"Putin pozwala się im bogacić do woli, żądając w zamian bezwzględnej lojalności"

26.12 | "Putin pozwala się im bogacić do woli, żądając w zamian bezwzględnej lojalności"Fakty TVN

Putin ma mieć 20 posiadłości, a Miedwiediew - 10. Oligarchowie z układu liczą powierzchnie swoich domów w tysiącach, a nie setkach metrów. W Rosji czasem można być zwykłym urzędnikiem, przy którym premier zachodniego kraju to nędzarz.

Pałace, kurorty narciarskie dla jednej osoby, dziesiątki tysięcy hektarów prywatnych terenów łowieckich, jachty i odrzutowce - tak wygląda życie rosyjskiej elity.

- Dowolny europejski premier, w porównaniu z naszymi urzędnikami, to nędzarz - mówi Gieorgij Ałburow z Fundacji Walki z Korupcją.

Pałac Igora Szuwałowa został zbudowany niedawno. Jego powierzchnia mieszkalna wynosi ponad 4000 metrów kwadratowych. Wartość domu byłego wicepremiera to pół miliarda złotych.

Przez te wspaniałości ucierpieli sąsiedzi. Zbudowany obok luksusowy apartament nie ma okien od strony południowej. Wszystko przez to, że sąsiaduje właśnie z pałacem byłego wicepremiera.

Władcy Rosji mogą sobie pozwolić na wszystko.

- W czasach stalinowskich stosowano negatywną motywację, czyli najwyższych urzędników, którzy źle pracowali, rozstrzeliwano. Putin pozwala się im bogacić do woli, żądając w zamian bezwzględnej lojalności - tłumaczy Dmitrij Orieszkin, politolog.

Pomnażają swoje majątki w ścisłej tajemnicy. Dopiero znany opozycyjny polityk Aleksiej Nawalny pokazał z jakim robią to rozmachem.

Willa premiera Miedwiediewa pod Moskwą zajmuje powierzchnię ponad 2000 metrów kwadratowych. Kolejna, dwa razy większa, znajduje się w górach Kaukazu.

"Stworzyli idealny mechanizm"

Śledztwo Nawalnego wywołało w Rosji masowe manifestacje. Jednak władze szybko zaprowadziły spokój.

- To cały system. Putin ma 20 pałaców, Miedwiediew ma ich 10. Każdy ważniejszy urzędnik w tym państwie ma zapisane na dzieci, na teściową ogromne nieruchomości, na które nie mógł legalnie zarobić - opowiada Gieorgij Ałburow.

Pałac Władimira Putina ma mieścić się w rezerwacie przyrody w jednym z najpiękniejszych miejsc nad Morzem Czarnym. Na jego terenie mają znajdować się cztery baseny, bo wiadomo, że rosyjski prezydent lubi pływać.

- Oni stworzyli idealny mechanizm przekształcenia bogactw Rosji w pałace i konta bankowe - mówi Aleksiej Nawalny.

Nad brzegiem rzeki Moskwy, w samym środku rosyjskiej stolicy, stoi ekskluzywny apartamentowiec. "Kryształowy" - tak nazywają go mieszkańcy. Prezes państwowego koncernu naftowego Rosnieft ma tam pięciopiętrowe mieszkanie o powierzchni ponad 1200 metrów kwadratowych. Kosztuje w przeliczeniu na złotówki 120 milionów.

To jednak drobiazg w porównaniu z tym, że na ośmiohektarowej działce pod Moskwą prezes Rosnieftu buduje sobie dom, który ma 12 tysięcy metrów kwadratowych, czyli ponad hektar powierzchni mieszkalnej. Chociaż właściciel zarabia krocie, to na taką inwestycję musiałby oszczędzać kilkadziesiąt lat.

- Byle zastępca burmistrza prowincjonalnego miasta ma wielki dom na brzegu rzeki, jego dzieci uczą się na Sorbonie, a swój dochód liczy w setkach tysięcy dolarów rocznie - mówi Dmitrij Orieszkin.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS