"Jeśli człowiek ma na sobie napis 'Prasa', to automatycznie staje się celem dla rosyjskich okupantów"


Konwoje, cywile i dziennikarze dla Rosjan w tej wojnie także są celem. Ostatnim przykładem tego jest nagranie, na którym widać moment ataku rosyjskiej artylerii na dziennikarzy i ukraińskich żołnierzy. W Ukrainie od początku wojny zginęło 28 dziennikarzy, w tym siedmiu obcokrajowców.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Praca dziennikarzy w Ukrainie jest wyjątkowo niebezpieczna. Najlepszym tego przykładem może być ostatnia sytuacja, w której pocisk artyleryjski eksplodował tuż obok grupy reporterów z ukraińskich i zagranicznych mediów. Jeden z ukraińskich dziennikarzy został ranny. Konieczne było założenie opaski uciskowej. - Jeśli człowiek ma na sobie napis "Prasa", to automatycznie staje się celem dla rosyjskich okupantów, bo pokazuje ich zbrodnie. To proste - wyjaśnia Andrij Kowalienko z Akademii Ukraińskiej Prasy.

W Ukrainie od początku wojny zginęło 28 dziennikarzy, w tym siedmiu obcokrajowców. Ostatnio - reporter i operator kamery francuskiej telewizji BFM Frederic Lecler-Imhoff. - Nie był ryzykantem. Zawsze rozważnie oceniał i decydował, gdzie można pojechać, a gdzie nie - wspomina Marc-Olivier Fogiel, dyrektor generalny telewizji BFM. Reporter jechał z konwojem humanitarnym, który miał ewakuować cywilnych mieszkańców obwodu ługańskiego. Konwój został ostrzelany przez artylerię. Odłamek pocisku trafił dziennikarza w szyję.

- To odrażające, że dziennikarze i konwoje humanitarne są ostrzeliwane celowo i są to wyraźnie zbrodnie wojenne. To obrzydliwe, że w tym konflikcie nie ma szacunku nawet dla Konwencji Genewskiej - uważa Christophe Deloire, dyrektor organizacji "Reporterzy bez granic".

Wtorek to 97. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Obecnie najcięższe walki toczone są o Siewierodonieck. - Jeszcze parę dni temu Rosjanie zapewniali, że zdobyli miasto. To nieprawda. Są tam ciągle nasi chłopcy i stawiają im odpór. Trwają walki uliczne - zapewnia Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego. Jednak część miasta, które przed wojną liczyło 120 tysięcy mieszkańców, została zajęta przez Rosjan.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

Potrzeba broni

Ukraińcy powtarzają, że nie będą w stanie pokonać Rosjan bez potężnych rakietowych systemów artyleryjskich. Decyzja, czy takie wyrzutnie trafią w ręce ukraińskich żołnierzy, ma być ogłoszona w tym tygodniu.- Nie mamy zamiaru wysyłać na Ukrainę systemów rakietowych, które mogą dosięgnąć terytorium Rosji - mówi Joe Biden. Jednak z wyrzutni można wystrzeliwać zarówno rakiety o zasięgu 300 kilometrów, ale też lecące tylko do 70 kilometrów - za to bardzo precyzyjne. - Jeśli nie mają zamiaru dostarczyć rakiet o zasięgu 300 kilometrów, to tylko na obecnym etapie. Nam teraz wystarczą takie na 70 kilometrów - przekonuje Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy.

Jeśli dostaw nie będzie, rosyjscy artylerzyści nadal będą mogli niemal bezkarnie ostrzeliwać ukraińskie miasta wraz z cywilnymi mieszkańcami.

Ukraińscy prokuratorzy mają nazwiska już 600 osób, które mogły dokonywać zbrodni wojennych w Ukrainie.

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS