Maraton siostry Michaeli. By dzieci w hospicjum "mogły spojrzeć w rozgwieżdżone niebo"

25.12.2019 | Maraton siostry Michaeli. By dzieci w hospicjum "mogły spojrzeć w rozgwieżdżone niebo"
25.12.2019 | Maraton siostry Michaeli. By dzieci w hospicjum "mogły spojrzeć w rozgwieżdżone niebo"
Jarosław Kostowski | Fakty TVN
25.12.2019 | Maraton siostry Michaeli. By dzieci w hospicjum "mogły spojrzeć w rozgwieżdżone niebo"Jarosław Kostowski | Fakty TVN

Mówi o sobie, że serce ma wprost proporcjonalne do masy ciała. Oprócz poczucia humoru ma też wielką determinację, nieskończoną empatię i chęć pomocy. Siostra Michaela Rak otwiera w Wilnie hospicjum. Tym razem dla małych pacjentów. Wszystko zaczęło się jedenaście lat temu od kilku złotych i wielkiej idei.

Siostra Michaela Rak wszędzie, gdzie się pojawia, przynosi nadzieję. Zwłaszcza w cierpieniu. Dla chorych i ich bliskich jest wielkim darem. Od jedenastu lat prowadzi jedyne hospicjum na Litwie.

- Kiedy człowiek ma takie poczucie, że komuś ulży, to nie ma większego szczęścia - tłumaczy siostra Michaela Rak z Hospicjum imienia błogosławionego księdza Michała Sopoćki w Wilnie.

Kiedy zaczynała, niewielu wierzyło, że się uda.

- Położyłam przy tabernakulum te trzy złote i mówię "Jezu, jesteś ty, mamy trzy złote i zrobimy hospicjum. Ja ci ufam" - opowiada zakonnica.

Teraz do hospicjum dla dorosłych dołączy nowy budynek z 12 łóżkami dla dzieci. Pierwsi mali pacjenci zamieszkają tam już w lutym.

Każdy dzień życia siostry Michaeli to swoiste zapasy.

- Ja bym to przeniosła troszeczkę w przestrzeń sportu. W tym, co my w hospicjum robimy, są po prostu dni, kiedy jest sprint, kiedy jest skok w dal, kiedy jest maraton, kiedy jest dźwiganie ciężarów - opowiada siostra.

Nagrodą jest ludzka wdzięczność

- Dowodzi tak jak dowódca w jakiejś walce - tak o siostrze Michaeli mówi wolontariusz Andrzej Michajłowski.

Zakonnica jest przekonana, że jej misja to realizacja większego planu, który został napisany gdzieś dalej i wyżej.

- Kiedy składamy śluby zakonne, my zmieniamy imię i do każdego imienia jest dopisywana tajemnica życia i hasło życiowe. I dostałam Maria Michaela od Matki Boskiej Ostrobramskiej - wyjaśnia siostra.

Wierzy, że opatrzność ześle jej samochód, którego dziecięce hospicjum będzie potrzebować. Swoje marzenia opiera na ziemskich cudach. Zdaniem księdza Andrzeja Bogdziewicza siostra Michaela dosłownie fruwa bożym miłosierdziem. Tylko czasami, tak zwyczajnie, bywa zmęczona.

- Ja mam serce wprost proporcjonalne do masy ciała - mówi siostra. To wielkie serce cieszy się też świętami i prezentami.

- Przez misję hospicyjną my przemieniamy świat, że on jest ludzki w kontakcie człowiek-człowiek. Bo my bardzo często mijamy siebie jak przedmioty - podkreśla siostra Michaela.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka pokoleń temu była to sytuacja rzadka. Obecnie to wyraźny trend. Wczesne macierzyństwo jest w odwrocie. To 40-latki chcą, planują i zachodzą w ciąże - częściej niż kobiety przed dwudziestką. To dane z amerykańskiego raportu, ale tendencja wyraźna też w Polsce. Jakie są tego powody?

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Źródło:
Fakty TVN

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzieć siebie nawzajem i nie zapomnieć o sobie w święta wielkanocne - to zadanie dla nas wszystkich. O osobach ubogich i samotnych pamiętali również w tym roku organizatorzy miejskich świątecznych spotkań.

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS