Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - Wałęsa

23.11.2018 | Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - Wałęsa
23.11.2018 | Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - Wałęsa
Maciej Knapik | Fakty TVN
23.11.2018 | Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - WałęsaMaciej Knapik | Fakty TVN

Krótko po zakończeniu czwartkowej rozprawy wicemarszałek Beata Mazurek pisała o "żenującym" prowadzeniu procesu Kaczyński - Wałęsa. W piątek dodała, że sędzia, która w koszulce z napisem "konstytucja" broniła sądów, powinna być wyłączona z tego procesu. Widać, że będzie on ważnym testem na niezależność sądów i sędzi.

Czy nie sądzi pani, że był to polityczny nacisk na sędzię? - brzmiało pytanie do Beaty Mazurek.

- Nie, proszę pana. To było moje prywatne zdanie, do którego mam prawo - odpowiedziała rzeczniczka PiS.

Dobrze, że pani poseł uściśliła, bo swoje internetowe konto pospisuje jako "wicemarszałek Sejmu i rzecznik partii rządzącej". Rządzącej wszystkim - dodaje opozycja.

- Chcieliby, by wyroki były pisane na Nowogrodzkiej. By Jarosław Kaczyński sam sobie ten wyrok napisał. To jest żenujące. To jest właśnie ich podejście do wymiaru sprawiedliwości - uważa Borys Budka z PO.

Wyrok w sprawie, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie o naruszenie dóbr osobistych, ma zapaść 6 grudnia. Beata Mazurek napisała w internecie, że w czwartek sąd prowadził rozprawę w sposób żenujący, oraz że pada pytanie o obiektywizm tego procesu.

Brak możliwości politycznego nacisku?

- Pani Mazurek powinna powstrzymać się z takimi komentarzami. Powinna mieć świadomość, że sędziowie to nie są jej partyjni koledzy, czy polityczni przeciwnicy - uważa Waldemar Żurek, sędzia i członek stowarzyszenia "Themis".

- Wszystkim takim próbom nacisku trzeba się oczywiście sprzeciwiać - brzmi stanowisko Krystiana Markiewicza ze stowarzyszenia "Iustittia", które zarazem jest stanowiskiem stowarzyszeń sędziów, do których prowadząca sprawę sędzia Klawonn nie należy. - Ja nie mam żadnej możliwości politycznego nacisku - twierdzi Beata Mazurek i dodaje, że wypowiedziane słowa były jej osobistymi poglądami.

Uczestnikiem procesu jest przywódca obozu władzy, w którym minister sprawiedliwości ma znaczący wpływ na postępowanie dyscyplinarne. Krytyczne słowa rzecznika PiS mogą być sygnałem dla sędzi, by nie wydawać wyroku niekorzystnego dla prezesa partii. Maciej Mitera, który jest rzecznikiem nowej KRS mówi, że krytyka jest dozwolona, ale też dodaje, że politycy powinni zachować powściągliwość w ocenie pracy sądu.

Powściągliwości jednak brak.

Prawne nadużycie

W mojej ocenie to ona (sędzia Weronika Klawonn - przyp. red.) powinna być wyłączona z tego procesu - twierdzi Beata Mazurek.

Chodzi o to, że sędzia uczestniczyła w demonstracjach przeciwko upartyjnieniom sadów i była ubrana w koszulkę z napisem "konstytucja", a taką samą na procesie miał Lech Wałęsa. Ale w sądzie sędzia jest w todze, a nie w koszulce. Maciej Mitera apeluje o więcej zaufania, ale rzecznik ministra Zbigniewa Ziobry sugeruje wyłączenie sędzi ze względu na brak bezstronności. - To oczywiście możliwe - odpowiada szef "Iustitii".

- Byle tylko nie były to takie wnioski, jak w przypadku ministra czy wiceministra sprawiedliwości, gdzie wnioski dotyczyły wyłączenia wszystkich sędziów danego sadu, bo to jest po prostu nadużycie prawa procesowego, z którym to ponoć ministerstwo sprawiedliwości chce walczyć - dodaje Krystian Markiewicz.

Taką sytuację mieliśmy przy procesie ministra Ziobry z jedną z warszawskich sędzi. Proces również dotyczył naruszenia dóbr osobistych.

Krytykę działań PiS-u wobec sądów wspierają stowarzyszenia i zgromadzenia sędziów.

- Lider opozycji stwierdził, że zapamiętane będą nazwiska tych sędziów po niekorzystnym wyroku - mówił wtedy Łukasz Schreiber z PiS. Grzegorza Schetynę za tamte słowa spotkała krytyka z wielu stron, ale głownie z PiS. Teraz to politycy PiS napominają tylko sąd.

- Powinien (sędzia - przyp. red.) pozostać wstrzemięźliwy niezależnie od swoich poglądów - przypomina Bartłomiej Wróblewski z PiS.

W drugą stronę ta zasada już nie obowiązuje.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN