"Nikt nie wie, co się wydarzy. Błądzimy w ciemności. Politycy też"


Brexit może przynieść Brytyjczykom wiele kłopotów. Nie tylko tym, którzy mieszkają na Wyspach. Emeryci, którzy kupili domy w słonecznej Hiszpanii i żyją tam z emerytur wypłacanych przez rząd, są przerażeni perspektywą opuszczenia przez Wielką Brytanie Unii Europejskiej.

Oglądaj "Fakty o Świecie" TVN24 BiS o 20:20 w TVN24 BiS.

- Brexit to tutaj temat numer jeden. Nikt nie wie, co się wydarzy. Błądzimy w ciemności. Politycy zresztą też - mówi Barry Pemberton, 74-letni Anglik, który od 16 lat mieszka w Hiszpanii.

Brytyjscy emeryci, którzy od lat mieszkają w Hiszpanii, nawet przy pięknej, słonecznej pogodzie odczuwają pewien niepokój. Dzięki wysokim emeryturom mogli beztrosko korzystać z jesieni życia w Hiszpanii, ale ten spokój został zaburzony. Od miesięcy martwią się na przykład o opiekę zdrowotną, o to, czy nadal będą mogli korzystać z pomocy hiszpańskich lekarzy. Martwią się też o wartość brytyjskiego funta.

- Większość żyje tutaj z brytyjskiej emerytury. Martwimy się, czy po brexicie nadal będzie nam to wystarczać. Jak inflacja zacznie szaleć, to znacząco obniży się standard naszego życia - mówi Michael Jones, 70-latek mieszkający w Hiszpanii od 8 lat.

Brexit jest dla nich majaczącym na horyzoncie zagrożeniem. Powrotu na Wyspy już sobie nie wyobrażają.

- Nie ma mowy, żebym wróciła do kraju! Rozejrzyjcie się dookoła. Mam tu swoje kręgle i przyjaciół. Kilka razy w tygodniu chodzę na lekcje tańca. Niby czemu miałabym wracać? Żeby siedzieć w domu i oglądać telewizję jak stara baba? Nie ma mowy - mówi Diane Needham, 72-latka mieszkająca w Hiszpanii od 18 lat.

Niepewna przyszłość

I w Hiszpanii, i w ojczyźnie Brytyjczycy zadają sobie podobne pytania - o to, co stanie się z ich gospodarką, z walutą, o to, kto będzie wykonywać najgorzej płatne prace. W obawie przed drastyczną zmianą cen supermarkety już zaczęły gromadzić w swoich magazynach dodatkowy towar. Składają nadplanowe zamówienia, importują - na zapas - więcej unijnych produktów.

- Od ostatniej jesieni otrzymujemy coraz więcej zapytań dotyczących krótkookresowego magazynowania. To oczywiście ma związek z brexitem. Zgłaszają się do nas nawet bardzo duże międzynarodowe firmy, które szukają dodatkowej przestrzeni dla swoich produktów - mówi Charlie Pool, kierownik magazynu.

Jednak nie wszystko da się wcześniej zmagazynować. Połowa towaru w brytyjskich sklepach spożywczych to świeże warzywa i owoce.

- A co, jeśli ceny żywności pójdą w górę? W ogóle wszystkie ceny pójdą w górę i nie wiem, czy rodzina taka jak moja będzie w stanie zapewnić sobie godne życie. Przecież tu chodzi o nasze dzieci - mówi prowadząca mały biznes Rhiannon Eling.

Pytania, na które wciąż nie mamy odpowiedzi, można mnożyć. Jedno z najważniejszych brzmi: jak i czy właśnie tak Brytyjczycy wyobrażali sobie brexit.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS