Zobacz Fakty

Zobacz Fakty

Tragedia podczas wędkowania - pod wędkarzami załamał się lód. Jedna osoba zginęła, druga jest w ciężkim stanie. To kolejne ostrzeżenie dla wszystkich, którzy chcą łowić ryby pod lodem. Albo chcą się na nim ślizgać. W ferie zimowe, takich osób nie brakuje. Strażacy apelują: nie igrajcie ze śmiercią.

Po 14 latach oskarżeń, wyroków, apelacji i wracania do sprawy jest w końcu prawomocny wyrok w sprawie policyjnej akcji ujęcia bandytów w podwarszawskiej Magdalence z 2003 roku. Akcji, w której na zaminowanej posesji zginęło dwóch funkcjonariuszy, a 16 zostało rannych. Trójka byłych policjantów, odpowiedzialnych za nią, usłyszała ponownie: jesteście niewinni.

Ponad 62 miliony 400 tysięcy złotych jest już na koncie fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To są już realne pieniądze i w dodatku większe od sum deklarowanych w dniu 25. Finału. A kwota wciąż rośnie.

W sobotę na krańcach wschodnich Polski pochmurno. Na pozostałym obszarze kraju na ogół słonecznie. Temperatura maksymalna od -3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 3 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr przeważnie słaby, południowy. Ciśnienie spada, w Warszawie, w południe 1014 hPa.

Jest plan zdyscyplinowania posłów. Jeszcze nieoficjalny, ale kategoryczny i bolesny. Podczas debat mają mówić na temat, a jeśli marszałek uzna, że nie mówią, to zabierze im nawet połowę uposażenia. Wniosek formalny miałby być już nie dla każdego posła, tylko dla wybranych. Pierwszy o nowych pomysłach marszałka poinformował poseł opozycji. Politycy PiS od tych pomysłów się dystansują.

Do długiej listy spraw prokuratorskich, doniesień i zarzutów wobec protestujących przeciw PiS dołącza kolejna. Osobami, które blokowały wjazd Jarosławowi Kaczyńskiemu na Wawel, też zajmie się wymiar sprawiedliwości. Po grudniowych protestach w Warszawie i Krakowie politycy PiS mówili o "puczu" i "próbie przejęcia władzy". Jednak prokuratorskie śledztwa dotyczą zupełnie innych zarzutów.

Test politycznej wiarygodności Jarosława Gowina. Od kilku dni dystansuje się od pomysłu zmian w ordynacji wyborczej i wprowadzenia ograniczenia maksymalnej liczby kadencji samorządowców do dwóch. Jego zdaniem takie ograniczenie, wprowadzone już od następnych wyborów, byłoby sprzeczne z konstytucyjną zasadą nie działania prawa wstecz.

Rozdzwoniły się telefony w gminach, piły pójdą w ruch na wiosnę. Od niespełna miesiąca obowiązuje nowe prawo dotyczące wycinania drzew, także tych pięknych i starych. Jak kilkusetletni dąb w Warszawie. Za nielegalną wycinkę grożą wysokie kary. Warto wiedzieć, za co dokładnie.

W czwartek rano mglisto. W ciągu dnia pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od -6 stopni Celsjusza na Rzeszowszczyźnie do 3 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Policjantom wyglądało to na klasyczną ustawkę pseudokibiców. Gdyby nie ich interwencja, do bójki mogło dojść na ruchliwej drodze pod Bełchatowem. Kibole mieli kominiarki, zwalniali i przyspieszali, wysiadali z samochodów i szukali przeciwników. Jak ostrzegają policjanci, to nowa moda.

27 lat ciężko pracowali i znaleźli dom dla 2304 dzieci. I to by było na tyle. Krajowy Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci nie dostał od Ministerstwo Rodziny zgody na adopcje zagraniczne, a to oznacza jego koniec. Taką zgodę dostały tylko dwa ośrodki. Teraz polskie dzieci - jak podkreśla ministerstwo - mają być adoptowane w Polsce.

Jeśli ktoś jest bardzo ciekaw albo bardzo podoba mu się panorama Mielca w woj. podkarpackim, to wkrótce będzie mógł ją oglądać ze specjalnej wieży widokowej. Miasto wyda na nią ponad milion złotych. Ale lokalnym politykom sama wieże nie wystarcza. Chcą na jej szczycie ustawić Matkę Boską.

Na południowym zachodzie pogodnie. W innych rejonach kraju słabe opady śniegu, a na Wybrzeżu deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna w trakcie dnia od -3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 2 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany.

Zbigniew Ziobro zabiera się za reformę i zapowiada pierwsze kroki. W Sądzie Najwyższym ma powstać izba dyscyplinarna, a prezesi sądów mają odpowiadać przed ministrem sprawiedliwości. Sędziowie niektóre propozycje ministra chwalą, ale mają też zastrzeżenia. Między innymi do pomysłu powoływania składu Krajowej Rady Sądownictwa przez polityków.

Co z ubezpieczeniem dziecka? Jak sprawdzić autokar? Jak zadbać o to, żeby pociecha wróciła do domu cała, zdrowa i zadowolona? Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na kolonie? Gdzie się zgłosić, żeby uzyskać pomoc? Takie pytania zadają sobie rodzice i nauczyciele w pięciu województwach, w których trwają ferie zimowe. Wkrótce na wypoczynek wyruszą uczniowie z kolejnych regionów Polski.

Na Dzień Babci, taki wnuk to największy prezent. Mały Kuba zobaczył jak mama traci przytomność, ale on sam nie stracił zimnej krwi i wziął do ręki telefon. Zadzwonił do babci, która podniosła alarm. Kuba ma tylko 3 lata i przez długie lata może być z siebie dumny.

Na północy i wschodzie miejscami może padać marznąca mżawka, powodująca gołoledź oraz mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Poza tym dość pogodnie. Temperatura maksymalna w trakcie dnia od 1 stopnia Celsjusza na wschodzie i Podkarpaciu do 4 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr powieje z południa. Słabo i umiarkowanie.

W sobotę pochmurno. W północnej części Polski deszcz. Na pozostałym obszarze kraju śnieg i deszcz. W sobotę rano deszcz marznący, powodujący gołoledź. Będzie ślisko. Temperatura maksymalna od -1 stopnia Celsjusza na Podkarpaciu do 3 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr słaby i umiarkowany, z zachodu. Ciśnienie rośnie, w Warszawie, w południe, 1020 hPa.