Nieuniknione zmiany w Platformie Obywatelskiej? "Nie wolno nam tej energii zmarnować"

15.07.2020 | Nieuniknione zmiany w Platformie Obywatelskiej? "Nie wolno nam tej energii zmarnować"
15.07.2020 | Nieuniknione zmiany w Platformie Obywatelskiej? "Nie wolno nam tej energii zmarnować"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
15.07.2020 | Nieuniknione zmiany w Platformie Obywatelskiej? "Nie wolno nam tej energii zmarnować"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Pierwszy wywiad, pierwsze spotkanie z partią, pierwszy wiec w Gdyni. Po przegranych wyborach, coś się kończy, ale coś się zaczyna. Rafał Trzaskowski jest nadal prezydentem Warszawy, ale w całej Polsce ma 10 milionów głosów poparcia i nie zawaha się ich użyć.

W pierwszym wywiadzie po przegranych wyborach Rafał Trzaskowski zapewnia 10 milionów swoich wyborców, że nic się nie skończyło, a wręcz przeciwnie - wszystko dopiero się zaczyna.

- Nie wpadajmy znowu w czarnowidztwo, bo my uwielbiamy tak od ściany do ściany z euforii przechodzić w totalną frustrację. Jesteśmy w stanie zbudować coś wielkiego, coś co odmieni Polskę i coś co nie pozwoli na to, żeby tylko i wyłącznie mieć czarne sny - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Te słowa to pozytywne wezwanie do wszystkich rozczarowanych wynikiem wyborów. Między innymi do tych, którzy tłumnie przychodzili na wiece, wykrzykiwali "mamy dość" i domagali się zmiany. To jest odezwa do młodych, którzy w wyborach prezydenckich postawili krzyżyk przy jego nazwisku.

Rafał Trzaskowski pytany o swoje dalsze plany, odpowiada, że nie zamierza zwalniać tempa. - Nie wolno nam tej energii zmarnować - podkreślił.

"Trzeba rozszerzać się na nowe środowiska"

W szeregach Platformy Obywatelskiej po przegranych wyborach nie ma rozliczeń i szukania winnych. Jest poczucie, że wszyscy dali z siebie wszystko.

- Uważam, że jak na tylu przeciwników do pokonania, to ten wynik jest bardzo dobry - podkreśliła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Rafał Trzaskowski w pierwszej kolejności zapowiada przebudowę Platformy Obywatelskiej razem z przewodniczącym partii Borysem Budką. - Trzeba rozszerzać się na nowe środowiska, wykorzystać ten wielki potencjał, który został wzbudzony w Polakach - zaznaczył Borys Budka.

Trzaskowski zachęca też tych, którzy naprawdę chcą coś zmienić - zwłaszcza młodych, by zapisywali się do partii politycznych. - Do wszystkich apeluję, że nie wolno się na partie polityczne obrażać. Jeżeli coś się komuś nie podoba, to chodźcie, zapisujcie się, zmieniajmy to razem - dodał.

Nieuniknione zmiany w Platformie Obywatelskiej?

Platforma Obywatelska zastanawia się też jaką rolę powinien teraz odegrać prezydent Warszawy.

- Stał się twarzą zmian. Więc wokół Rafała myślę, że jesteśmy w stanie zbudować coś więcej aniżeli tylko Koalicję Obywatelską - ocenił Borys Budka.

Z kolei Rafał Trzaskowski przypomina, że przede wszystkim jest prezydentem stolicy. - Nie zamierzam rezygnować. To jest wspaniała praca - dodał polityk.

Zapowiada dalszą współpracę z samorządowcami, którzy w większości stanęli u jego boku w kampanii prezydenckiej.

Prezydent Warszawy o wielkiej polityce mówi tylko tyle, że trzeba rozmawiać, a on sam nikomu niczego nie chce narzucać.

- Na przywództwo trzeba sobie zasłużyć. Zrobiłem jakiś krok w kierunku tego, żeby mieć jak największe poparcie, ale dziś trzeba sobie zasłużyć na to, żeby budować jak najszersze porozumienie opozycji - powiedział.

Spotkanie Duda-Trzaskowski?

Jeszcze w tym miesiącu ma dojść do spotkania Rafała Trzaskowskiego z Andrzejem Dudą. Zaproszenie ze strony prezydenta padło w noc wyborczą - miało to być spotkanie rodzinne, ale Trzaskowski mówi, że to niepotrzebne. - My dwaj powinniśmy się spotkać, bo to nie chodzi o to, żeby robić show. Tylko, żeby porozmawiać poważnie na temat tego, jakie są oczekiwania tej drugiej połowy Polski - wyjaśnił Trzaskowski.

Jednocześnie przypomniał, jakie ma nadzieje wobec drugiej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. - Sam (Andrzej Duda - przyp. red.) mówił, że ta kadencja powinna wyglądać inaczej, że już nie będzie zakładnikiem jednej partii - powiedział Trzaskowski.

Prezydent Duda zapewnia, że chce zszywać podzieloną Polskę. Trzaskowski również, ale dodaje, że nie da się szybko zapomnieć niektórych opinii prezydenta z kampanii. Na przykład tych, które raniły mniejszości etniczne i seksualne.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS