Nikola dostała lek, nie trwało to nawet trzy minuty. "Myślę, że w Europie jesteśmy pierwsi"

25.12.2019 | Nikola dostała lek, nie trwało to nawet trzy minuty. "Myślę, że w Europie jesteśmy pierwsi"
25.12.2019 | Nikola dostała lek, nie trwało to nawet trzy minuty. "Myślę, że w Europie jesteśmy pierwsi"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
25.12.2019 | Nikola dostała lek, nie trwało to nawet trzy minuty. "Myślę, że w Europie jesteśmy pierwsi"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Chorym na rdzeniowy zanik mięśni - jest niezbędny. Jedna dawka tego leku to jednak astronomiczny koszt ponad 300 tysięcy złotych. Lek nie może się marnować, a dzięki metodzie łódzkich lekarzy można go teraz podawać także pacjentom z mocno skrzywionym kręgosłupem.

Nikola ma 14 lat i cierpi na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Kręgosłup ma tak wygięty przez skoliozę, że trudno dostać się do rdzenia kręgowego. Podanie bardzo konkretnego leku - to od roku refundowany w Polsce nusinersen - w bardzo konkretne miejsce w kręgosłupie dziewczynki pomaga skutecznie walczyć z chorobą.

- Zawsze, jak wróciła z bloku operacyjnego i pierwsze co, to się zapytała, czy się udało lek podać. Jak usłyszała, że nie, no to płakała wtedy. Jak został założony cewnik, Nikola dostała lek. Nawet nie trwało to trzy minuty - opowiada Sylwia Kabat, mama Nikoli.

Jeśli kręgosłup pacjenta zbudowany jest prawidłowo, podanie leku jest proste. Jeśli kręgosłup jest zdeformowany, lub na stałe usztywniony po operacji korygującej, to trudno się do rdzenia dostać. Silikonowy zbiornik Rickhama, wszczepiony do kręgosłupa, pozwala na precyzyjne przekłuwanie się z kolejną dawką leku nawet do kilkuset razy.

Co najważniejsze - ten tak zwany "bąbelek" i po wbiciu i po wyjęciu igły, sam się uszczelnia. - Nie ma patologicznego, niekontrolowanego wypływu płynu mózgowo-rdzeniowego poza naturalne przestrzenie płynowe, w których on być powinien - wyjaśnia doktor Bartosz Polis z Kliniki Neurochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Jedna fiolka leku, od którego zależy życie Nikoli czy pięcioletniego Olka, kosztuje ponad 320 tysięcy złotych. Nie można pozwolić sobie na marnotrawstwo.

"Są ogromne plany"

Opracowana przez łódzkich lekarzy technologia podawania leku do kanału rdzeniowego przez zbiornik Rickhama jest metodą pionierską.

- Jest jeden ośrodek w Stanach Zjednoczonych, który też opracował metodę podania dokanałowego do zbiornika i jakby ten sposób podawania leku, natomiast w Europie myślę, że jesteśmy pierwsi - mówi doktor Łukasz Przysło, kierownik Kliniki Neurochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Rdzeniowy zanik mięśni jest chorobą genetyczną. Ze zmutowanym genem rodzi się w Polsce rocznie około 50 dzieci.

- Są ogromne plany, żeby od stycznia włączać kolejne grupy pacjentów z tą bardzo innowacyjną terapią, która jest bardzo drogą terapią, ale cieszymy się bardzo dlatego, że, jak widać, potrzeby stosowania tej terapii są coraz większe - tłumaczy profesor Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Nusinersen jest na razie jedynym dopuszczonym w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych lekiem na SMA. Ułatwiający jego podanie zbiornik Rickhama stosowany był do tej pory przede wszystkim przy leczeniu wodogłowia i innych chorób wymagających podawania leków do wnętrza czaszki.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS