10 lat od przełomowego przeszczepu. "To na początku był eksperyment"

26.10.2020 | 10 lat od przełomowego przeszczepu. "To na początku był eksperyment"
26.10.2020 | 10 lat od przełomowego przeszczepu. "To na początku był eksperyment"
Marek Nowicki | Fakty TVN
26.10.2020 | 10 lat od przełomowego przeszczepu. "To na początku był eksperyment"Marek Nowicki | Fakty TVN

10 lat temu doszło w Polsce do przełomowego przeszczepu - pani Małgorzata otrzymała nową trzustkę, dzięki której mogła zwalczyć cukrzycę. Od tego czasu podobnych operacji wykonano jednak bardzo mało, bo brakuje organów. Nad rozwiązaniem tego problemu w Warszawie pracują lekarze i inżynierowie, którzy trzustki chcą drukować.

Z dystansem, w maseczkach i na świeżym powietrzu redakcja "Faktów" TVN rozmawiała z panią Małgorzatą Rudnik w 10. rocznicę przeszczepu jej trzustki.

- Ja mam dwie trzustki: swoją własną, która przestała produkować insulinę, ale pozostałe funkcje pełni, i drugą doszczepioną, żeby uzupełniała tę pierwszą - wyjaśnia pani Małgorzata. - Chciałabym dalej o tym mówić, pokazywać, bo to na początku był eksperyment. Teraz (minęło - przyp. red.) 10 lat i ja jestem naprawdę zdrowa - dodaje.

"Fakty" TVN również towarzyszyły pani Małgorzacie dekadę temu, kiedy pacjentka była już po przeszczepie trzustki, dzięki któremu mogła zwalczyć cukrzycę.

Był to pierwszy tego typu zabieg w Polsce. Wykonali go trzej lekarze ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie - Artur Kwiatkowski, Michał Wszoła i Andrzej Chmura. Chodziło o to, żeby cukrzyca przestała niszczyć organizm pacjentki: w pierwszej kolejności jej oczy i nerki

- Był to przełom w polskiej transplantologii. Cieszę się, że możemy w tak trudnych chwilach dla chorych, którzy wymagają przeszczepienia narządów, odnosić się do sukcesów polskiej medycyny jaką niewątpliwie była ta operacja - przyznaje profesor Artur Kwiatkowski ze Szpitala Powiatowego w Kętrzynie i Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Trzustki i Wysp Trzustkowych.

Trzustka z drukarki

Dziesięć lat temu lekarze mieli nadzieję, że przeszczepy trzustek pozwolą walczyć z hipoglikemią u chorych na cukrzycę, bo z powodu niedocukrzenia każdego roku umiera w Polsce dziesięć tysięcy osób.

Niestety nadzieje spełzły na niczym. Takich przeszczepów jak u pani Małgorzaty w ciągu ostatnich dziesięciu lat wykonano bardzo mało, bo do przeszczepu brakuje trzustek.

W sytuacji braku organów do przeszczepu trzustki dla chorych trzeba będzie albo wyhodować, albo wydrukować na drukarce 3D.

W Warszawie lekarze i inżynierowie już nad tym pracują.

- W tym momencie prowadzimy badania na zwierzętach. Skończyliśmy fazę przeszczepów na małych zwierzętach. Teraz jesteśmy w trakcie fazy badań przeszczepów na dużych zwierzętach - wyjaśnia dr hab. Michał Wszoła z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki.

Wyniki są obiecujące. Jest szansa, że za dwa lata lekarze w Polsce wszczepią pacjentowi pierwszą wydrukowaną trzustkę.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W środę projekt przeszedł przez komisję, a w piątek nastąpi głosowanie w Sejmie. Ustawa incydentalna Hołowni - tak była nazywana roboczo - całkowicie zmieniła kształt. O ważności wyborów prezydenckich ma decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma tam neosędziów.

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

Źródło:
Fakty TVN

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki użytkował na koszt Muzeum II Wojny Światowej luksusowy apartament w Gdańsku - w mieście, w którym sam też mieszka. Podaje różne wersje dotyczące tego, jak często z niego korzystał. Przekonuje też, że nie naraził Skarbu Państwa czy Muzeum II Wojny Światowej na straty. To dezinformacja.

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

Źródło:
Fakty TVN

Donald Trump nie wyklucza śledztwa przeciwko swojemu poprzednikowi. W wywiadzie dla Fox News wyraził zdziwienie, że Joe Biden prewencyjnie ułaskawił członków swojej rodziny, lecz nie siebie samego. Kontrowersje w pierwszych dniach prezydentury wywołała też decyzja Trumpa w sprawie skazanych za szturm na Kapitol.

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tańszych kredytach w perspektywie najbliższego pół roku raczej możemy zapomnieć. Przewidywania Narodowego Banku Polskiego i analizy ekonomistów nie pozostawią złudzeń - przed nami rok rozwoju gospodarczego, dalszego wzrostu płac, ale też ryzyko inflacji, co - jak przekonuje NBP - blokuje możliwość obniżenia stóp procentowych. Już ostatnie, grudniowe dane pokazują wyraźny spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi.

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Jeżeli złapią cię za rękę, to mówisz, że to nie jest twoja ręka" - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski i doradca ministra sportu, "cytując klasyka". Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego i członek prezydium PKOl, ocenił, że kwestie finansowe w Polskim Komitecie Olimpijskim "budzą bardzo duże wątpliwości".

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Chciał wspomóc ofiary brutalnej, nieuprawnionej inwazji, ale przy okazji wpadł w tarapaty w swojej ojczyźnie. Szwajcaria jest krajem neutralnym, więc Jona Neidhart musiał wybierać między przestrzeganiem prawa a udzieleniem tak potrzebnej pomocy. - Jeśli muszę wybierać między decyzją moralną i etyczną a decyzją zgodną z prawem, to wybiorę decyzję moralną i etyczną - wyznaje Jona.

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

-Podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - to apel Donalda Tuska do Europejek i Europejczyków, który wygłosił w swoim przemówieniu w Strasburgu. Podczas debaty w europarlamencie zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie. Zbiega się w to czasie ze zmianą warty w Białym Domu. O tym polski premier też mówił.

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS