"Nie ma gratulacji, nie ma radości". Jak wygląda pomoc państwa w przypadku porodu dziecka z ciężką wadą?

"Nie ma gratulacji, nie ma radości". Jak wygląda pomoc państwa w przypadku porodu dziecka z ciężką wadą?
"Nie ma gratulacji, nie ma radości". Jak wygląda pomoc państwa w przypadku porodu dziecka z ciężką wadą?
Fakty TVN
"Nie ma gratulacji, nie ma radości". Jak wygląda pomoc państwa w przypadku porodu dziecka z ciężką wadą?Fakty TVN

W czwartek Trybunał Konstytucyjny pod kierownictwem Julii Przyłębskiej uznał za niekonstytucyjny przepis dopuszczający możliwość aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Od tego dnia na ulicach wielu polskich miast dochodzi do masowych protestów. Kobiety pytają: jeśli państwo każe nam rodzić ciężko uszkodzone płody, to gdzie? Posłanka Prawa i Sprawiedliwości odpowiada, że takich miejsc jest w Polsce "bardzo dużo" i odsyła po pomoc do organizacji pozarządowych.

Lekarka, która odbierała porody dzieci z ciężką, nieodwracalną wadą takie dni pamięta długo.

- Każdy obecny przy porodzie jest świadomy tego, kto przyjdzie na świat. Nie ma gratulacji, nie ma radości - mówi Anna Parzyńska ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Na sali poporodowej słychać okrzyki szczęścia i płacz zdrowych noworodków. To bardzo trudne dla kobiety, która musi pożegnać swoje dziecko. Odizolowana od reszty oddziału hospicyjna porodówka w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu to rzadkość. Znacznie częściej dzieci, które wkrótce mają umrzeć, rodzą się tuż obok zdrowych.

- Rzadko się zdarza, żeby obok, na sąsiednim stanowisku, czy w osobnej sali, nie toczył się normalny poród, gdzie rodzina, mama się cieszy zdrowym, wspaniałym dzieckiem - zaznacza prof. Mariusz Zimmer, kierownik II Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Kobiety pytają więc: jeśli państwo każe nam rodzić ciężko uszkodzone płody, to gdzie?

Na to pytanie odpowiedzi starała się udzielić posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Milczanowska, która twierdzi, że takich miejsc w Polsce "bardzo dużo".

- Pamiętajmy, że jest bardzo wiele miejsc wsparcia dla takich rodziców. Są to hospicja perinatalne, o których się w ogóle nie mówi. Jest cała masa fundacji, która pomaga - wymienia Milczanowska.

Przedstawicielka partii rządzącej odsyła po pomoc do organizacji pozarządowych, które finansowane są między innymi z datków.

Finansowanie hospicjów przez NFZ

Hospicja perinatalne zajmują się dziećmi z wadami letalnymi do momentu porodu, który zwykle jest też momentem ich śmierci. Dopiero od niedawna są finansowe przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Lubelskie hospicjum od NFZ dostaje jednorazowo 1450 złotych na dziecko. Niezależnie od tego, ile miesięcy potrwa ciąża, czy dziecko przeżyje poród i ile konsultacji ze specjalistami potrzebują jego rodzice.

- Nie jest to duża kwota, szczególnie kiedy tych spotkań i konsultacji jest bardzo dużo - zaznacza ojciec Filip Buczyński z Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. - Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma - dodaje.

Gdańskie hospicjum z Narodowego Funduszu Zdrowia dostaje połowę tego, co potrzebuje. O resztę prosi ludzi.

- Ze środków z darowizn od osób fizycznych, prawnych, ze zbiórek publicznych, ze środków z jednego procenta podatku. Jest to rzeczywiście ciągła droga, która jest konieczna, żeby pozyskiwać te środki - podkreśla Ewa Liegman z Hospicjum Pomorze Dzieciom w Gdańsku.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS