Najnowsze

Najnowsze

Przemęczeni medycy "zaczną pękać". Słowa Jacka Sasina przygotowaniem gruntu pod ustawę?

Wielu lekarzy od pół roku pracuje nie po kilka godzin, ale po kilka dni bez przerwy. Narażają swoje życie, by ratować życie innych. W internecie można zobaczyć ich odpowiedź na słowa Jacka Sasina, który ocenił, że jest problem "z zaangażowaniem personelu medycznego" - zdjęcia z karetek, szpitali i przychodni, w kombinezonach i maskach. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na czwartkowej konferencji prasowej, że resort będzie chciał zwiększyć wynagrodzenia dla personelu medycznego zwalczającego COVID-19.

"Oddycha, ale jest nieprzytomny". Roman Giertych zasłabł podczas przeszukania domu

Mecenas Roman Giertych, niegdyś wicepremier i minister edukacji narodowej, został w czwartek zatrzymany przez CBA. Powodem ma być działanie na szkodę jednej ze spółek giełdowych. Podczas przeszukania jego domu Roman Giertych zasłabł i trafił do szpitala. Jego córka przekazała wcześniej, że zdaniem jej ojca zarzuty wobec niego są absurdalne i polityczne. - Ma nadzieję, że to bezprawie wobec niego i wobec całej naszej rodziny spowoduje, że skończą się rządy Prawa i Sprawiedliwości - oświadczyła Maria Giertych.

Prognoza pogody na piątek 16 października

W Polsce wystąpią słabe opady deszczu na Pomorzu oraz na wschodzie, południu i w centrum. Poza tym będzie dość pogodnie. Temperatura wyniesie dzień od 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 12 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Koronawirus w natarciu. Karczewski zaleca Polakom jabłka

Recepta na COVID-19? Stanisław Karczewski, były marszałek Senatu, z wykształcenia lekarz poleca jedzenie jabłek. Innych recept potrzebują lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Nie pomaga im stwierdzenie wicepremiera Jacka Sasina, że rzekomo jest "brak woli części środowiska lekarskiego".

Dyrektorka podstawówki próbowała dodzwonić się do sanepidu 226 razy

Dyrektorzy szkół, rodzice, sami uczniowie i samorządowcy - wszyscy czekają na decyzje w sprawie dalszej organizacji nauki. Zwłaszcza dyrektorzy wprost mówią, że doszli do ściany. Nie wiedzą, co mają robić, gdy wśród uczniów lub kadry pojawiają się przypadki zakażenia koronawirusem, a z sanepidem kontaktu brak. Dochodzą do tego braki kadrowe, kiedy nauczyciele chorują.

Ponad 8 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Rząd pracuje nad nową ustawą antycovidową

W środę ponad 6,5 tysiąca nowych przypadków, a w czwartek już ponad 8 tysięcy. To są dane, które stawiają na baczność. Nowych zakażeń koronawirusem przybywa lawinowo. W błyskawicznym tempie topnieje pula miejsc w szpitalach. Z każdym dniem przybywa ciężkich przypadków, które wymagają użycia respiratorów. W sklepach i aptekach wróciły godziny dla seniorów. Rząd pracuje nad nową ustawą antycovidową.

"Strach przed przyszłością jest tym, co nas najbardziej paraliżuje"

Odwołane koncerty, przesunięte premiery, niezrealizowane projekty. Pandemia uderzyła w branżę artystyczną. Koncerty czy przedstawienia mogą się odbywać przy ograniczonej widowni, a niektórzy artyści decydują się na występy w formie online. Sytuację kultury w Polsce w czasie pandemii skomentowali goście "Faktów o Świecie" TVN24 BiS. - Nagle okazuje się, że kontakt z artystami, z muzyką na żywo działa terapeutycznie - stwierdziła Bela Komoszyńska, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka zespołu Sorry Boys. - Strach przed przyszłością jest tym, co nas najbardziej paraliżuje - dodała Mery Spolsky, wokalistka, gitarzystka, producentka i projektantka. - Widzowie w czasie pandemii odzwyczaili się od chodzenia do kina - oceniła Gabriela Muskała, aktorka, scenarzystka i dramatopisarka. - Środowisko się zjednoczyło i bardzo chcemy sobie nawzajem pomagać - powiedziała Joanna Jabłczyńska, aktorka i radca prawny.

Łukasz Szumowski zakażony koronawirusem. Pierwszy wynik był fałszywy?

Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, jest zakażony koronawirusem. To nie pierwszy raz, gdy dowiadujemy się o pozytywnym wyniku jego testu. Wcześniej było tak pod koniec września. Prawdopodobnie tamten był fałszywy. To rodzi dwa pytania - ile może być fałszywych testów i na ile w ogóle są wiarygodne?

"Jestem bardzo szczęśliwa i nadal oszołomiona"

Ten sukces mnie nie zmieni. Jeśli zacznie mi grozić gwiazdorzenie, zostanę sprowadzona na ziemię. Tak mówiła już w Warszawie Iga Świątek. Po jej słowach można wnioskować, że 19-latka rzeczywiście może być wzorem. Nie tylko dla młodych ludzi, a dla większości z nas, bo z wielu uczuć, jakie teraz ma w sobie, za najważniejsze uznała jedno - wdzięczność.

Prognoza pogody na czwartek 15 października

W kraju będzie pochmurno. Wystąpią niewielkie przejaśnienia oraz opady deszczu. temperatura wyniesie od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie rośnie.

COVID-19 przebiega "podstępnie". Lekarze: skutki zakażenia mogą być długotrwałe

Resort Zdrowia poinformował w środę o 6526 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. - Takiej choroby, która jest tak powszechna, a jednocześnie tak podstępnie przebiega, to chyba nie widziałem - przyznaje prof. Wojciech Szczeklik. Słowa doświadczonego lekarza, profesora z wieloletnim stażem na szpitalnych oddziałach, nie brzmią optymistycznie.

Burza po słowach wicepremiera Sasina. "To był policzek dla wszystkich, którzy ciężko teraz pracują"

Czy środowisko medyczne ma być zbiorowym kozłem ofiarnym? Szef Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja ostro o słowach wicepremiera Jacka Sasina, który we wtorek w wywiadzie dla Polskiego Radia stwierdził, że jednym z problemów w walce z pandemią jest niedostateczne zaangażowanie personelu medycznego. Sasin wprawdzie zaznaczył, że chodzi tylko o część środowiska, ale dotknięci mogli poczuć się wszyscy medycy.

"Z dnia na dzień obserwujemy coraz większą obecność wirusa w populacji"

Epidemia rozwija się błyskawicznie. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6526 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Obecnie zajętych jest ponad sześć tysięcy łóżek w szpitalach przez osoby, u których potwierdzono zakażenie. Wykorzystywanych jest 467 respiratorów. Resort zdrowia w środę również przekazał informację o śmierci 116 zakażonych osób. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. Dlatego coraz częściej pojawiają się pytania o wydolność systemu polskiej ochrony zdrowia.

"Naprawdę obiecujący" postęp prac przy szczepionkach

- Polacy, ale nie tylko (...), pofolgowali sobie z SARS-CoV-2, przestali traktować go poważnie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS wirusolog, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. - W tej chwili oddziały zakaźne przestały być wydolne - oceniła dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. - To, co w tej chwili nastąpiło, nie powinno nas dziwić. To, że jest tak dużo zakażeń, jest normalne dla tej pory roku - stwierdził Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny. - Czekamy na dalszy postęp pracy przy szczepionkach, on jest naprawdę obiecujący - powiedział prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.