"Nikt nie wie, co się wydarzy. Błądzimy w ciemności. Politycy też"


Brexit może przynieść Brytyjczykom wiele kłopotów. Nie tylko tym, którzy mieszkają na Wyspach. Emeryci, którzy kupili domy w słonecznej Hiszpanii i żyją tam z emerytur wypłacanych przez rząd, są przerażeni perspektywą opuszczenia przez Wielką Brytanie Unii Europejskiej.

Oglądaj "Fakty o Świecie" TVN24 BiS o 20:20 w TVN24 BiS.

- Brexit to tutaj temat numer jeden. Nikt nie wie, co się wydarzy. Błądzimy w ciemności. Politycy zresztą też - mówi Barry Pemberton, 74-letni Anglik, który od 16 lat mieszka w Hiszpanii.

Brytyjscy emeryci, którzy od lat mieszkają w Hiszpanii, nawet przy pięknej, słonecznej pogodzie odczuwają pewien niepokój. Dzięki wysokim emeryturom mogli beztrosko korzystać z jesieni życia w Hiszpanii, ale ten spokój został zaburzony. Od miesięcy martwią się na przykład o opiekę zdrowotną, o to, czy nadal będą mogli korzystać z pomocy hiszpańskich lekarzy. Martwią się też o wartość brytyjskiego funta.

- Większość żyje tutaj z brytyjskiej emerytury. Martwimy się, czy po brexicie nadal będzie nam to wystarczać. Jak inflacja zacznie szaleć, to znacząco obniży się standard naszego życia - mówi Michael Jones, 70-latek mieszkający w Hiszpanii od 8 lat.

Brexit jest dla nich majaczącym na horyzoncie zagrożeniem. Powrotu na Wyspy już sobie nie wyobrażają.

- Nie ma mowy, żebym wróciła do kraju! Rozejrzyjcie się dookoła. Mam tu swoje kręgle i przyjaciół. Kilka razy w tygodniu chodzę na lekcje tańca. Niby czemu miałabym wracać? Żeby siedzieć w domu i oglądać telewizję jak stara baba? Nie ma mowy - mówi Diane Needham, 72-latka mieszkająca w Hiszpanii od 18 lat.

Niepewna przyszłość

I w Hiszpanii, i w ojczyźnie Brytyjczycy zadają sobie podobne pytania - o to, co stanie się z ich gospodarką, z walutą, o to, kto będzie wykonywać najgorzej płatne prace. W obawie przed drastyczną zmianą cen supermarkety już zaczęły gromadzić w swoich magazynach dodatkowy towar. Składają nadplanowe zamówienia, importują - na zapas - więcej unijnych produktów.

- Od ostatniej jesieni otrzymujemy coraz więcej zapytań dotyczących krótkookresowego magazynowania. To oczywiście ma związek z brexitem. Zgłaszają się do nas nawet bardzo duże międzynarodowe firmy, które szukają dodatkowej przestrzeni dla swoich produktów - mówi Charlie Pool, kierownik magazynu.

Jednak nie wszystko da się wcześniej zmagazynować. Połowa towaru w brytyjskich sklepach spożywczych to świeże warzywa i owoce.

- A co, jeśli ceny żywności pójdą w górę? W ogóle wszystkie ceny pójdą w górę i nie wiem, czy rodzina taka jak moja będzie w stanie zapewnić sobie godne życie. Przecież tu chodzi o nasze dzieci - mówi prowadząca mały biznes Rhiannon Eling.

Pytania, na które wciąż nie mamy odpowiedzi, można mnożyć. Jedno z najważniejszych brzmi: jak i czy właśnie tak Brytyjczycy wyobrażali sobie brexit.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS