"Nie wiadomo, czy w ogóle będą badania prenatalne. Jaki jest ich sens?"

25.10.2020 | "Nie wiadomo, czy w ogóle będą badania prenatalne. Jaki jest ich sens?"
25.10.2020 | "Nie wiadomo, czy w ogóle będą badania prenatalne. Jaki jest ich sens?"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
25.10.2020 | "Nie wiadomo, czy w ogóle będą badania prenatalne. Jaki jest ich sens?"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Jak mam starać się o dziecko bez strachu? Czy będę mogła liczyć na badania prenatalne? Kobiety pytają, bo nie wiedzą, co będzie dalej. Podczas planowania rodziny chcą szczęścia, a nie koszmaru, a w razie poważnego problemu - fachowej pomocy, a nie lekceważenia.

"Jestem młodą kobietą, za parę lat planuję założyć swoją rodzinę", "Polska nie zapewnia warunków do wychowywania dzieci, "ja sobie nie wyobrażam starać się o dziecko w tym kraju" - to tylko kilka z komentarzy, które można usłyszeć podczas protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Zdaniem protestujących państwo odebrało im szczęście planowania rodziny, starań o dziecko i ciąży. Został natomiast lęk, obawy i niepewność.

Od kilku dni setki par marzących o dziecku zastanawiają się, czy będą miały dostęp do badań prenatalnych, a jeśli tak, to czy lekarz, nad którym wisi groźba więzienia, poinformuje rodziców, że wyniki tych badań są złe.

- Nie wiadomo, czy w ogóle będą badania prenatalne. Jaki jest ich sens? - pyta prof. Marian Szamotowicz z Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

- Kobieta dowie się o wynikach badań prenatalnych tylko wtedy, kiedy będzie możliwość leczenia wewnątrzmacicznego czy też leczenia tuż po urodzeniu - ocenia Krystyna Kacpura z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

- Może dochodzić do przypadków, kiedy kobiety nie będą kierowane na takie badania, kiedy nie będzie się im mówiło prawdy o wynikach tych badań, w związku z czym dowiedzą się dopiero przy porodzie, że płód obarczony jest taką ciężką i nieodwracalną wadą - dodaje Kamila Ferenc z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Wiedza dotycząca wyniku badania prenatalnego jest szczególnie ważna dla kobiet, które zachodzą w ciążę w późnym wieku, na przykład po latach leczenia niepłodności.

- To jest kradzież ich szans na macierzyństwo. To już jest kilka miesięcy samej ciąży plus często konieczność rekonwalescencji po cięciu cesarskim nawet do dwóch lat. Jest też tak, że cięć cesarskich w życiu kobiety raczej nie powinno być więcej niż dwa - zwraca uwagę lekarka Kaja Filaczyńska.

Raport NIK

O ile wada płodu nie jest ciężka i nieodwracalna, to badania prenatalne pozwalają zaplanować leczenie. Albo jeszcze w trakcie ciąży, albo od razu po porodzie.

- Jeżeli nie będziemy robili badań prenatalnych, te dzieci będą się rodziły nie tam, gdzie trzeba, nie wtedy, kiedy trzeba, nie w taki sposób, w jaki trzeba. Ich szanse na przeżycie, na prawidłowy rozwój, będą przez to ograniczone - ocenia profesor Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii.

Nie oznacza to wcale, że Polki przed decyzją Trybunału Konstytucyjnego pod kierownictwem Julii Przyłębskiej miały zapewniony szeroki dostęp do badań. Dwa lata temu Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda opieka okołoporodowa na wsi.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że jedynie dwa procent pacjentek w skontrolowanych wiejskich przychodniach miało wykonane wszystkie niezbędne w ciąży badania. W 78 procentach przypadków nie wykonano wszystkich zalecanych badań. W przypadku 20 procent przypadków stwierdzono brak zapisu dokumentacji.

Kontrolerzy NIK nazwali to powszechnym lekceważeniem.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS