Najnowsze

Najnowsze

Posiedzenia Sejmu i Senatu przełożone. Powodem koronawirus

Koronawirus w polskim parlamencie - zakażonych zostało dwóch senatorów. W związku z tym zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie Senatu zostało przesunięte. Wszyscy senatorowie i pracownicy Kancelarii Senatu we wtorek mają poddać się testom na obecność SARS-CoV-2, których wyniki mają poznać już w środę. Posłowie apelują, by testy przeprowadzić również w Sejmie, tym bardziej, że już w czwartek w parlamencie planowane jest zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy.

Rząd mówi o wyższych karach i planuje regionalizację obostrzeń

Rząd rozważa powrót do niektórych restrykcji w związku z rosnącą liczbą zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Ma być więcej kontroli a kary dla tych, którzy nie przestrzegają wymogów sanitarnych. mają być ostrzejsze. Tam gdzie sytuacja epidemiczna jest poważna mogą zostać wprowadzone bardziej restrykcyjne obostrzenia. Wśród pomysłów pojawia się także kategoryczny nakaz zasłaniania nosa i ust.

Co z protestami wyborczymi? "Pamiętajmy kto stoi na czele Sądu Najwyższego"

Decyzja w sprawie ważności wyborów prezydenckich ma zapaść w poniedziałek, ale już teraz wiadomo, jaka będzie. Sąd Najwyższy rozpatrzył wszystkie protesty. 92 spośród niemal 6 tysięcy uznał za zasadne, ale bez wpływu na wynik. Bez dalszego biegu pozostawił skargę pełnomocnika komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego.

Prognoza pogody na poniedziałek 3 sierpnia

Zachmurzenie będzie kłębiaste, umiarkowane i duże. Wystąpią opady deszczu. Na południu i wschodzie kraju miejscami pojawią się gwałtowne burze z gradem. Temperatura wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku do 27 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Wiatr południowy, skręcający od zachodu na północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Ogromny system jaskiń i tuneli odkryty pod zamkiem w Olsztynie

Niezwykłe odkrycie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pod zamkiem we wsi Olsztyn w powiecie częstochowskim archeolodzy odkryli prawdopodobnie największy w tym regionie system jaskiń i tuneli. Badania trwały 3 lata i wiązały się z zabezpieczeniem ruin zamku. Najciekawszym i najnowszym odkryciem jest przesmyk prowadzący do podziemnych korytarzy.

Policja ma częściej karać za brak maseczki

Koronawirus w Polsce wciąż aktywny, a my coraz częściej zachowujemy się tak, jakby go w ogóle nie było. Dlatego po raz kolejny przypominamy o obowiązku noszenia maseczek w sklepach i wielu innych miejscach publicznych. Nie musimy ich zakładać tylko na świeżym powietrzu i to pod warunkiem, że zachowujemy dystans wobec innych osób. W tej chwili mandat za brak maseczki może wynieść maksymalnie 500 złotych, ale sąd lub sanepid mogą nałożyć karę znacznie wyższą. Policja zapowiada też koniec tolerancji w tej kwestii.

Tylko niektóre szkoły zostaną otwarte? Rząd rozważa różne opcje z powodu epidemii

Wciąż nie wiadomo, czy 1 września dzieci wrócą do szkół. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma być podjęta już za kilkanaście dni. W związku z zagrożeniem epidemicznym rząd już rozważa regionalne przywracanie obostrzeń. W niektórych regionach nauka może być prowadzona zdalnie, w innych tradycyjnie. Mówi się również o tym, że w klasach ma być mniej uczniów, a zajęcia mają być wydłużone.

Sąd Najwyższy kończy rozpatrywanie protestów wyborczych

Protest wyborczy komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego przepadł w Sadzie Najwyższym. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uznała, że nie nada mu dalszego biegu. Po wyborach prezydenckich do Sądu Najwyższego wpłynęła rekordowa liczba niemal 6 tysięcy protestów. Tylko w kilkudziesięciu przypadkach Sąd uznał, że były zasadne, ale i tak nie miały wpływu na końcowy wynik wyborów. W poniedziałek Sąd Najwyższy podejmie ostateczną decyzję w sprawie ważności wyborów.

Koronawirusowa mapa Polski. Gdzie pojawiły się nowe ogniska choroby?

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 548 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 10 osób kolejnych zakażonych osób zmarło. Znów najgorzej jest na Śląsku. Nowe ognisko zakażeń pojawiło się w Wielkopolsce - tym razem w zakładzie przetwórstwa drobiu. Kolejne przypadki zachorowań odnotowano też w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim.

Można już korzystać z bonu turystycznego

Od 1 sierpnia można korzystać z bonu turystycznego. To dodatkowe świadczenie do wypoczynku dziecka. Choć minął już półmetek wakacji, to rodziny mają czas na skorzystanie z turystycznego wsparcia. Pytanie, czy ten czas ma także turystyczna branża.

Kancelaria Sejmu wysłała zaproszenie z błędem ortograficznym

Europosłanka Róża Thun zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcie koperty, w której Kancelaria Sejmu wysłała do niej zaproszenie na uroczystość zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy. W imieniu polityk zrobiono błąd ortograficzny. W miejscu adresata zamiast "Róża" napisano "Ruża".

Prognoza pogody na niedzielę 2 sierpnia

W niedzielę zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, a na zachodzie wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami z gradem. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 28 stopni Celsjusza w centrum kraju do 30 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowy i południowo-wschodni będzie słaby i umiarkowany.

Astronauci z Dragona wracają na Ziemię

Dwójka astronautów, którzy pierwszy raz w historii zostali wyniesieni na orbitę na prywatnym statku kosmicznym, wraca na Ziemię. Według planu lądowanie na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Florydy odbędzie się w niedzielę wieczorem polskiego czasu.

Bon turystyczny wchodzi w życie. "To plaster na złamanie otwarte"

Od 1 sierpnia po raz pierwszy można skorzystać z wakacyjnego bonu turystycznego. Bon działa wyłącznie na terenie Polski i jest ważny do marca 2022 roku. Można nim zapłacić między innymi za kolonie czy obozy, za noclegi w hotelach, pensjonatach czy na kempingach, a także za różnego rodzaju usługi turystyczne. Pytanie - czy bon pomoże przetrwać pandemię całej branży turystycznej w Polsce?

Holenderski sąd odmówił ekstradycji Polaka

Sąd w Amsterdamie odmówił ekstradycji Polaka oskarżonego o handel i przemyt narkotyków. Holenderscy sędziowie mają wątpliwości, czy Polaka w kraju czeka uczciwy proces. Jak napisano w uzasadnieniu decyzji - "polskie sądy nie są już niezależne od polskiego rządu i polskiego parlamentu". To nie pierwszy taki przypadek. Podobnie wobec Polski - po wprowadzonych przez PiS zmianach w prawie - zachowywały się już w Hiszpania, Irlandia czy Słowacja.