Szczepionka AstraZeneki. "To są wyniki, na które wszyscy czekaliśmy"

22.03.2021 | Szczepionka AstraZeneki. "To są wyniki, na które wszyscy czekaliśmy"
22.03.2021 | Szczepionka AstraZeneki. "To są wyniki, na które wszyscy czekaliśmy"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
22.03.2021 | Szczepionka AstraZeneki. "To są wyniki, na które wszyscy czekaliśmy"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Szczepionka AstraZeneki chroni przed COVID-19 i może uratować życie. Są nowe badania, które potwierdzają jej skuteczność. Amerykańscy naukowcy sprawdzili skutki szczepień u dziesiątek tysięcy osób i nie znaleźli żadnego powiązania między preparatem AstraZeneki a zakrzepami.

Jacek Jaśkowiak dostał szczepionkę jako wykładowca akademicki. Jako prezydent Poznania zachęca, by brać z niego przykład. - Warto to zrobić, żeby ci, którzy mają obawy, żeby jednak dodać im trochę otuchy i zachęcić do szczepienia - ocenił.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Jak mówi, trzeba zachęcić ogólnie do szczepienia, a szczególnie do korzystania ze szczepionki AstraZeneki. Jacek Jaśkowiak dostał właśnie preparat, co do którego wątpliwości słychać w punktach szczepień.

- Pacjenci przychodzą, są zaniepokojeni. Tłumaczymy, zachęcamy – wyjaśnił dr n. med. Mariusz Talerczyk z kliniki "Athena Med" w Szczecinie.

Udaje się to z różnym skutkiem, bo są osoby, które na swoje umówione szczepienie po prostu nie przychodzą. Tak było w ostatnich dniach. - W wielu punktach, niestety, sięgała ta absencja 70 procent - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Rezygnują, żądają szczepień innym produktem - mówi Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. Narodowego Programu Szczepień.

- Atmosfera wokół tej szczepionki zrobiła bardzo dużo złego - ocenił gen. dr n. med. Andrzej Trybusz, były główny inspektor sanitarny.

Jest atmosfera i są dane naukowe: wyniki badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych nad szczepionką AstraZeneki, które opublikowano w poniedziałek. - To są te wyniki, na które wszyscy czekaliśmy – skomentował prof. Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej. - Te badania kliniczne okazały się jeszcze bardziej pozytywne niż te, które były wcześniej dostępne – dodał.

Wyniki badań w USA

Amerykanie przebadali blisko 33 tysiące osób, którym podano szczepionkę AstraZeneki, w tym osoby starsze oraz te z grup ryzyka. Szczepionka daje 79 procent ochrony przed zachorowaniem objawowym i 100 procent przed zachorowaniem ciężkim. Specjalnie przebadano osoby powyżej 65. roku życia - skuteczność szczepionki to u nich 80 procent.

Niezależny zespół ekspertów stwierdził, że szczepionka AstraZeneki nie powoduje ryzyka zakrzepów. Specjalnie pod tym kątem zbadano ponad 21 tysięcy zaszczepionych osób.

- Nie ma żadnego logicznego związku między tymi przypadkami zakrzepicy a szczepionką - skomentowała wirusolog prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk. - Badania kliniczne, które Amerykanie prowadzą, są również na bardzo, bardzo wysokim poziomie, tak że możemy ufać tym informacjom - powiedział prof. Marcin Drąg.

Po tym, jak kolejne kraje znów zaczynają szczepić AstraZenecą, a w samej tylko Wielkiej Brytanii podano ją już ponad 11 milionom ludzi, także i w Polsce widać wśród pacjentów zmianę nastawienia.

- Ten poziom rejestracji, która dziś się rozpoczęła, dwóch roczników, jest dużo lepszy niż rejestracja ostatnia - powiedział w poniedziałek Michał Dworczyk.

Od poniedziałku na szczepienia rejestrować się mogą osoby w wieku od 65 do 69 lat. Od wtorku także ci trochę młodsi.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jest wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że ten wniosek to jest 50-stronicowy akt oskarżenia wobec człowieka, który mówił o sobie, że jest talibem Prawa i Sprawiedliwości. Co dokładnie jest w tym wniosku?

Maciej Świrski, szef KRRiT, odpowie za swoje czyny. "Z takimi talibami powinien się zmierzyć Trybunał"

Maciej Świrski, szef KRRiT, odpowie za swoje czyny. "Z takimi talibami powinien się zmierzyć Trybunał"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek ma zostać ogłoszona rekonstrukcja rządu. Premier Donald Tusk zapowiada również zmianę liczby ministerstw. Odchodzący ministrowie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Każdy werdykt wyborców przyjmuję zawsze z pokorą - zapewnia Borys Budka, minister aktywów państwowych. Odejdą także Bartłomiej Sienkiewicz, Marcin Kierwiński i Krzysztof Hetman.

10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie wiemy, gdzie dalej podróżował, z kim się zadawał, z kim żył i z kim miał kontakt - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując podróż sędziego Szmydta na Białoruś w 2023 roku, o czym "najprawdopodobniej nie wiedziały służby". - Zapytajmy się, dlaczego służby podległe Donaldowi Tuskowi pozwoliły sędziemu Szmydtowi uciec na Białoruś - sugerował z kolei Karol Karski (PiS).

Arłukowicz pyta, "czemu sędzia mógł jeździć sobie na Białoruś". "Z dwóch powodów"

Arłukowicz pyta, "czemu sędzia mógł jeździć sobie na Białoruś". "Z dwóch powodów"

Źródło:
TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

Skrajnie prawicowe skrzydło republikanów chciało doprowadzić do usunięcia przedstawiciela ich własnej partii z urzędu spikera Izby Reprezentantów. Cała sytuacja pokazała tak naprawdę, jak mocno podzieleni są republikanie - bo na 217 reprezentantów tej partii tylko 43 zagłosowało za odwołaniem Mike'a Johnsona. Ponieważ zmiany nie chcieli też demokraci - wniosek przepadł. Liderką grupy chcącej zmiany była Marjorie Taylor Greene, która ten wniosek zapowiadała od dawna. Dlaczego to forsowała i jakie były okoliczności głosowania?

Zemsta za pomoc dla Ukrainy. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci

Zemsta za pomoc dla Ukrainy. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To będzie wielka impreza, ale niestety tam, gdzie futbol jest na najwyższym poziomie, tam zbyt często też jest rasizm. Tym razem jednak piłkarze mogą liczyć na wsparcie policji.

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS