Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na środę 16 października

W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie Polski i na Pomorzu zachmurzenie wzrastające do dużego i opady deszczu do 5-10 mm, a na Pomorzu Zachodnim opady deszczu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h, w górach do 80-110 km/h.

Był twarzą zmian w wymiarze sprawiedliwości. Stanisław Piotrowicz bez mandatu

Poseł Stanisław Piotrowicz był w Sejmie twarzą rządowych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Forsował nowe ustawy, przyspieszał procedury, atak sędziów i sam był atakowany przez opozycję, jako były prokurator w czasach stanu wojennego. Tak ważna dla PiS-u postać, której wyborcy jednak nie poparli. Zabrakło mu głosów, przegrał i nie dostał się do parlamentu.

Kto, ile i z jakim skutkiem? Wyborcze rekordy w Polsce

Rekordziści w tych wyborach do Sejmu uzyskali nawet kilkaset tysięcy głosów poparcia. W większości to twarze nam dobrze znane, ale nie zawsze, co pokazało choćby starcie "jedynek" we Wrocławiu. Na drugim biegunie są kandydaci, którym wystarczyło kilka tysięcy tysięcy głosów, byśmy zobaczyli ich w Sejmie. W pewnym sensie dostali się tam po plecach rekordzistów.

Bernadeta Krynicka żegna się z mandatem posła

Ta zmiana w poselskich ławach zwraca szczególną uwagę. Bernadeta Krynicka żegna się z mandatem posła, za to do Sejmu wchodzi Iwona Hartwich. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości zasłynęła z krytyki protestujących w Sejmie niepełnosprawnych i ostrych wypowiedzi. Tym razem wyborców do siebie nie przekonała.

Nowa sytuacja po wyborach. W PiS trwają narady

W PiS-ie nadal trwają narady, bo tak naprawdę większość ma Zjednoczona Prawica, w której więcej niż dotąd mandatów zdobyli przedstawiciele Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro i Porozumienia Jarosława Gowina. Trzeba się z nimi dogadać na nowo. Zwłaszcza w sprawie składu rządu. To się dzieje za kulisami, a przy ulicy Wiejskiej trwają obrady starego Sejmu.

Iwona Hartwich w Sejmie, Bernadeta Krynicka już nie. Kim są nowi posłowie?

Nowy parlament to też nowe twarze. Wśród posłów debiutantów są architekt, miejska aktywistka, historyk i młoda mama, która zapowiada, że do pracy w Sejmie będzie przychodzić z dzieckiem. Znana z protestu niepełnosprawnych Iwona Hartwich też została posłanką, choć ma zakaz wstępu do Sejmu. Koalicja Obywatelska i Lewica mają najwięcej debiutujących posłów.

Kogo zabraknie w Sejmie? Najwięksi przegrani wyborów

Byłemu prokuratorowi stanu wojennego i przewodniczącemu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka wyborcy powiedzieli "dość". Stanisław Piotrowicz nie dostał się do Sejmu. Wybory przegrali także Zbigniew Gryglas, Jerzy Meysztowicz, Piotr Apel i Bernadeta Krynicka.

Czy czekają nas powyborcze rozliczenia?

Jarosław Kaczyński nie jest zachwycony wynikiem wyborczym PiS. Zjednoczona Prawica ledwo obroniła większość w Sejmie i straciła ją w Senacie. Co więcej, 235-osobowej większości w Sejmie nie byłoby bez 18 posłów z Porozumienia Jarosława Gowina i 17 z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Obie partie - Ziobry i Gowina - będą miały też po dwóch senatorów. Również w Koalicji Obywatelskiej padają pytania o pozycję lidera, bo partia Grzegorza Schetyny nie dość, że wyborów nie wygrała, to sam Schetyna przegrał swoją wrocławską rywalizację z posłanką PiS.

PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

PiS wygrywa wybory, ale traci Senat. Są oficjalne wyniki, które potwierdzają, że wieczorny sondaż IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych był trafiony niemal idealnie. Prawo i Sprawiedliwość ma większość i ma drugą kadencję. Opozycja ma mniej mandatów, ale ma więcej głosów. Frekwencja wyniosła ponad 60 procent.

"Razem wróciliśmy do Sejmu". Padają pytania o dalszą jedność Lewicy

Wśród polskiej opozycji padają już wyzwania rzucane partii władzy. Lewica wraca do Sejmu, PiS będzie miał problem - ogłasza Adrian Zandberg. Jest rekordzistą na lewicowej liście i debiutantem w Sejmie. Tenorów na lewicy jest trzech i tylko połączeni zabrzmieli na tyle mocno, że wyborcy ich usłyszeli. Czy wytrzymają razem?

Komu wyborców odebrali Lewica i Konfederacja?

W Sejmie IX kadencji zasiądą posłowie ugrupowań, których w poprzedniej kadencji nie było w ogóle - Lewicy i Konfederacji. Na kogo cztery lata temu głosowali ich wyborcy? Okazuje się, że większość wyborców Lewicy w 2015 roku głosowała na PO. Z kolei wyborcy Konferencji - na partię KORWiN. Aż co piąty wyborca Konfederacji cztery lata temu w ogóle nie głosował.

Schetyna przegrał z kandydatką PiS, Kaczyński z kandydatką KO. Liczne porażki "jedynek"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w Warszawie uzyskał mniej głosów niż kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. Z kolei we Wrocławiu więcej głosów niż szef PO Grzegorz Schetyna uzyskała kandydatka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka. W Gdańsku Sławomir Neumann uzyskał mniej głosów niż kandydat PiS Jarosław Sellin, a także mniej niż "dwójka" na liście KO, czyli Jarosław Wałęsa. Lepszy wynik od Sławomira Neumanna uzyskali jeszcze Piotr Adamowicz i Agnieszka Pomaska. To nie koniec prestiżowych porażek "jedynek" na listach.

Lewica wraca do parlamentu. Czy nadal pozostanie zjednoczona?

Najważniejszy cel Lewicy został osiągnięty - wraca do polskiego parlamentu. Trzy partie - SLD, Wiosna i Razem - do wyborów poszły zjednoczone pod szyldem Lewicy. I teraz największym wyzwaniem, jakie przed nimi stoi, jest utrzymanie tej jedności także po wyborach.

"Ponieśliśmy porażkę, z której trzeba wyciągnąć wnioski"

W Koalicji Obywatelskiej nie ma wielkiej radości z wyników wyborów. Powody do radości ma za to Małgorzata Kidawa-Błońska, bo zdecydowanie pokonała w stolicy Polski Jarosława Kaczyńskiego. Lider Platformy Grzegorz Schetyna przegrał we Wrocławiu z posłanką PiS-u Mirosławą Stachowiak-Różecką, a Borys Budka przegrał na Śląsku z premierem Mateuszem Morawieckim.

Kto dał zwycięstwo PiS? Analiza danych z sondażu late poll

Mieszkańcy małych miast i wsi, emeryci oraz rolnicy - to te grupy w dużej mierze zdecydowały o zwycięstwie partii Jarosława Kaczyńskiego. Jego ugrupowanie jest niekwestionowanym zwycięzcą we wszystkich grupach wiekowych, ale to ci najstarsi najchętniej głosowali na Prawo i Sprawiedliwość.

Polacy masowo ruszyli do urn. Frekwencja przekroczyła 60 procent

Rekordowa frekwencja w wyborach parlamentarnych. Według sondażu IPSOS do urn poszło 61,1 procent uprawnionych do głosowania. W niektórych miejscach za granicą, żeby zagłosować, Polacy musieli ustawić się w długich kolejkach. W poprzednich wyborach zagłosowało niespełna 51 procent osób.

Najwyższa frekwencja jest w Warszawie. PKW podała dane

Frekwencja według stanu na godzinę 17 wyniosła 45,94 procent - podała po godzinie 18.30 Państwowa Komisja Wyborcza. Najwyższą frekwencję (54,86 procent) zanotowano w okręgu wyborczym nr 19 obejmującym Warszawę, drugą co do wysokości frekwencję (52,36 procent) w okręgach wyborczych zanotowano w okręgu nr 39 - Poznań (okręg obejmuje miasto Poznań i powiat poznański). Na trzecim miejscu (51,76 procent) znalazł się okręg 20 - Warszawa II, który obejmuje osiem powiatów wokół stolicy.