Przedsiębiorcy ze strefy nadgranicznej wciąż nie dostali obiecanej pomocy. "Tu jest walka o życie"

10.06.2022 | Przedsiębiorcy ze strefy nadgranicznej wciąż nie dostali obiecanej pomocy. "Tu jest walka o życie"
10.06.2022 | Przedsiębiorcy ze strefy nadgranicznej wciąż nie dostali obiecanej pomocy. "Tu jest walka o życie"
Paweł Płuska | Fakty TVN
10.06.2022 | Przedsiębiorcy ze strefy nadgranicznej wciąż nie dostali obiecanej pomocy. "Tu jest walka o życie"Paweł Płuska | Fakty TVN

Od 1 lipca na Podlasie i Lubelszczyznę wróci normalność. Nie będzie stref z zakazem wjazdu, z wyjątkiem pasa tuż przy samej granicy. Ci, którzy przetrwali ostatnie 10 miesięcy, będą mogli otworzyć biznesy i zaprosić turystów. Wielu obiecanej pomocy od państwa nie dostało, bo rząd nie spieszy się z wnioskiem do Komisji Europejskiej.

Przy wjeździe do strefy przy granicy z Białorusią wciąż obowiązują obostrzenia. Jednak już nie potrwa to długo. 1 lipca niemal wszędzie zostaną zniesione. - Kończymy budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej. Chcemy przywracać normalność na pograniczu, na Podlasiu - poinformował Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji z PiS.

Strefa była zamknięta od września. Z powodu napiętej sytuacji migracyjnej na granicy w styczniu ruszyła budowa 186-kilometrowego płotu. - W tej chwili przęsła ustawione są na odcinku już ponad 130 kilometrów i trwają odbiory techniczne kilku odcinków równocześnie - mówi por. Anna Michalska, rzeczniczka prasowa Komendy Głównej Straży Granicznej.

Fizyczna bariera ma być gotowa do końca czerwca. Kolejne trzy miesiące będzie budowana zapora elektroniczna. To właśnie dlatego nadal będzie obowiązywała wąska, 200-metrowa strefa zamknięta przy granicy.

Problemy przedsiębiorców

Pozostałe obszary nadgraniczne Podlasia i Lubelszczyzny będą otwarte dla turystów.

Hotelarze i restauratorzy z tych obszarów nadal czekają na obiecaną pomoc. By ją dostali, potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej, ale Ministerstwo Rozwoju nie złożyło wniosku do Brukseli. - Warszawa, generalnie rzecz biorąc, ma wszystko w głębokim poważaniu. Mówię tutaj o Ministerstwie Rozwoju - komentuje Marek Czarny, który prowadzi hotel "Białowieski".

Przedsiębiorcy byli w Sejmie. Spotykali się z posłami i przedstawicielami Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także Ministerstwa Rozwoju, które na pytania redakcji "Faktów" TVN odpowiedziało, że wstępne pismo do Komisji Europejskiej wysłało, a teraz pozostaje z Komisją w dialogu.

Jak przekonuje poseł PO Robert Tyszkiewicz, takie zapewnienia ministerstwa nikogo nie uspokajają. - Tu jest walka o życie. Po prostu. Tu ludzie walczą o życie, nie mają już się dokąd cofnąć, bo wydali już wszystkie oszczędności. Nie widzą żadnych perspektyw, bo rząd też tych perspektyw nie pokazuje - twierdzi.

Jedyna nadzieja, że z początkiem wakacji przyjadą turyści, by odkrywać Podlasie.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS