Najnowsze

Najnowsze

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 w Rosji

Kolejny dzień z rzędu jest ponad 10 tysięcy nowych potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w Rosji. Od początku pandemii wykonano tam ponad 4 miliony testów. W dalekiej Jaukcji u co trzeciego pracownika Gazpromu potwierdzono zakażenie.

Prognoza pogody na wtorek 5 maja

We wtorek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Na wschodzie kraju okresami wystąpią opady deszczu Temperatura wyniesie od 10 stopni Celsjusza na Warmii do 13 stopni Celsjusza miejscami w centrum, na wschodzie i południu kraju. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Województwo śląskie z najwyższą liczbą potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 244 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort przekazał też informację o śmierci pięciu osób. Najwięcej zachorowań odnotowano w województwie śląskim, co przekłada się nie tylko na sytuację szpitali. Choruje tam ponad 200 górników, a ponad tysiąc zostało objętych kwarantanną. W wyniku czego dwie kopalnie musiały wstrzymać wydobycie. Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 u 13 937 osób, spośród których 683 zmarły.

Co z wyborami? Możliwe scenariusze

10 maja to termin trudny do zrealizowania, a inny scenariusz jest trudny do przewidzenia. Do planowanego terminu wyborów prezydenckich zostało kilka dni, jednak wciąż nie wiemy jak i kiedy będziemy głosować. Rządzący nie kryją swoich wątpliwości, choć karty do głosowania już są drukowane. W Senacie wciąż nie zakończyła się praca nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym.

Co z wyborami 10 maja? Sasin i Dworczyk: termin trudnym do zrealizowania

Od tygodni eksperci przekonywali, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja jest niemożliwe. Teraz także przyznają to rządzący. - Termin 10 maja jest raczej trudny do zrealizowania - powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podobnego zdania jest też szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. - Jest bardzo prawdopodobne, iż na 10 maja tych wyborów nie będziemy mogli przygotować - mówił. Na sześć dni przed planowanym głosowaniem wciąż nie wiadomo czy i na jakich zasadach się odbędzie. Senackie komisje nadal pracują nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym.

Ważny apel kardynała Nycza i słowa o koniecznym "cudzie" z ust szefa PKW

Przeprowadzenie wyborów 10 maja nie jest możliwe ani prawnie, ani organizacyjnie - mówi szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Z kolei kardynał Kazimierz Nycz na uroczystej mszy z okazji obchodów 3 maja zaapelował do polityków, by przyjęli rozwiązanie, które nie budzi wątpliwości czy wybory będą zgodne z konstytucją i uczciwe.

Prognoza pogody na poniedziałek 4 maja

W poniedziałek w kraju wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Pomorzu do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr slaby i umiarkowany, zachodni.

Muzea, galerie sztuki i księgarnie będą mogły być otwarte. Nie wszystkie skorzystają

Od poniedziałku będą mogły funkcjonować muzea, galerie sztuki i księgarnie, ale w nowym reżimie sanitarnym. Na razie wiadomo, że ograniczona zostanie liczba zwiedzających, a dystans między nimi będzie monitorowany. Przy kasach pojawią się specjalne przegrody. Nie będzie już można skorzystać z ekspozycji multimedialnych, ani choćby zostawić kurtki w szatni. Niektóre ośrodki kultury chcą jeszcze wstrzymać się z ponownym otwarciem, bo muszą się do tego przygotować.

Kamil Zaradkiewicz będzie kandydował na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego

Pełniący obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego sędzia Kamil Zaradkiewicz ogłosił, że na 8 maja zwoła "Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego w celu wyłonienia kandydatów na nowego Pierwszego Prezesa tego sądu". Sam Zaradkiewicz zapowiedział, że startować nie będzie. Od miesięcy nieoficjalnie mówi się za to o dwóch kandydaturach: bliskiej Andrzejowi Dudzie Joanny Lemańskiej, albo zaufanej Zbigniewa Ziobry Małgorzacie Manowskiej. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wybierze spośród wskazanych kandydatów prezydent.

"Spotkam się z ludźmi, bez tej maski". Marzenia na czas po epidemii

Pójść do fryzjera, pojechać do Mediolanu, wyjść z rodziną na spacer, zdjąć z twarzy maseczkę, pocałować się na ulicy, przytulić, zrobić wesele - tak proste pragnienia w czasie epidemii robią się nieosiągalne. Koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się nagle i wszystko zmienił. Jak zmienił nasze marzenia? Co chcemy zrobić, jak ograniczenia zostaną zniesione?

Zmiany na granicach. Część pracowników transgranicznych nie będzie miała obowiązku kwarantanny

Ten, kto pracuje lub uczy się tuż za polską granicą, od poniedziałku nie będzie musiał się poddawać obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie po wjechaniu do Polski. Dla wielu osób oznacza to upragniony powrót do pracy - w Niemczech, na Litwie, na Słowacji, w Republice Czeskiej. Są jednak wyjątki. Pojawiły się protesty przy przejściu granicznym w Lubieszowie, bo kwarantanna wciąż będzie obowiązywać pracowników medycznych i osoby pracujące w domach pomocy społecznej. Lekarze boją się utraty pracy, jeśli polski rząd nie zlikwiduje obecnych obostrzeń.