Zorganizowały festiwal tylko dla kobiet. Raport rzecznika: złamanie zakazu dyskryminacji

Zorganizowały festiwal tylko dla kobiet. Raport Rzecznika: złamanie zakazu dyskryminacji
Zorganizowały festiwal tylko dla kobiet. Raport Rzecznika: złamanie zakazu dyskryminacji
Joanna Stempień | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zorganizowały festiwal tylko dla kobiet. Raport Rzecznika: złamanie zakazu dyskryminacjiJoanna Stempień | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szwedzki rzecznik ds. zapobiegania dyskryminacji skrytykował imprezę "The Statement Festival", która odbyła się latem w Szwecji. Prawo wstępu na festiwal miały tylko kobiety, osoby transpłciowe i te, które nie czują się ani kobietami, ani mężczyznami. Chodziło o to, by te grupy czuły się bezpiecznie - po tym, jak rok wcześniej, na innym festiwalu, doszło do wielu ataków seksualnych na kobiety.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Chciały się czuć bezpiecznie, stojąc w kolejce do toalety. Nawet po zmroku. Chciały być swobodne, tylko we własnym gronie. I dlatego postanowiły same sobie zorganizować swój festiwal muzyczny. "To pierwszy na świecie festiwal wolny od mężczyzn - zarówno widzów, jak i muzyków. (…) Chcemy jedynie, by kobiety, osoby bez tożsamości płciowej oraz osoby transseksualne mogły się bawić i jednocześnie czuć się bezpiecznie" - takie były założenia organizatorów The Statement Festival - imprezy, która tego lata odbyła się w Göteborgu.

Taka forma festiwalu to odpowiedź na bardzo liczne przypadki wykorzystywania, a nawet gwałtów kobiet, do których dochodziło w Szwecji podczas innych koncertów i festiwali. Jak podkreślają organizatorki, The Statement Festival robią kobiety dla kobiet.

Zaproszeń, ani na widownię, ani na scenę, nie otrzymali mężczyźni.

- Kobiety od pewnego czasu zaczynają bardzo wyraźnie mówić: my nie chcemy bawić się na waszych zasadach. A niestety często było tak, że zabawa mężczyzn była krzywdząca dla kobiet - mówi Agata Szczęśniak z portalu OKO.press.

Raport rzecznika

Jeszcze zanim festiwal się odbył, w jego sprawie postępowanie wyjaśniające wszczął szwedzki rzecznik ds. zapobiegania dyskryminacji. Teraz, po kilku miesiącach, opublikował wyniki swojego raportu. Rzecznik nie ma wątpliwości, że organizatorki naruszyły zakaz dyskryminacji. "Publiczne zniechęcanie osób do podjęcia pewnych działań ze względu na ich płeć jest dyskryminacją. Dotyczy to także sytuacji, w której nie można zidentyfikować konkretnej osoby, która doznała szkody" - można przeczytać w raporcie.

Jednocześnie, zdaniem rzecznika, do zachowań dyskryminacyjnych doszło przed festiwalem, ale już nie w jego trakcie, bo przy wejściu na teren imprezy nie było selekcji i nikomu nie zabroniono wstępu.

Dlatego rzecznik odstąpił o wymierzenia kary.

Organizatorki festiwalu na swoim profilu w mediach społecznościowych odniosły się do raportu Rzecznika

"Cześć, Panie Rzeczniku, Słyszałyśmy o Twojej decyzji. To rzeczywiście strasznie smutne, że 5000 kobiet wzięło udział w rewelacyjnej zabawie bez towarzystwa mężczyzn. Wiemy, że festiwal jest bardzo potrzebny. Innego komentarza nie mamy - jesteśmy zajęte zmienianiem świata" - skomentowały.

Organizatorki jednocześnie zastrzegają, że festiwal będzie organizowany do czasu, aż wszyscy mężczyźni nauczą się odpowiednio zachowywać w towarzystwie kobiet.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS