Arcybiskup Jędraszewski mówił o ekologii. "Nowa forma totalitaryzmu"

26.12 | Arcybiskup Jędraszewski mówił o ekologii. "Nowa forma totalitaryzmu"tvn24

Ochrona środowiska to przejaw chrześcijaństwa - mówi papież Franciszek. Arcybiskup Marek Jędraszewski ma inne zdanie. Dla polskiego hierarchy ekologizm to zjawisko niebezpieczne i nowa forma totalitaryzmu.

Greta Thunberg z papieżem Franciszkiem spotkała się w Watykanie w połowie kwietnia. Ich wspólne zdjęcie obiegło świat i stało się symbolem wsparcia, którego głowa Kościoła udzieliła młodej aktywistce na rzecz ochrony klimatu.

To, co nowe w tej kwestii, to kontekst, jaki tamtemu spotkaniu nadały słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który w bożonarodzeniowym wywiadzie przestrzegał przed młodą aktywistką.

- To już jest coś, co jest bardzo niebezpieczne - mówił na antenie Telewizji Republika metropolita krakowski.

Te słowa padły po pytaniu o fragment manifestu, który na ostatnim szczycie klimatycznym w Hiszpanii opublikowała młoda Szwedka.

"Kryzys klimatyczny dotyczy nie tylko środowiska. To kryzys praw człowieka, sprawiedliwości i woli politycznej. Systemy ucisku, takie jak kolonializm, rasizm i patriarchalizm, stworzyły go i podsyciły. Musimy je rozmontować" - można przeczytać w manifeście Grety.

"Nowa forma totalitaryzmu"?

- To jest już coś narzucane, a ta aktywistka staje się już jakby wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych, jak należy myśleć i w konsekwencji jak należy postępować - uważa arcybiskup Jędraszewski.

Metropolita krakowski, kiedy wskazywał niebezpieczeństwa, jakie stwarza "ekologia jako ideologia", przytoczył fragment z Biblii. Mówił o odwracaniu porządku świata.

- Tam jest też wyraźnie powiedziane "czyńcie sobie Ziemię poddaną". Adam w tej opowieści biblijnej jest tam kimś, kto nazywa zwierzęta, a więc nad nimi panuje - tłumaczył arcybiskup Jędraszewski.

- Za tym też idzie jakaś nowa forma totalitaryzmu. Niepolegająca na tym, że się kogoś fizycznie eliminuje, ale na pewno duchowo próbuje zdegradować - dodaje.

W szerszym kontekście

Zdaniem filozofa i etyka, byłego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego księdza profesora Andrzeja Szostka biblijny fragment o "czynieniu sobie Ziemi poddanej" należy czytać w szerszym kontekście.

- Kiedy człowiek ma dalej tym światem zarządzać, ma on tak nim zarządzać, żeby świat nadal rósł i piękniał, a nie był wykorzystywany w tak grabieżczy sposób, jak to się dzisiaj często zdarza - tłumaczy ksiądz Szostek.

Problem dla wierzących i niewierzących

Klimatolog profesor Bogdan Chojnicki słowa duchownego zderza z brutalnymi faktami. W tym z coraz gwałtowniejszymi zjawiskami pogodowymi.

- Zarówno wierzący, jak i niewierzący, będą doświadczać tych samych problemów. Rolnicy będą mieli problemy z produkcją roślinną. Starsi ludzie pod wpływem fal upałów będą cierpieć - podkreśla klimatolog.

Na ostatnim spotkaniu z młodzieżą papież Franciszek powiedział wprost, że to dorośli od młodych mogą uczyć się wrażliwości wobec środowiska naturalnego i jego obrony. Dzień wcześniej młodzi ludzie po raz kolejny - również w Polsce - wyszli na ulice.

Inicjatorem tego strajku była młoda Szwedka.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS