Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - Wałęsa

23.11.2018 | Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - Wałęsa
23.11.2018 | Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - Wałęsa
Maciej Knapik | Fakty TVN
23.11.2018 | Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - WałęsaMaciej Knapik | Fakty TVN

Krótko po zakończeniu czwartkowej rozprawy wicemarszałek Beata Mazurek pisała o "żenującym" prowadzeniu procesu Kaczyński - Wałęsa. W piątek dodała, że sędzia, która w koszulce z napisem "konstytucja" broniła sądów, powinna być wyłączona z tego procesu. Widać, że będzie on ważnym testem na niezależność sądów i sędzi.

Czy nie sądzi pani, że był to polityczny nacisk na sędzię? - brzmiało pytanie do Beaty Mazurek.

- Nie, proszę pana. To było moje prywatne zdanie, do którego mam prawo - odpowiedziała rzeczniczka PiS.

Dobrze, że pani poseł uściśliła, bo swoje internetowe konto pospisuje jako "wicemarszałek Sejmu i rzecznik partii rządzącej". Rządzącej wszystkim - dodaje opozycja.

- Chcieliby, by wyroki były pisane na Nowogrodzkiej. By Jarosław Kaczyński sam sobie ten wyrok napisał. To jest żenujące. To jest właśnie ich podejście do wymiaru sprawiedliwości - uważa Borys Budka z PO.

Wyrok w sprawie, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie o naruszenie dóbr osobistych, ma zapaść 6 grudnia. Beata Mazurek napisała w internecie, że w czwartek sąd prowadził rozprawę w sposób żenujący, oraz że pada pytanie o obiektywizm tego procesu.

Brak możliwości politycznego nacisku?

- Pani Mazurek powinna powstrzymać się z takimi komentarzami. Powinna mieć świadomość, że sędziowie to nie są jej partyjni koledzy, czy polityczni przeciwnicy - uważa Waldemar Żurek, sędzia i członek stowarzyszenia "Themis".

- Wszystkim takim próbom nacisku trzeba się oczywiście sprzeciwiać - brzmi stanowisko Krystiana Markiewicza ze stowarzyszenia "Iustittia", które zarazem jest stanowiskiem stowarzyszeń sędziów, do których prowadząca sprawę sędzia Klawonn nie należy. - Ja nie mam żadnej możliwości politycznego nacisku - twierdzi Beata Mazurek i dodaje, że wypowiedziane słowa były jej osobistymi poglądami.

Uczestnikiem procesu jest przywódca obozu władzy, w którym minister sprawiedliwości ma znaczący wpływ na postępowanie dyscyplinarne. Krytyczne słowa rzecznika PiS mogą być sygnałem dla sędzi, by nie wydawać wyroku niekorzystnego dla prezesa partii. Maciej Mitera, który jest rzecznikiem nowej KRS mówi, że krytyka jest dozwolona, ale też dodaje, że politycy powinni zachować powściągliwość w ocenie pracy sądu.

Powściągliwości jednak brak.

Prawne nadużycie

W mojej ocenie to ona (sędzia Weronika Klawonn - przyp. red.) powinna być wyłączona z tego procesu - twierdzi Beata Mazurek.

Chodzi o to, że sędzia uczestniczyła w demonstracjach przeciwko upartyjnieniom sadów i była ubrana w koszulkę z napisem "konstytucja", a taką samą na procesie miał Lech Wałęsa. Ale w sądzie sędzia jest w todze, a nie w koszulce. Maciej Mitera apeluje o więcej zaufania, ale rzecznik ministra Zbigniewa Ziobry sugeruje wyłączenie sędzi ze względu na brak bezstronności. - To oczywiście możliwe - odpowiada szef "Iustitii".

- Byle tylko nie były to takie wnioski, jak w przypadku ministra czy wiceministra sprawiedliwości, gdzie wnioski dotyczyły wyłączenia wszystkich sędziów danego sadu, bo to jest po prostu nadużycie prawa procesowego, z którym to ponoć ministerstwo sprawiedliwości chce walczyć - dodaje Krystian Markiewicz.

Taką sytuację mieliśmy przy procesie ministra Ziobry z jedną z warszawskich sędzi. Proces również dotyczył naruszenia dóbr osobistych.

Krytykę działań PiS-u wobec sądów wspierają stowarzyszenia i zgromadzenia sędziów.

- Lider opozycji stwierdził, że zapamiętane będą nazwiska tych sędziów po niekorzystnym wyroku - mówił wtedy Łukasz Schreiber z PiS. Grzegorza Schetynę za tamte słowa spotkała krytyka z wielu stron, ale głownie z PiS. Teraz to politycy PiS napominają tylko sąd.

- Powinien (sędzia - przyp. red.) pozostać wstrzemięźliwy niezależnie od swoich poglądów - przypomina Bartłomiej Wróblewski z PiS.

W drugą stronę ta zasada już nie obowiązuje.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS