Czemu TVP przejdzie na DVB-T2 później? "Minister ma swoje informacje wywiadowcze"

29.06.2022 | Czemu TVP przejdzie na DVB-T2 później? "Minister ma swoje informacje wywiadowcze"
29.06.2022 | Czemu TVP przejdzie na DVB-T2 później? "Minister ma swoje informacje wywiadowcze"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
29.06.2022 | Czemu TVP przejdzie na DVB-T2 później? "Minister ma swoje informacje wywiadowcze"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

W poniedziałek zakończył się ostatni etap wdrażania nowego standardu telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC. Jednak TVP będzie mogła przejść na nowy standard później. Zapytania płyną do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a UKE odsyła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. MSWiA milczy, zatem odpowiadają eksperci rynku mediów.

Lepszy obraz, dźwięk i mniej zakłóceń. Tam, gdzie działa już telewizja nowej generacji, wystarczy dokupić refundowany przez państwo dekoder lub postarać o dotację do nowego telewizora. Jednak będą miejsca, gdzie żaden sprzęt nie pomoże.

W systemie DVB-T2/HEVC miały od poniedziałku nadawać już wszystkie telewizje, ale Urząd Komunikacji Elektronicznej zrobił wyjątek. Wszyscy na rynku telewizyjnym mieli być równi, ale telewizja publiczna jest równiejsza.

- Władza, a konkretnie Jarosław Kaczyński, który sam zresztą mówił, że niezależne media są kulą u nogi - i to jest dosłowny cytat - chce pretekstu, wszystko jedno jakiego, w tym momencie technicznego pretekstu, by pozbawić odbiorców różnych treści - uważa dr Krzysztof Grzegorzewski, medioznawca z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Ta sytuacja, która jest, oznacza, że jest szczególna preferencja dla swoich, i tutaj nic tego nie usprawiedliwia, żeby w taki sposób wdrażać - dodaje prof. Tadeusz Kowalski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Urząd Komunikacji Elektronicznej tłumaczy, że innego wyjścia nie miał. Wniosek w interesie TVP złożył minister spraw wewnętrznych i administracji, powołując się na bezpieczeństwo państwa.

- Ma swoje służby wywiadowcze, ma informacje wywiadowcze, których prezes UKE nie ma, bo nie mamy własnej komórki, która odpowiada za analizę bezpieczeństwa państwa - wyjaśnia Witold Tomaszewski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ma chętnych do komentowania. Komentuje za to socjolog.

- Oficjalnym uzasadnieniem są względy bezpieczeństwa, no to moim zdaniem, tu jest wzgląd bezpieczeństwa monopolu informacyjnego władzy. Nie widzę tutaj innego względu bezpieczeństwa - mówi prof. Andrzej Rychard, socjolog.

Stanowisko nadawców komercyjnych

Ustalenia między nadawcami a decydentami były inne. Stąd TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska wydały wspólne oświadczenie.

"W efekcie ok. 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych. Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując telewizję publiczną" - czytamy w oświadczeniu.

- Jasnym jest, że będziemy robili wszystko, co w naszej mocy, i będziemy korzystali ze wszystkich dostępnych środków do tego, żeby praw naszych widzów, a tym samym praw wolnych nadawców, bronić - podkreśla Dominika Stępińska-Duch, dyrektor pionu prawnego, członek zarządu TVN S.A.

- Ludzie są zdezorientowani, z dnia na dzień tracą kanały komercyjne i nikt nie wie dlaczego. Jest to decyzja krzywdząca, skandaliczna dla nas. Tracimy dziesiątki milionów złotych już, tak że na pewno będziemy się domagać odszkodowania - mówi Dariusz Dąbski, prezes telewizji Puls.

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zamierza zażądać od prezesa UKE wyjaśnień, bo zbieżność zdarzeń chyba nikomu nie wydaje się przypadkowa.

- Jest to okres kampanii wyborczej, a w kampanii wyborczej niezwykle istotnym i wrażliwym zagadnieniem jest zapewnienie pluralizmu mediów - podkreśla RPO.

Pluralizm mediów to w Polsce prawo konstytucyjne.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS