Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Marcinkiewicz: to końcówka końca państwa prawa

To końcówka końca państwa prawa - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując zmiany wokół Sądu Najwyższego. - To jest ostatnia batalia, którą możemy wygrać - stwierdził i dodał, że "to jest czas na walkę". Zdaniem byłego premiera Polacy "powinni trzymać puls", bo PiS przeforsuje zmiany w środku lata.

Wzruszające spotkanie szympansa i jego opiekunów

Szympans Limbani rozgrzał serca swoją wyjątkową reakcją, kiedy zobaczył parę, która go wychowywała. Spotkanie Tani i Jorge'a z szympansem zostało zarejestrowane w zoo w Miami. Na filmie Limbani radośnie wrzeszczy, po czym wskakuje w ramiona byłego opiekuna Jorge'a. Limbani urodził się z zapaleniem płuc i został odrzucony przez matkę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Niemieckie media reagują na polskie protesty w obronie SN

Niemieckie media relacjonują to, co w związku reformą sądownictwa dzieje się w Polsce. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" na pierwszej stronie zamieszcza informację o demonstracjach w obronie sądów. Z kolei "Sueddeutsche Zeitung" w komentarzu redakcyjnym pisze o "końcu państwa prawa". "Jeśli rząd polski kontroluje również Sąd Najwyższy to kraj ten nie jest już państwem konstytucyjnym" - czytamy. Zdaniem komentatora protesty nie robią wrażenia na "faktycznym władcy Polski Jarosławie Kaczyńskim". Według gazety potrzebne są "zdecydowane kroki ze strony Unii Europejskiej". "Die Welt" z kolei w ponurych barwach widzi przyszłość polskiego wymiaru sprawiedliwości i przemian społecznych. Komentator zauważa odwrót od wartości demokratycznych również w innych społeczeństwach zachodnich, ale tam - jak pisze - "przywiązanie do konstytucji powoduje, że demokracje te nie są zagrożone, tak jak w Polsce". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Gen. Dukaczewski: nowiczok mógł wyjść poza kontrolę służb rosyjskich

Nowiczok jest grupą bojowych środków trujących pięć, osiem razy silniejszych niż najsilniejsze V gazy (podgrupa paralityczno-drgawkowych bojowych środków trujących - przyp. red.). Jest to środek, który był produkowany w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Może występować w formie płynnej, stałej, czyli może być również sproszkowany i podawany wziewnie. Co jest niezwykle niebezpieczne: może występować w dwóch komponentach o znacznie mniejszej toksyczności, które nie są na żadnych listach środków zakazanych. Po połączeniu daje ten nieprawdopodobnie silny środek. Policja londyńska nie stwierdziła, by miejsca wyczyszczone po znalezieniu Skripalów były na drodze przechodzenia zatrutej pary Brytyjczyków - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef WSI gen. Marek Dukaczewski, komentując kolejne zatrucie nowiczokiem na Wyspach. Jak sądzi gen. Dukaczewski, osoba, która zaplanowała i przygotowała atak na Skripala mogła wybrać parę miejsc, a resztkę środka w ampułce lub strzykawce mógł porzucić. Zdaniem generała nie jest przesądzone, że Rosjanie za tym stoją, ponieważ mogło się zdarzyć, że "ten środek wyszedł poza kontrolę służb rosyjskich i dostał się albo w ręce terrorystów, albo osób, które mają trochę inne poglądy niż bliscy współpracownicy prezydenta Putina".

Pytania o sądy zamiast debaty o przyszłości. Morawiecki przemawiał w PE

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Miała być o przyszłości Unii, ale było o przyszłości polskich sądów. Ze strony europosłów padały szczegółowe pytania i słowa krytyki. Czasami bardzo mocne i gorzkie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Unia wykazuje ogromną cierpliwość"

Za zamieszanie związane z sądami, ten chaos, odpowiada w całości PiS, a wystąpienie premiera było kompletną porażką - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tomasz Siemoniak, były szef MON. Zdaniem wiceprzewodniczącego PO PiS "złamało konstytucję", a "UE wykazuje ogromną cierpliwość".

"Bardzo złe wystąpienie. Widać było, że premierowi zabrakło pola manewru"

Bardzo złe wystąpienie, widać było, że premierowi zabrakło pola manewru - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Grzegorz Sroczyński, TOK FM. Zdaniem gościa premier wygłosił mowę "na użytek wewnętrzny", "co się nie do końca udało". - Dyskusja była kuriozalna - stwierdził z kolei Agaton Koziński, "Polska The Times" i dodał, że cała formuła była "pierwszą próbą przedarcia się" do dialogu.

"Realny wariant to poręczówka, dostarczenie tlenu i przeciągnięcie ich przez to"

Jest to przedsięwzięcie, które wymaga zaangażowania niesamowitej ilości ludzi i sprzętu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Konrad Stachowicz, komentując akcję ratowniczą w Tajlandii. Zdaniem instruktora nurkowania "to niesamowicie trudne zadanie, żeby dotrzeć do tych chłopców", a ich wyprowadzenie "będzie graniczyło z cudem". Według nurka Łukasza Nowaka rejon, w którym zaginęli chłopcy jest tak niebezpieczny, że w sezonie monsunowym sam by się tam nie wybrał z profesjonalnym sprzętem. - Nie wierzę w taki wariant, że oni mogą na cokolwiek czekać - stwierdził i dodał, że "realny jest wariant zrobienia tam poręczówki, dostarczenia im tlenu i przeciągnięcia ich przez to".

Rokita: rząd powinien wziąć dobrych prawników, bo ten proces jest do wygrania

Zapewne dojdzie do procesu w Luksemburgu, bo nie sądzę żeby w obliczu pewnej radykalizacji nastrojów po obu stronach mogło dojść do jakiegoś wcześniejszego porozumienia - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita, komentując rozpoczętą przez KE procedurę przeciw Polsce. Zdaniem komentatora TVN24 BiS "problem polega na tym, że Traktat Lizboński na temat ustroju wymiaru sprawiedliwości nic nie mówi, więc powstaje pytanie: czy Trybunał Sprawiedliwości może w tej sprawie orzekać. I to będzie punktem wyjścia w tym procesie". - Na korzyść Polski i rządu będzie działało to, że Komisja się zapętliła w bardzo daleko idące komplikacje prawne i wynik jest prawniczo nieoczywisty - stwierdził Rokita i dodał, że na niekorzyść rządu polskiego będzie działała solidarność sędziowska. Zdaniem gościa programu trudno przewidzieć efekt końcowy sporu, gdyż Komisja "ewidentnie wahała się ws. tego procesu". - To jest wydarzenie precedensowe - ocenił Rokita.

Anders: ustawa o IPN jest dyplomatycznym zwycięstwem PiS

- Lobby izraelskie w USA jest bardzo ważne. Wydaje mi się, że wszystkim w Izraelu, w USA i w Polsce zależało na tym, aby było dobrze. Powinniśmy zapomnieć o przeszłości i iść do przodu - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Anna Maria Anders. - Zarówno Putin, jak i Trump, są nieprzewidywalni. Obawiam się, jak inni Amerykanie, co będzie, jeżeli Trump poprosi Putina o wycofanie wojsk z Ukrainy - dodała.

"Donald Tusk, po raz kolejny, sprawdził się w roli przewodniczącego"

- Porozumienie na szczycie UE jest sukcesem, bo wielu uważało, że do porozumienia może nie dojść. To, że w tym porozumieniu znalazły się ustalenia, z których zadowoleni są Niemcy, Włosi i Polska, jest sukcesem - stwierdził Dariusz Rosati w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS. - hasło "obozy dla uchodźców" może brzmieć dramatycznie, ale w zasadzie tak nie jest. Należy zrozumieć Włochów, bo nikt się nie spodziewał takiej masy ludzkiej - dodał.

"Jeśli ktoś sam sprowadza się do roli chuligana klasowego, to stoi w kącie"

- Jesteśmy krajem, który sam utracił wiarygodność i możliwość budowania sojuszy. Myślę, że stało się wiele złego, a skuteczność Polski będzie ograniczona - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Jan Truszczyński. Są interpretacje, które mówią, że jest to kolejny gwóźdź do trumny, jaką sobie szykuje PiS - dodał rozmówca. - Jeśli ktoś sam się sprowadza do roli rozrabiaki, chuligana klasowego, którego się stawia w kącie, to stoi w kącie - mówił.

Balcerowicz: PiS ustępuje przed siłą, a nie przed słusznością

Przez 5 miesięcy ta ustawa była wspaniała i nagle się okazało, że jest zła - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Leszek Balcerowicz, komentując ekspresowo znowelizowaną ustawę o IPN. Zdaniem przewodniczącego Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju usunięcie kontrowersyjnych zapisów o karaniu za nieprawdziwe określenia Polski "to taka rachuba, że ci ludzie (wyborcy - przyp. red.) są niesłychanie naiwni". - Ta ustawa wyrządziła dużo zła - dodał i stwierdził, że "PiS ustępuje przed siłą, a nie przed słusznością".

Dzieci uprowadzane dla "właściwych" rodziców. W Hiszpanii ruszył proces

300 tysięcy hiszpańskich noworodków zostało odebranych rodzinom w czasach dyktatury Franco. Wrogom władzy o poglądach lewicowych odbierano dzieci i przekazywano w ręce tych, o "właściwych" poglądach - profrankowskim katolikom. W procederze brali udział ginekolodzy, pielęgniarki i położne. Rusza pierwszy proces w tej sprawie. Na ławie oskarżonych siedzi dziś 85-letni ginekolog. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Jesteśmy na marginesie Unii, obyśmy się nie znaleźli poza tym marginesem"

- Cała procedura artykułu siódmego prawdopodobnie skończy się tylko na wstydzie. Jednak ta procedura jest kolejnym dowodem na to, jak głęboko upada nie tylko wizerunek, ale też pozycja Polski - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Bosacki. Dodał, że "jesteśmy już w tej chwili, niestety, na marginesie Unii". - Obyśmy się nie znaleźli poza tym marginesem - dodał. W odpowiedzi na pytanie o słowa premiera Mateusza Morawieckiego, że rząd "oczyszcza sąd z morderstw sądowych" Marek Ostrowski odrzekł: - Gdyby Morawiecki mówił to, co mówi w 1989 roku, to miał by rację. Jednak dziś nie jest to prawdą. Żaden kraj, nawet Węgry, nie idzie tak antyunijnie jak rząd Morawieckiego - powiedział.

Nieformalny szczyt bez Polski. "Bezwzględnie powinniśmy tam być"

Ja jestem w stanie zrozumieć mniejsze kraje, które nie wzięły udziału w tym szczycie, ale Polska jest piątym krajem Unii i powinna wziąć odpowiedzialność za projekt europejski i za problemy europejskie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Grela, były ambasador RP przy UE, komentując nieformalny szczyt ws. kryzysu migracyjnego, na którym nie pojawili się przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej. - Bezwzględnie powinniśmy tam być - zgodził się Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA.

Późne macierzyństwo. "Są plusy, ale wady są znacznie poważniejsze"

Wiek zajścia w ciążę jest bardzo szeroki - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Grzegorz Południewski, ginekolog położnik, dodając że jedna z jego pacjentek urodziła dziecko w wieku 59 lat. - Wyznaczenie bariery wiekowej jest niewspółmierne do współczesnej medycyny - dodał. - Późne macierzyństwo wiąże się z jakimiś plusami - stwierdziła natomiast dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy z wydziału pedagogicznego UW. - Bez wątpienia wady są znacznie poważniejsze, bo rodzicielstwo to także zobowiązanie nie tylko do tego, że dziecko poczęte zostanie urodzone - dodała.

Europa zaczyna pękać. Coraz bardziej odczuwalne skutki kryzysu migracyjnego

O tym, że to właśnie kryzys imigracyjny może rozsadzić Unię Europejską, mówimy od lat. Włochy mówią stop i nie wpuszczają do swoich portów statków z imigrantami. Angela Merkel też chce zamknięcia drzwi, bo jej rząd jest na skraju upadku. A Grupa Wyszehradzka z dodatkiem Austrii nie chce nawet brać udziału w rozmowach o rozwiązaniu kryzysu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Krytykując UE bardzo mocno, mam na myśli, że się o nią martwię"

- Musimy naprawić Unię Europejską, Europejczycy muszą się trzymać razem - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były minister finansów Grecji i współzałożyciel ruchu Diem25 Janis Warufakis. Jego zdaniem kryzys finansowy w Europie był skutkiem "złej architektury" UE. - Stworzyliśmy wspólny rynek bez instytucji, które są potrzebne, by ten rynek regulować - przekonywał. W ocenie Warufakisa UE powinna mieć wspólne normy pracy i środowiskowe. - Krytykując UE bardzo mocno, mam na myśli, że się o nią martwię. Nie chcę, żeby się rozpadła, bo wtedy ucierpimy - mówił.

Pierwszy tydzień mundialu za nami. Organizacyjnie i sportowo Rosjanie zaskakują

Dla Rosjan to już jest turniej wybitny i ponad oczekiwania. Nie tylko te sportowe, bo przecież reprezentacja w doskonałym stylu awansowała do 1/8 mistrzostw, ale też te wizerunkowe. Kibice są zachwyceni atmosferą i luzem. Zachodnia prasa, w tym choćby "The Guardian", ocenia zaś, że kto spodziewał się państwa policyjnego, ten musiał być pozytywnie zaskoczony. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Osobny budżet strefy euro stanie się faktem? Angela Merkel powiedziała "tak"

Długo nie chciała o tym słyszeć, ale w końcu zgodziła się. Niemiecka kanclerz przystała na propozycję prezydenta Francji. Wszystko wskazuje na to, że osobny budżet strefy euro stanie się faktem. Ciągle są pewne niewiadome, jest już jednak wstępna data i to niezbyt odległa, bo mowa o roku 2021. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Najlepszy program obserwacji Ziemi na świecie". Sukces "Copernicusa"

Unia Europejska przechodzi ostatnio trudny okres, ale ma też osiągnięcia, które zbierają spektakularne noty i są uznawane za wielki, wspólny i europejski sukces. Bez wątpienia jednym z sukcesów jest program satelit obserwacyjnych "Copernicus". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Budżet strefy euro? "Teoretycznie to może być początek budowania takiej Unii wewnątrz Unii"

- Tak to nie będzie, bo żeby się zgodzić na budżet UE, musi być jednomyślność - ocenił Piotr Kuczyński, doradca finansowy z firmy Xelion, który był gościem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS, komentując pomysł stworzenia budżetu strefy euro, który forsuje Emmanuel Macron. - Teoretycznie to może być początek budowania takiej Unii wewnątrz Unii - stwierdził drugi gość programu, ekonomista prof. Witold Orłowski.

"Wiem, że tragedia bardzo dobrze się sprzedaje w turystyce"

- Nie pojechałbym do Fukushimy, bo kłóci się to trochę z moim etycznym podróżowaniem. Zawsze biorę pod uwagę to, co ma służyć takiemu podróżowaniu - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Cessanis, dziennikarz "National Geographic", komentując fakt, że elektrownia atomowa w Fukushimie została atrakcją turystyczną. Tłumaczył, że odwiedzanie miejsc, gdzie cierpieli ludzie, kłóci się z jego etyką. - Wiem, że tragedia bardzo dobrze się sprzedaje w turystyce - dodał.

"Amerykanie są społeczeństwem imigrantów"

- Nie można nielegalnie wjechać do Stanów Zjednoczonych, a potem tam przebywać. Trump uznał, że trzeba te kwestie uporządkować - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Artur Wróblewski. - Pojawia się patowa sytuacja, ponieważ trzymanie dzieci przez dłuższy czas, a nie ich wypuszczenie, to pogwałcenie amerykańskiego prawa - dodał.

"Nieprzewidywalność polskiej polityki jest czymś, do czego świat się przyzwyczaił"

- Odwołanie spotkania władz Polski i Niemiec jest niepoważne - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Aleksander Smolar. - Taką decyzję podejmuje się tylko w dramatycznej sytuacji - dodał. Jak przypomniał, niegdyś odwołane zostało spotkanie przywódców Trójkąta Weimarskiego. - Nie wykluczam, że prezes PiS, który wraca do swojego budynku, powiedział swoim kolegom: "przyjdźcie na tę godzinę tego i tego dnia", a oni nie mieli odwagi powiedzieć mu, że mają spotkanie w Berlinie. Przy stosunkach, które tam istnieją - przynajmniej tych, o których wiemy na podstawie obrazów - ja tego nie wykluczam. Czy może być jakaś decyzja do podjęcia tak nagła, że się odwołuje taką wizytę? - zastanawiał się gość "Faktów o świecie".

"Upłynie tydzień, zanim skończą się śmiać zarówno w Waszyngtonie, jak i w Brukseli"

- Mniej więcej mamy na to takie szanse, jak ja mam szanse na wygranie następnych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były polityk PiS i PO Michał Kamiński, komentując wtorkowe słowa Mateusza Morawieckiego o tym, że Polska mogłaby być pośrednikiem między USA a Europą. - Jak on to powie głośno, to myślę, że upłynie tydzień, zanim skończą się śmiać zarówno w Waszyngtonie, jak i w Brukseli - ocenił poseł federacyjnego Klubu Poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego-Unii Europejskich Demokratów.