"Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

25.02.2021 | "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy się na to"
25.02.2021 | "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy się na to"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
25.02.2021 | "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy się na to"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W czwartek poinformowano o ponad 12 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i śmierci blisko 300 osób. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że szczyt zachorowań nadchodzącej fali epidemii będzie pod koniec marca. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie coraz więcej odnotowuje się też przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa.

4 marca 2020 roku w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2. Jak wygląda sytuacja po niemal roku walki z epidemią? Minister zdrowia Andrzej Niedzielski stwierdził w czwartek, że nie wyklucza scenariusza, w którym święta wielkanocne Polacy będą musieli spędzać w domach.

Obecnie najgorsza sytuacja jest na Warmii i Mazurach. W województwie odnotowano najwyższy wskaźnik zakażeń w kraju. 70 procent z 24 przebadanych próbek stanowią zakażenia mutacją brytyjską. W województwie gwałtownie przybywa również zajętych łóżek na oddziałach covidowych.

- Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy się na to, żeby takie już ponadlimitowe miejsca przyszykować - mówi lekarz i były wiceminister zdrowia profesor Wojciech Maksymowicz.

Szykują się też mieszkańcy Warmii i Mazur, bo od soboty znów przyjdzie im żyć z obostrzeniami. Rząd zamyka na Warmii i Mazurach kina, galerie i hotele, a dzieci wysyła na lekcje zdalne.

Optymistycznie już było

Przez wiele miesięcy epidemii COVID-19 w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim wskaźniki zakażeń były niskie. Z kolei regiony, które poprzednie uderzenia pandemii zniosły ciężko - na przykład południe Polski - teraz radzą sobie lepiej. Dlatego też eksperci mówią, że trzecia fala dla województwa warmińsko-mazurskiego jest bardziej falą pierwszą.

- Na początku było to południe Polski. Teraz to jest północ Polski - wskazuje profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

- Śląsk, województwo małopolskie, w tej chwili nie ma dużego wzrostu zachorowań tam, dlatego że osób, które już przechorowały, jest dużo - wyjaśniał 19 lutego profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19.

Widmo czwartej fali

Choć minister zdrowia przyznaje, że dalekosiężne plany rządu przegrywają z pandemią, to najbliższe tygodnie widzi tak: - Ta fala oczywiście jest, rozpędza się, ale ona w końcu osiągnie swój szczyt. Ta prognoza mówi o tym, że szczyt zachorowań będzie mniej więcej pod koniec marca - zapowiada Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Rządowe prognozy mówią o średnio 12000 zakażeń tygodniowo, z dziennymi zakażeniami sięgającymi 16000. Eksperci pozarządowi szacują je znacznie wyżej - nawet na 25000 dziennie. I dodają, że odpowiedź na pytanie o nadejście czwartej, jesiennej fali - jest twierdząca.

- Nic nie wskazuje na to, abyśmy do jesieni byli w stanie zaszczepić 60 procent polskiego społeczeństwa - tłumaczy doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS