"Przeszła tortury i wyszła z tego cało". Nadia wciąż potrzebuje pomocy

26.12.2019 | "Przeszła tortury i wyszła z tego cało". Nadia wciąż potrzebuje pomocy
26.12.2019 | "Przeszła tortury i wyszła z tego cało". Nadia wciąż potrzebuje pomocy
Renata Kijowska | Fakty TVN
26.12.2019 | "Przeszła tortury i wyszła z tego cało". Nadia wciąż potrzebuje pomocyRenata Kijowska | Fakty TVN

9-letnia Nadia marzy, by jeździć na rowerze. Po operacji w Stanach Zjednoczonych wydaje się to coraz bardziej prawdopodobne - już chodzi, a skrzywiony dotąd kręgosłup nie miażdży jej narządów wewnętrznych. Potrzebne są jednak kolejne operacje.

To, czego Nadia pragnęła na święta Bożego Narodzenia, to zdrowie.

Pierwszy krok w tym kierunku już został zrobiony. Mimo wciąż odczuwanego bólu, dziewięciolatka chodzi nawet po schodach.

Pół roku temu z powodu skoliozy Nadia nie była w stanie choćby się podnieść. Kręgosłup krzywił się, miażdżył narządy wewnętrzne, a ból był nie do wytrzymania.

Wiele zmieniła operacja w Stanach Zjednoczonych, która doszła do skutku także dzięki widzom "Faktów" TVN.

- Udało nam się optymalnie ustawić kręgosłup i, co bardzo ważne, umożliwiliśmy mu dalszy wzrost, dzięki czemu będą mogły rozwijać się serce i płuca - opowiadał profesor Lawrence G. Lenke, chirurg kręgosłupa ze Szpitala Prezbiteriańskiego w Nowym Jorku.

- Nadia już po samej operacji była wyższa o siedem centymetrów. Wreszcie Nadia może swobodnie oddychać, płuca zostały uwolnione - mówiła Patrycja Szarek, mama Nadii.

Jednak okazało się, że to nie koniec.

- Lekarz wyszedł i powiedział, że ma dwie wiadomości, że zamontował implant. Natomiast ta gorsza jest taka, że nie taki, jaki chciał. Czyli on nie będzie sam rósł - wyjaśnia Tomasz Szarek, ojciec Nadii.

By implant trzymał kręgosłup Nadii w pionie, trzeba go będzie wraz z jej wzrostem, podczas kolejnych kilku operacji, ręcznie rozciągać.

"Na pewno dam radę"

- Boli mnie, ale czuję się o niebo lepiej i wiem, że na pewno dam radę (przejść - przyp. red.) kolejną operację. One mi są potrzebne - zapewnia Nadia.

Potrzebne są, ale są również bardzo kosztowne. Za najbliższe rodzina ma zapłacić niemal pięć milionów złotych. Na razie udało się zebrać 30 procent kwoty.

- Były już dwie operacje. Przetrwałam je dzięki waszemu wsparciu. Przetrwam jeszcze operację nogi, operację kręgosłupa, bo to nadal będzie trwało. Ale przetrwam - mówi Nadia.

- Przeszła tortury i wyszła z tego cało. Widać, że się uśmiecha - zapewnia mama Nadii.

"To wyjątkowa dziewczynka"

Nadia planuje, że w przyszłości założy własną fundację i zostanie lekarką.

- Wreszcie wyzdrowieję i będę mogła jeździć na rowerze - opowiada dziewczynka.

- Czekamy na ten moment, kiedy będziemy mogli pojechać z nią do sklepu, żeby ona mogła sobie wybrać ten rower - dodaje Tomasz Szarek.

To nie mrzonki. Nadia będzie mogła żyć bez bólu - obiecuje profesor Lenke, który leczy skoliozy od niemal 30 lat.

- Będzie mogła uprawiać sport, nawet jeździć na nartach. Po prawidłowym leczeniu ludzie żyją całkowicie normalnie. To wyjątkowa dziewczynka i bardzo wiele przeszła, ale ma świetne nastawienie i niezwykle wspierających rodziców - tłumaczy profesor Lawrence G. Lenke.

Zbiórkę dla Nadii można wesprzeć na stronie siepomaga.pl

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS