Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - Wałęsa

23.11.2018 | Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - Wałęsa
23.11.2018 | Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - Wałęsa
Maciej Knapik | Fakty TVN
23.11.2018 | Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - WałęsaMaciej Knapik | Fakty TVN

Krótko po zakończeniu czwartkowej rozprawy wicemarszałek Beata Mazurek pisała o "żenującym" prowadzeniu procesu Kaczyński - Wałęsa. W piątek dodała, że sędzia, która w koszulce z napisem "konstytucja" broniła sądów, powinna być wyłączona z tego procesu. Widać, że będzie on ważnym testem na niezależność sądów i sędzi.

Czy nie sądzi pani, że był to polityczny nacisk na sędzię? - brzmiało pytanie do Beaty Mazurek.

- Nie, proszę pana. To było moje prywatne zdanie, do którego mam prawo - odpowiedziała rzeczniczka PiS.

Dobrze, że pani poseł uściśliła, bo swoje internetowe konto pospisuje jako "wicemarszałek Sejmu i rzecznik partii rządzącej". Rządzącej wszystkim - dodaje opozycja.

- Chcieliby, by wyroki były pisane na Nowogrodzkiej. By Jarosław Kaczyński sam sobie ten wyrok napisał. To jest żenujące. To jest właśnie ich podejście do wymiaru sprawiedliwości - uważa Borys Budka z PO.

Wyrok w sprawie, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie o naruszenie dóbr osobistych, ma zapaść 6 grudnia. Beata Mazurek napisała w internecie, że w czwartek sąd prowadził rozprawę w sposób żenujący, oraz że pada pytanie o obiektywizm tego procesu.

Brak możliwości politycznego nacisku?

- Pani Mazurek powinna powstrzymać się z takimi komentarzami. Powinna mieć świadomość, że sędziowie to nie są jej partyjni koledzy, czy polityczni przeciwnicy - uważa Waldemar Żurek, sędzia i członek stowarzyszenia "Themis".

- Wszystkim takim próbom nacisku trzeba się oczywiście sprzeciwiać - brzmi stanowisko Krystiana Markiewicza ze stowarzyszenia "Iustittia", które zarazem jest stanowiskiem stowarzyszeń sędziów, do których prowadząca sprawę sędzia Klawonn nie należy. - Ja nie mam żadnej możliwości politycznego nacisku - twierdzi Beata Mazurek i dodaje, że wypowiedziane słowa były jej osobistymi poglądami.

Uczestnikiem procesu jest przywódca obozu władzy, w którym minister sprawiedliwości ma znaczący wpływ na postępowanie dyscyplinarne. Krytyczne słowa rzecznika PiS mogą być sygnałem dla sędzi, by nie wydawać wyroku niekorzystnego dla prezesa partii. Maciej Mitera, który jest rzecznikiem nowej KRS mówi, że krytyka jest dozwolona, ale też dodaje, że politycy powinni zachować powściągliwość w ocenie pracy sądu.

Powściągliwości jednak brak.

Prawne nadużycie

W mojej ocenie to ona (sędzia Weronika Klawonn - przyp. red.) powinna być wyłączona z tego procesu - twierdzi Beata Mazurek.

Chodzi o to, że sędzia uczestniczyła w demonstracjach przeciwko upartyjnieniom sadów i była ubrana w koszulkę z napisem "konstytucja", a taką samą na procesie miał Lech Wałęsa. Ale w sądzie sędzia jest w todze, a nie w koszulce. Maciej Mitera apeluje o więcej zaufania, ale rzecznik ministra Zbigniewa Ziobry sugeruje wyłączenie sędzi ze względu na brak bezstronności. - To oczywiście możliwe - odpowiada szef "Iustitii".

- Byle tylko nie były to takie wnioski, jak w przypadku ministra czy wiceministra sprawiedliwości, gdzie wnioski dotyczyły wyłączenia wszystkich sędziów danego sadu, bo to jest po prostu nadużycie prawa procesowego, z którym to ponoć ministerstwo sprawiedliwości chce walczyć - dodaje Krystian Markiewicz.

Taką sytuację mieliśmy przy procesie ministra Ziobry z jedną z warszawskich sędzi. Proces również dotyczył naruszenia dóbr osobistych.

Krytykę działań PiS-u wobec sądów wspierają stowarzyszenia i zgromadzenia sędziów.

- Lider opozycji stwierdził, że zapamiętane będą nazwiska tych sędziów po niekorzystnym wyroku - mówił wtedy Łukasz Schreiber z PiS. Grzegorza Schetynę za tamte słowa spotkała krytyka z wielu stron, ale głownie z PiS. Teraz to politycy PiS napominają tylko sąd.

- Powinien (sędzia - przyp. red.) pozostać wstrzemięźliwy niezależnie od swoich poglądów - przypomina Bartłomiej Wróblewski z PiS.

W drugą stronę ta zasada już nie obowiązuje.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W środę projekt przeszedł przez komisję, a w piątek nastąpi głosowanie w Sejmie. Ustawa incydentalna Hołowni - tak była nazywana roboczo - całkowicie zmieniła kształt. O ważności wyborów prezydenckich ma decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma tam neosędziów.

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

Źródło:
Fakty TVN

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki użytkował na koszt Muzeum II Wojny Światowej luksusowy apartament w Gdańsku - w mieście, w którym sam też mieszka. Podaje różne wersje dotyczące tego, jak często z niego korzystał. Przekonuje też, że nie naraził Skarbu Państwa czy Muzeum II Wojny Światowej na straty. To dezinformacja.

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

Źródło:
Fakty TVN

Nowoczesny, wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomógł uratować niejedno życie. Historie wielu pacjentów chwytają ze serce. Niektórzy z nich stali się wolontariuszami i teraz sami pomagają na rzecz WOŚP. Eksperci podkreślają, że WOŚP pozwala szpitalom uzyskać nowoczesny sprzęt wcześniej, niż gdyby odbyłoby się to standardowymi procedurami.

Czy polskie szpitale potrzebują pomocy ze strony WOŚP? "Postęp byłby, tylko wolniejszy"

Czy polskie szpitale potrzebują pomocy ze strony WOŚP? "Postęp byłby, tylko wolniejszy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump nie wyklucza śledztwa przeciwko swojemu poprzednikowi. W wywiadzie dla Fox News wyraził zdziwienie, że Joe Biden prewencyjnie ułaskawił członków swojej rodziny, lecz nie siebie samego. Kontrowersje w pierwszych dniach prezydentury wywołała też decyzja Trumpa w sprawie skazanych za szturm na Kapitol.

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Jeżeli złapią cię za rękę, to mówisz, że to nie jest twoja ręka" - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski i doradca ministra sportu, "cytując klasyka". Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego i członek prezydium PKOl, ocenił, że kwestie finansowe w Polskim Komitecie Olimpijskim "budzą bardzo duże wątpliwości".

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Chciał wspomóc ofiary brutalnej, nieuprawnionej inwazji, ale przy okazji wpadł w tarapaty w swojej ojczyźnie. Szwajcaria jest krajem neutralnym, więc Jona Neidhart musiał wybierać między przestrzeganiem prawa a udzieleniem tak potrzebnej pomocy. - Jeśli muszę wybierać między decyzją moralną i etyczną a decyzją zgodną z prawem, to wybiorę decyzję moralną i etyczną - wyznaje Jona.

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

-Podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - to apel Donalda Tuska do Europejek i Europejczyków, który wygłosił w swoim przemówieniu w Strasburgu. Podczas debaty w europarlamencie zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie. Zbiega się w to czasie ze zmianą warty w Białym Domu. O tym polski premier też mówił.

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS