"Wyobraźcie sobie, że ktoś bije was i gwałci każdego dnia"


Naila w wieku 13 lat została zmuszona do małżeństwa ze swoim kuzynem. Ślub odbył się w Pakistanie, ale dziewczynka mieszkała na stałe w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie służby taki ślub uznały. Naila, wraz ze swoim mężem bez problemu wróciła do Stanów. Takich religijnych małżeństw, które zostały zalegalizowane w amerykańskim systemie, tylko w ciągu ostatnich 10 lat było 8 tysięcy.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

- Chciałam popełnić samobójstwo. Próbowałam wypić wybielacz - opowiada Naila Amin, która została zmuszona do małżeństwa w wieku 13 lat.

Dla Naili znaleziono narzeczonego, gdy miała osiem lat. To wszystko nie działo się w odległej kulturowo Azji, a w Stanach Zjednoczonych. Zaledwie kilkanaście lat temu.

- Wyobraźcie sobie, że ktoś bije was i gwałci każdego dnia. Nawet każe zakładać sobie skarpety. Traktował mnie jak małą niewolnicę - relacjonuje Naila.

Naila od 4. roku życia mieszkała w Stanach. Gdy była dzieckiem, wraz z rodzicami pojechała na ślub do Pakistanu. Tam zaaranżowano jej małżeństwo.

- Byłam dla niego biletem, by wyjechać z Pakistanu. To był mój kuzyn - tłumaczy Naila.

"Moglibyśmy uchronić wiele nieletnich kobiet"

Dziewczynę zmuszono, by wystąpiła do Urząd ds. Obywatelstwa i Imigracji USA o wizę dla swojego męża. Nikogo nie zaniepokoił jej wiek. Po latach Naila ma ogromny żal. Przede wszystkim do amerykańskich władz.

- Urząd do spraw imigracji, oficer który tam pracował, zawiódł mnie. Zajmował się biurokracją, wypełniał dokumenty, ale nie zwrócił uwagi na to, że ja miałam 14 lat, a mężczyzna, z którym byłam, 28 lat. To bez sensu - dodaje.

W ciągu ostatniej dekady władze pozytywnie rozpatrzyły ponad 8 tysięcy takich wniosków wizowych. Niektóre osoby miały zaledwie 14 lat. To całkowicie legalne i zgodne z prawem. Ustawa o imigracji nie określa żadnych minimalnych granic wiekowych dla małżonków i narzeczonych.

- Rząd Stanów Zjednoczonych jest nie tylko współwinny. Wręcz zachęca do małżeństw z dziećmi poprzez istniejące w prawie luki. Pozwalają one składać dzieciom wnioski o wizę czy zieloną kartę dla zagranicznego narzeczonego czy małżonka. Nie szokują mnie te dane, wiem o tym od lat - tłumaczy Fraida Reiss, któraprowadzi fundację "W końcu wolne".

Sama została zmuszona do małżeństwa. Miała 19 lat, gdy rodzice - ortodoksyjni Żydzi, wybrali dla niej mężczyznę. - W większości przypadków do aranżowanego małżeństwa dochodzi poprzez wadliwe przepisy. Gdybyśmy je zmienili, moglibyśmy uchronić wiele nieletnich kobiet - ocenia Reiss.

"Chciałam iść do szkoły, ale nie mogłam"

Problemem nie są jedynie przepisy migracyjne, ale też wewnętrzne stanowe regulacje, które najwyraźniej niedostatecznie chronią dzieci. Wiele Stanów pozwala na małżeństwo osobom w wieku 16 i 17 lat. W stanie Utah, Kansas czy Indiana przysięgę małżeńską - za zgodą sądu- mogą złożyć sobie osoby w wieku 15 lat. Jest też jednak wiele miejsc, gdzie wiek, w pewnych określonych prawem przypadkach, zupełnie nie ma znaczenia.

- Odpowiedzialność za aranżowane małżeństwa z dziećmi spoczywa na rządzie Stanów Zjednoczonych. Ale łatwiej o tym mówić, niż coś z tym zrobić - uważa Ron Johnson, senator Partii Republikańskiej.

Naila uciekła od swojego męża. - Ciągle myślę o tym, że gdyby nie zniszczyli mi życia, dziś byłabym lekarzem. Ludzie w moim wieku mają wyższe wykształcenie, tytuły naukowe. Chciałam iść do szkoły, ale nie mogłam - ubolewa.

Kobieta przez lata mieszkała w ośrodkach pomocy, domach opieki. Dopiero niedawno stanęła na własne nogi. - Wiem, że mam potencjał i mogłam coś osiągnąć, ale zrujnowano mi życie - mówi.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN