Pomysł 15-latki i rezultat, który przerósł oczekiwania. "Mogą spełnić marzenia i sami na te marzenia zapracować"

21.03.2021 | Pomysł 15-latki i rezultat, który przerósł oczekiwania. "Mogą spełnić marzenia i sami na te marzenia zapracować"
21.03.2021 | Pomysł 15-latki i rezultat, który przerósł oczekiwania. "Mogą spełnić marzenia i sami na te marzenia zapracować"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
21.03.2021 | Pomysł 15-latki i rezultat, który przerósł oczekiwania. "Mogą spełnić marzenia i sami na te marzenia zapracować"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Każda pomoc by im się przydała i jak mało kto na nią zasługują. Ale oni postanowili działać sami. W domu dziecka w Wolsztynie już dawno potrzebny był remont, ale brakowało pieniędzy. Podopieczni zaczęli więc robić i sprzedawać kartki wielkanocne. Zarobili 10 razy więcej niż się spodziewali. Wyremontują nie jeden pokój - a wszystkie.

W domu dziecka w Wolsztynie przy jednym stole na potęgę klejono i wycinano. W ten sposób powstało prawie 2000 kartek na Wielkanoc. W codzienność domu dziecka wniosą więcej kolorów.

15-letnia Roksana postanowiła własnoręcznie zrobić i sprzedać 350 kartek i w ten sposób znaleźć pieniądze na remont jej pokoju. To był skromny plan. Rzeczywistość przerosła dziecięce marzenia.

Za nożyczki chwycili nie tylko mali. Więksi też odkryli w sobie dziecko. - Przy okazji robienia tych kartek troszeczkę talentów zostało odkrytych - mówi Joanna Wieczorek, pedagog w domu dziecka w Wolsztynie. - Zależało nam na tym, żeby dzieci nauczyły się tego, że mogą spełnić marzenia, ale też są w stanie na te marzenia same zapracować - dodaje.

Dzięki sprzedaży kartek i zbiórce - pieniędzy wystarczy na remont nie jednego, ale wszystkich siedmiu pokoi. W czasach przymusowej nauki zdalnej i zamknięcia w domu to kolosalna odmiana.

Wiara w ludzi

- Dbamy o ich edukację, o rozwój zainteresowań. Także sukcesywnie staramy się polepszać tutaj warunki lokalowe, ale wiadomo... budynek jest duży - mówi Anna Białek, dyrektor domu dziecka w Wolsztynie.

Budynek jest nie tylko duży, ale jest też zabytkowy. Ma ponad 100 lat i najwyraźniej czekał na swoją Roksanę. - Ona wyszła z taką inicjatywą i ona przyczyni się do zdobycia tych środków na ten cel - opowiada Anna Białek.

Sama Roksana przyznaje, że "myśli, że się uda", a z pomocą innych uda się "na pewno". Wiara w ludzi buduje. Dziecięcy pokój Roksany zmieni się w pokój nastolatki.

- Chciałabym mieć tak jakby parawan, żebym po prostu już miała swoją prywatność w pokoju - dzieli się swoimi marzeniami Roksana Walkowiak, wychowanka domu dziecka w Wolsztynie.

Dom dziecka w Wolsztynie jest azylem dla 16 dzieci. Teraz wszyscy podopieczni będą jakby bardziej u siebie.

ZBIÓRKA PROWADZONA JEST NA STRONIE ZRZUTKA.PL

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS