Szczepionka AstraZeneki. "To są wyniki, na które wszyscy czekaliśmy"

22.03.2021 | Szczepionka AstraZeneki. "To są wyniki, na które wszyscy czekaliśmy"
22.03.2021 | Szczepionka AstraZeneki. "To są wyniki, na które wszyscy czekaliśmy"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
22.03.2021 | Szczepionka AstraZeneki. "To są wyniki, na które wszyscy czekaliśmy"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Szczepionka AstraZeneki chroni przed COVID-19 i może uratować życie. Są nowe badania, które potwierdzają jej skuteczność. Amerykańscy naukowcy sprawdzili skutki szczepień u dziesiątek tysięcy osób i nie znaleźli żadnego powiązania między preparatem AstraZeneki a zakrzepami.

Jacek Jaśkowiak dostał szczepionkę jako wykładowca akademicki. Jako prezydent Poznania zachęca, by brać z niego przykład. - Warto to zrobić, żeby ci, którzy mają obawy, żeby jednak dodać im trochę otuchy i zachęcić do szczepienia - ocenił.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Jak mówi, trzeba zachęcić ogólnie do szczepienia, a szczególnie do korzystania ze szczepionki AstraZeneki. Jacek Jaśkowiak dostał właśnie preparat, co do którego wątpliwości słychać w punktach szczepień.

- Pacjenci przychodzą, są zaniepokojeni. Tłumaczymy, zachęcamy – wyjaśnił dr n. med. Mariusz Talerczyk z kliniki "Athena Med" w Szczecinie.

Udaje się to z różnym skutkiem, bo są osoby, które na swoje umówione szczepienie po prostu nie przychodzą. Tak było w ostatnich dniach. - W wielu punktach, niestety, sięgała ta absencja 70 procent - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Rezygnują, żądają szczepień innym produktem - mówi Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. Narodowego Programu Szczepień.

- Atmosfera wokół tej szczepionki zrobiła bardzo dużo złego - ocenił gen. dr n. med. Andrzej Trybusz, były główny inspektor sanitarny.

Jest atmosfera i są dane naukowe: wyniki badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych nad szczepionką AstraZeneki, które opublikowano w poniedziałek. - To są te wyniki, na które wszyscy czekaliśmy – skomentował prof. Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej. - Te badania kliniczne okazały się jeszcze bardziej pozytywne niż te, które były wcześniej dostępne – dodał.

Wyniki badań w USA

Amerykanie przebadali blisko 33 tysiące osób, którym podano szczepionkę AstraZeneki, w tym osoby starsze oraz te z grup ryzyka. Szczepionka daje 79 procent ochrony przed zachorowaniem objawowym i 100 procent przed zachorowaniem ciężkim. Specjalnie przebadano osoby powyżej 65. roku życia - skuteczność szczepionki to u nich 80 procent.

Niezależny zespół ekspertów stwierdził, że szczepionka AstraZeneki nie powoduje ryzyka zakrzepów. Specjalnie pod tym kątem zbadano ponad 21 tysięcy zaszczepionych osób.

- Nie ma żadnego logicznego związku między tymi przypadkami zakrzepicy a szczepionką - skomentowała wirusolog prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk. - Badania kliniczne, które Amerykanie prowadzą, są również na bardzo, bardzo wysokim poziomie, tak że możemy ufać tym informacjom - powiedział prof. Marcin Drąg.

Po tym, jak kolejne kraje znów zaczynają szczepić AstraZenecą, a w samej tylko Wielkiej Brytanii podano ją już ponad 11 milionom ludzi, także i w Polsce widać wśród pacjentów zmianę nastawienia.

- Ten poziom rejestracji, która dziś się rozpoczęła, dwóch roczników, jest dużo lepszy niż rejestracja ostatnia - powiedział w poniedziałek Michał Dworczyk.

Od poniedziałku na szczepienia rejestrować się mogą osoby w wieku od 65 do 69 lat. Od wtorku także ci trochę młodsi.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS