Ochrona środowiska to przejaw chrześcijaństwa - mówi papież Franciszek. Arcybiskup Marek Jędraszewski ma inne zdanie. Dla polskiego hierarchy ekologizm to zjawisko niebezpieczne i nowa forma totalitaryzmu.
Greta Thunberg z papieżem Franciszkiem spotkała się w Watykanie w połowie kwietnia. Ich wspólne zdjęcie obiegło świat i stało się symbolem wsparcia, którego głowa Kościoła udzieliła młodej aktywistce na rzecz ochrony klimatu.
To, co nowe w tej kwestii, to kontekst, jaki tamtemu spotkaniu nadały słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który w bożonarodzeniowym wywiadzie przestrzegał przed młodą aktywistką.
- To już jest coś, co jest bardzo niebezpieczne - mówił na antenie Telewizji Republika metropolita krakowski.
Te słowa padły po pytaniu o fragment manifestu, który na ostatnim szczycie klimatycznym w Hiszpanii opublikowała młoda Szwedka.
"Kryzys klimatyczny dotyczy nie tylko środowiska. To kryzys praw człowieka, sprawiedliwości i woli politycznej. Systemy ucisku, takie jak kolonializm, rasizm i patriarchalizm, stworzyły go i podsyciły. Musimy je rozmontować" - można przeczytać w manifeście Grety.
"Nowa forma totalitaryzmu"?
- To jest już coś narzucane, a ta aktywistka staje się już jakby wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych, jak należy myśleć i w konsekwencji jak należy postępować - uważa arcybiskup Jędraszewski.
Metropolita krakowski, kiedy wskazywał niebezpieczeństwa, jakie stwarza "ekologia jako ideologia", przytoczył fragment z Biblii. Mówił o odwracaniu porządku świata.
- Tam jest też wyraźnie powiedziane "czyńcie sobie Ziemię poddaną". Adam w tej opowieści biblijnej jest tam kimś, kto nazywa zwierzęta, a więc nad nimi panuje - tłumaczył arcybiskup Jędraszewski.
- Za tym też idzie jakaś nowa forma totalitaryzmu. Niepolegająca na tym, że się kogoś fizycznie eliminuje, ale na pewno duchowo próbuje zdegradować - dodaje.
W szerszym kontekście
Zdaniem filozofa i etyka, byłego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego księdza profesora Andrzeja Szostka biblijny fragment o "czynieniu sobie Ziemi poddanej" należy czytać w szerszym kontekście.
- Kiedy człowiek ma dalej tym światem zarządzać, ma on tak nim zarządzać, żeby świat nadal rósł i piękniał, a nie był wykorzystywany w tak grabieżczy sposób, jak to się dzisiaj często zdarza - tłumaczy ksiądz Szostek.
Problem dla wierzących i niewierzących
Klimatolog profesor Bogdan Chojnicki słowa duchownego zderza z brutalnymi faktami. W tym z coraz gwałtowniejszymi zjawiskami pogodowymi.
- Zarówno wierzący, jak i niewierzący, będą doświadczać tych samych problemów. Rolnicy będą mieli problemy z produkcją roślinną. Starsi ludzie pod wpływem fal upałów będą cierpieć - podkreśla klimatolog.
Na ostatnim spotkaniu z młodzieżą papież Franciszek powiedział wprost, że to dorośli od młodych mogą uczyć się wrażliwości wobec środowiska naturalnego i jego obrony. Dzień wcześniej młodzi ludzie po raz kolejny - również w Polsce - wyszli na ulice.
Inicjatorem tego strajku była młoda Szwedka.
Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24