Czemu TVP przejdzie na DVB-T2 później? "Minister ma swoje informacje wywiadowcze"

29.06.2022 | Czemu TVP przejdzie na DVB-T2 później? "Minister ma swoje informacje wywiadowcze"
29.06.2022 | Czemu TVP przejdzie na DVB-T2 później? "Minister ma swoje informacje wywiadowcze"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
29.06.2022 | Czemu TVP przejdzie na DVB-T2 później? "Minister ma swoje informacje wywiadowcze"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

W poniedziałek zakończył się ostatni etap wdrażania nowego standardu telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC. Jednak TVP będzie mogła przejść na nowy standard później. Zapytania płyną do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a UKE odsyła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. MSWiA milczy, zatem odpowiadają eksperci rynku mediów.

Lepszy obraz, dźwięk i mniej zakłóceń. Tam, gdzie działa już telewizja nowej generacji, wystarczy dokupić refundowany przez państwo dekoder lub postarać o dotację do nowego telewizora. Jednak będą miejsca, gdzie żaden sprzęt nie pomoże.

W systemie DVB-T2/HEVC miały od poniedziałku nadawać już wszystkie telewizje, ale Urząd Komunikacji Elektronicznej zrobił wyjątek. Wszyscy na rynku telewizyjnym mieli być równi, ale telewizja publiczna jest równiejsza.

- Władza, a konkretnie Jarosław Kaczyński, który sam zresztą mówił, że niezależne media są kulą u nogi - i to jest dosłowny cytat - chce pretekstu, wszystko jedno jakiego, w tym momencie technicznego pretekstu, by pozbawić odbiorców różnych treści - uważa dr Krzysztof Grzegorzewski, medioznawca z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Ta sytuacja, która jest, oznacza, że jest szczególna preferencja dla swoich, i tutaj nic tego nie usprawiedliwia, żeby w taki sposób wdrażać - dodaje prof. Tadeusz Kowalski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Urząd Komunikacji Elektronicznej tłumaczy, że innego wyjścia nie miał. Wniosek w interesie TVP złożył minister spraw wewnętrznych i administracji, powołując się na bezpieczeństwo państwa.

- Ma swoje służby wywiadowcze, ma informacje wywiadowcze, których prezes UKE nie ma, bo nie mamy własnej komórki, która odpowiada za analizę bezpieczeństwa państwa - wyjaśnia Witold Tomaszewski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ma chętnych do komentowania. Komentuje za to socjolog.

- Oficjalnym uzasadnieniem są względy bezpieczeństwa, no to moim zdaniem, tu jest wzgląd bezpieczeństwa monopolu informacyjnego władzy. Nie widzę tutaj innego względu bezpieczeństwa - mówi prof. Andrzej Rychard, socjolog.

Stanowisko nadawców komercyjnych

Ustalenia między nadawcami a decydentami były inne. Stąd TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska wydały wspólne oświadczenie.

"W efekcie ok. 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych. Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując telewizję publiczną" - czytamy w oświadczeniu.

- Jasnym jest, że będziemy robili wszystko, co w naszej mocy, i będziemy korzystali ze wszystkich dostępnych środków do tego, żeby praw naszych widzów, a tym samym praw wolnych nadawców, bronić - podkreśla Dominika Stępińska-Duch, dyrektor pionu prawnego, członek zarządu TVN S.A.

- Ludzie są zdezorientowani, z dnia na dzień tracą kanały komercyjne i nikt nie wie dlaczego. Jest to decyzja krzywdząca, skandaliczna dla nas. Tracimy dziesiątki milionów złotych już, tak że na pewno będziemy się domagać odszkodowania - mówi Dariusz Dąbski, prezes telewizji Puls.

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zamierza zażądać od prezesa UKE wyjaśnień, bo zbieżność zdarzeń chyba nikomu nie wydaje się przypadkowa.

- Jest to okres kampanii wyborczej, a w kampanii wyborczej niezwykle istotnym i wrażliwym zagadnieniem jest zapewnienie pluralizmu mediów - podkreśla RPO.

Pluralizm mediów to w Polsce prawo konstytucyjne.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS