Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na niedzielę 30 czerwca

Niedziela będzie słoneczna. Temperatura maksymalna w trakcie dnia wyniesie od 30 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 37 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Wdychali gaz do zapalniczek. Karetka nie zdążyła, 13-latek zmarł

Wdychali gaz do zapalniczek. Jeden z chłopców dostał drgawek i zmarł. Do tragedii doszło w Kłodzku na Dolnym Śląsku. 12 i 13-latek kupili pojemniki z gazem i wdychali go w domu. Kiedy starszy źle się poczuł, było za późno. Zanim przyjechała karetka, dziecko zmarło. Prokuratorskie postępowanie prowadzone jest w kierunku nieumyślnego spowodowanie śmierci.

Co ze zmianami w sądownictwie? Ministerstwo zapowiada dalsze prace

Brak podpisu prezydenta, a wcześniej czerwona i żółta kartka w Luksemburgu. Końcówka czerwca to kumulacja decyzji w sprawie zmian w polskim sądownictwie i systemie prawa. Zaczęło się od przegranej Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a kończy na decyzji Andrzeja Dudy, który nowelizację Kodeksu karnego wysyła do Trybunału Konstytucyjnego.

Tragiczny bilans utonięć w Polsce. Tylko w czerwcu zginęło 99 osób

Kolejny dzień, kolejna tragedia nad wodą i wciąż rosnący czarny bilans. W Bałtyku utopiło się dwóch nastolatków. Kąpali się w niestrzeżonym miejscu. Nie udało się ich uratować. To właśnie brawura, brak wyobraźni, słabe umiejętności pływackie i alkohol zabijają najczęściej. Tylko w czerwcu utonęło 99 osób, a to dopiero początek wakacji.

Prezydent odesłał nowelizację Kodeksu karnego do TK. "Miałem wątpliwości"

Zgadza się z zapisami ustawy, ale jej nie podpisuje. Prezydent kieruje do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację Kodeksu karnego. Zmiany w ekspresowym tempie przeszły przez parlament. To właśnie do trybu pracy, a nie treści przepisów zastrzeżenia ma prezydent Andrzej Duda. Przepisy w liście do prezydenta krytykowało prawie 160 naukowców, którzy specjalizują się w naukach prawnych.

"To nie jest stosowne, jako kobiecie". Nietypowa wymiana zdań w trakcie komisji

Do niecodziennej wymiany zdań doszło podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Jej przewodniczący Andrzej Szlachta z PiS zwrócił się do byłej wiceminister finansów Izabeli Leszczyny, posłanki klubu PO-KO, by nie stosowała "mentorskiego tonu, bo nawet to nie jest stosowne jako kobiecie". - Ja dla pana nie jestem żadną kobietą. Jestem posłem na Sejm RP, tak samo jak pan - odpowiedziała mu Leszczyna.

"Ja bronię klapsa". Burza po słowach posła Cymańskiego

Czy da się bić i być przeciw klapsom? Tadeusz Cymański stwierdził, że przy zmienianiu pieluszki nie wytrzymał i przyłożył, ale dodał też, że jest świetnym ojcem. Rzecznik Praw Dziecka jest przeciw biciu, ale lanie, po którym nie mógł siadać, wspomina "z estymą". Pytanie o to, czy bić, czy nie bić staje się dla niektórych polityków wyjątkowo skomplikowane.

Prognoza pogody na sobotę 29 czerwca

W sobotę na ogół będzie słonecznie. Tylko na Mazurach i Podlasiu miejscami możliwy jest przelotny deszcz. Temperatura wyniesie od 23 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 32 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Ciśnienie spada.

Policyjna eskorta w drodze na porodówkę

Na sygnale na porodówkę. Policjanci z Bielska-Białej starali się, jak mogli, więc cel został osiągnięty na czas. Wszystko zaczęło się od zatrzymania do kontroli kierowcy, który jechał za szybko. Jak się okazało - miał powody. Matka (przyszła) siedziała z tyłu.

"Sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości"

Nie chcę myśleć, co się stanie, jeżeli Trybunał podzieli to stanowisko - mówi były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz. Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Ewgeni Tanczew napisał opinię o Izbie Dyscyplinarnej SN i sposobie powoływania sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa. Eksperci mówią, że jeśli TSUE orzeknie tak, jak zaopiniował rzecznik, to sędziów członków KRS trzeba będzie powołać na nowo - i tym razem będą to musieli zrobić sędziowie.

Rok więzienia za śmiertelne potrącenie 13-letniej Emilki

Wjechał w pieszych, zginęła 13-letnia Emilka, w piątek usłyszał wyrok: rok bezwzględnego więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów przez 8 lat. Do wypadku doszło prawie rok temu we wsi Koryczany na Śląsku. Była noc, ale grupa pieszych szła prawidłowo, parami, po lewej stronie. 19-letni kierowca, jak stwierdził sąd, jechał nieostrożnie i za szybko.

Adwokat, do którego dzwoniła matka Bianki: mówiła, że pilnie potrzebuje pomocy

To on najprawdopodobniej jako pierwszy zobaczył ciało 9-miesięcznej Blanki z Olecka. Reporterce TVN24 udało się porozmawiać z adwokatem, który w zeszły piątek był w na miejscu tragedii. Według mecenasa matka dziecka była w szoku i miała ślady pobicia. Adwokat był szkolnym kolegą matki Blanki. Zadzwoniła do niego w piątek wieczorem, mówiąc, że pilnie potrzebuje pomocy, bo jej dziecko nie żyje.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej złożył rezygnację

Filip Rdesiński w czwartek złożył rezygnację z funkcji prezesa PFN, która pełnił od połowy lipca 2018 roku. Jak uzasadniał, decyzja ta podyktowana jest względami zawodowymi. Grono fundatorów tworzy 17 spółek Skarbu Państwa, a podstawowe zadanie fundacji to promocja i ochrona wizerunku Polski. Jednak największą uwagę skupiła na sobie za sprawą kampanii dotyczącej sądów.

Kraków chce powołania nocnego burmistrza

Pod osłoną nocy ma rozwiązywać imprezowe problemy miasta. Kraków chce mieć nocnego burmistrza. Nowy urzędnik ma być ekspertem od hałasu, głośnych turystów i bezpieczeństwa. Za jego powołaniem opowiedziała się większość krakowskich radnych. Takiego stróża od nocnego życia mają już między innymi Amsterdam, Berlin, Londyn i Paryż.

Prezydent Sieradza tłumaczy się po potrąceniu staruszki. Dostał mandat

Prezydent Sieradza Paweł Osiewała zarzeka się, że 79-latki przechodzącej przez parking przed galerią handlową po prostu nie zauważył. Przecież bym wysiadł i pomógł - zapewnia. To, że to on potrącił staruszkę i odjechał bez udzielenia kobiecie pomocy, ustaliła po kilku tygodniach policja. Sprawy samorządowca nie skierowała do sądu, tylko wystawiła mandat.

Prokuratura w Chodzieży nie przeszuka archiwum archidiecezji poznańskiej

Prokuratura w Chodzieży zdecydowała, że nie przeszuka archiwum archidiecezji poznańskiej, mimo że wcześniej sama wnioskowała o wydanie kościelnych akt. Śledczy zapewniają, że dalej będą się o nie ubiegać. W tym celu muszą zwrócić się do Watykanu o międzynarodową pomoc prawną. Wniosek o przeszukanie złożył mężczyzna, który oskarża byłego wikarego z parafii o molestowanie. Wcześniej kuria nie wydała akt zasłaniając się tajemnicą zawodową, potem stwierdziła, że akt już nie ma, bo wysłała je do Watykanu.

Balcerowicz: zakwestionowanie orzeczeń TSUE to nieformalne wypowiedzenie członkostwa

Być na kursie kolizyjnym z najbardziej szanowaną instytucją Unii Europejskiej, jaką jest TSUE, to być na kursie kolizyjnym w ogóle z Unią - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jego zdaniem zakwestionowanie orzeczeń TSUE byłoby de facto nieformalnym wypowiedzeniem członkostwa.