"Wyobraźcie sobie, że ktoś bije was i gwałci każdego dnia"


Naila w wieku 13 lat została zmuszona do małżeństwa ze swoim kuzynem. Ślub odbył się w Pakistanie, ale dziewczynka mieszkała na stałe w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie służby taki ślub uznały. Naila, wraz ze swoim mężem bez problemu wróciła do Stanów. Takich religijnych małżeństw, które zostały zalegalizowane w amerykańskim systemie, tylko w ciągu ostatnich 10 lat było 8 tysięcy.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

- Chciałam popełnić samobójstwo. Próbowałam wypić wybielacz - opowiada Naila Amin, która została zmuszona do małżeństwa w wieku 13 lat.

Dla Naili znaleziono narzeczonego, gdy miała osiem lat. To wszystko nie działo się w odległej kulturowo Azji, a w Stanach Zjednoczonych. Zaledwie kilkanaście lat temu.

- Wyobraźcie sobie, że ktoś bije was i gwałci każdego dnia. Nawet każe zakładać sobie skarpety. Traktował mnie jak małą niewolnicę - relacjonuje Naila.

Naila od 4. roku życia mieszkała w Stanach. Gdy była dzieckiem, wraz z rodzicami pojechała na ślub do Pakistanu. Tam zaaranżowano jej małżeństwo.

- Byłam dla niego biletem, by wyjechać z Pakistanu. To był mój kuzyn - tłumaczy Naila.

"Moglibyśmy uchronić wiele nieletnich kobiet"

Dziewczynę zmuszono, by wystąpiła do Urząd ds. Obywatelstwa i Imigracji USA o wizę dla swojego męża. Nikogo nie zaniepokoił jej wiek. Po latach Naila ma ogromny żal. Przede wszystkim do amerykańskich władz.

- Urząd do spraw imigracji, oficer który tam pracował, zawiódł mnie. Zajmował się biurokracją, wypełniał dokumenty, ale nie zwrócił uwagi na to, że ja miałam 14 lat, a mężczyzna, z którym byłam, 28 lat. To bez sensu - dodaje.

W ciągu ostatniej dekady władze pozytywnie rozpatrzyły ponad 8 tysięcy takich wniosków wizowych. Niektóre osoby miały zaledwie 14 lat. To całkowicie legalne i zgodne z prawem. Ustawa o imigracji nie określa żadnych minimalnych granic wiekowych dla małżonków i narzeczonych.

- Rząd Stanów Zjednoczonych jest nie tylko współwinny. Wręcz zachęca do małżeństw z dziećmi poprzez istniejące w prawie luki. Pozwalają one składać dzieciom wnioski o wizę czy zieloną kartę dla zagranicznego narzeczonego czy małżonka. Nie szokują mnie te dane, wiem o tym od lat - tłumaczy Fraida Reiss, któraprowadzi fundację "W końcu wolne".

Sama została zmuszona do małżeństwa. Miała 19 lat, gdy rodzice - ortodoksyjni Żydzi, wybrali dla niej mężczyznę. - W większości przypadków do aranżowanego małżeństwa dochodzi poprzez wadliwe przepisy. Gdybyśmy je zmienili, moglibyśmy uchronić wiele nieletnich kobiet - ocenia Reiss.

"Chciałam iść do szkoły, ale nie mogłam"

Problemem nie są jedynie przepisy migracyjne, ale też wewnętrzne stanowe regulacje, które najwyraźniej niedostatecznie chronią dzieci. Wiele Stanów pozwala na małżeństwo osobom w wieku 16 i 17 lat. W stanie Utah, Kansas czy Indiana przysięgę małżeńską - za zgodą sądu- mogą złożyć sobie osoby w wieku 15 lat. Jest też jednak wiele miejsc, gdzie wiek, w pewnych określonych prawem przypadkach, zupełnie nie ma znaczenia.

- Odpowiedzialność za aranżowane małżeństwa z dziećmi spoczywa na rządzie Stanów Zjednoczonych. Ale łatwiej o tym mówić, niż coś z tym zrobić - uważa Ron Johnson, senator Partii Republikańskiej.

Naila uciekła od swojego męża. - Ciągle myślę o tym, że gdyby nie zniszczyli mi życia, dziś byłabym lekarzem. Ludzie w moim wieku mają wyższe wykształcenie, tytuły naukowe. Chciałam iść do szkoły, ale nie mogłam - ubolewa.

Kobieta przez lata mieszkała w ośrodkach pomocy, domach opieki. Dopiero niedawno stanęła na własne nogi. - Wiem, że mam potencjał i mogłam coś osiągnąć, ale zrujnowano mi życie - mówi.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Uwaga na mistrzów wymuszanych stłuczek. Tak oczywiste jest to, co robią, że na filmach z monitoringu widać to czarno na białym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazuje, jak wygląda polowanie oszustów na kierowców, których można wrobić w kolizję.

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Źródło:
Fakty TVN

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20 w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

Brytyjska para królewska odbyła państwową wizytę we Włoszech, a przy okazji świętowała 20. rocznicę ślubu. Karola i Kamilę z tej okazji przyjął papież Franciszek, który wraca do zdrowia po ostrym kryzysie związanym z zapaleniem płuc. Sam król Karol także jeszcze kilkanaście dni temu był w szpitalu, gdzie przechodził terapię nowotworową.

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała we Włoszech

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała we Włoszech

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS