Naukowcy, dziennikarze, aktywiści i artyści uciekają z Afganistanu. "Bardzo trudno było opuścić Kabul"


Afgańczycy i Afganki, którzy od kilkunastu dni uciekają przed opresyjnym reżimem talibów, znajdują schronienie w różnych częściach świata. Wśród nich są dziennikarze, tłumacze, ale też gwiazdy muzyki pop, młodzi naukowcy czy działaczki na rzecz praw kobiet. Opowiadają o strachu, rozłące z rodziną, ale też i o nadziejach na przyszłość. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Tysiące Afgańczyków trafia z lotniska w Kabulu do przeróżnych części świata. W wojskowej bazie brytyjskich sił lotniczych w środę w nocy wylądował kolejny, wypełniony po brzegi samolot.

- Wyzwaniem, przed którym stoimy w tej chwili jest czas. Czas jest przeciwko nam. Dostęp do lotniska w Kabulu jest utrudniony. Okienka na start i lądowanie są bardzo krótkie, bo jest tam bardzo duży ruch. To zrozumiałe w kontekście ewakuacji - informuje David Manning, dowódca mobilności powietrznej Royal Air Force.

W środę również 250 osób wylądowało w Belgii i kolejnych ponad 200 w Hiszpanii.

- Przywieziemy tu tylu ludzi, ile się tylko da. Będziemy ewakuować tych, którzy są w niebezpieczeństwie do ostatniej możliwej chwili. Będziemy koordynować wszystkie nasze wysiłki z Unią Europejską i resztą partnerów - podkreśla Fernando Grande-Marlaska, minister spraw wewnętrznych Hiszpanii.

Na rzymskie lotnisko im. Leonarda da Vinci przybyło 100 osób, w tym wiele dzieci. Jeden z policjantów, widząc ich smutek, zaczął je rozbawiać i zaaranżował mecz siatkówki.

- Niektóre dzieci są bardzo smutne. Wiele z nich zasypia, są bardzo zmęczone. Inne wydają się zagubione, nawet nie wiedzą, gdzie są. Ci w wieku 13-14 lat płaczą, bo wiedzą, że prawdopodobnie nigdy nie wrócą do domu - mówi policjant Giuseppe di Coste.

Wśród ewakuowanych są dziennikarze, naukowcy

Wśród tych, którzy z Kabulu trafiają na lotniska całego świata, są współpracownicy zachodnich rządów i ich rodziny, sportowcy, artyści, naukowcy czy działacze społeczni.

- To było straszne, bardzo trudno było opuścić Kabul, bo w okolicach lotniska roiło się od talibów, było ich tysiące. Ryzykowaliśmy życie, żeby to zrobić, ale udało się - opowiada Shafiqullah Daud Zarif, afgański tłumacz włoskiej armii.

- Ponieważ mamy wykształcenie i doświadczenie zawodowe, to naszą nadzieją na przyszłość jest możliwość ponownego podjęcia pracy w naszej branży. Nasze serca biją dla Afganistanu, ale co się stanie? Wzywam społeczność międzynarodową i inne kraje do pomocy Afganistanowi - mówi anonimowo 27-letni dziennikarz.

Do Meksyku z kolei trafiło pięć członkiń zespołu opracowującego nowatorskie roboty. - Jesteśmy bardzo daleko od tego, co dzieje się w Afganistanie. Jednak to sprawa czysto ludzka, to kwestia ochrony wartości, które identyfikują nas, Meksykanów. Dlatego chcemy, by te dziewczynki były w Meksyku - przekazał Marcelo Ebrard, minister spraw zagranicznych Meksyku.

Zostawili cały dorobek życia w Afganistanie

Zarifa Ghafari to wpływowa aktywistka na rzecz praw kobiet. Udało się jej uciec z Afganistanu do Niemiec.

- Znam sytuację w Niemczech, znam sprawę dotyczącą kryzysu uchodźczego, ale ja nie przybyłam tu jako uchodźca. Jestem tu, by mówić o 99 procentach kobiet, które zostały w Afganistanie, które nie mogą wyjść ze swoich domów, nie mogą pracować, nie mają głosu - mówi Zarifa.

Inna aktywistka i zarazem piosenkarka schronienie znalazła w Stanach Zjednoczonych. - Wielokrotnie wypowiadałam się przeciwko talibom, śpiewałam i pisałam o tym od wielu lat. Byłam dosłownie przerażona - opowiada Aryana Sayeed.

Massoud Hossaini to laureat nagrody Pulitzera z 2012 roku. Mężczyźnie pomógł holenderski rząd. - Talibowie znaleźliby mnie bez problemu, prawdopodobnie zabiliby mnie, torturując. To nie są ludzie. Choć wyglądają jak ludzie, to nimi nie są. To mnie naprawdę przeraża. Więc wsiadłem do samochodu, zabrałem ze sobą tylko kamerę, laptopa i dysk twardy. Resztę zostawiłem. Zostawiłem nawet medal Pulitzera - opowiada Massoud Hossaini.

Na ratunek czeka jeszcze wiele osób. Niektórzy, przed wejściem talibów do Kabulu, zdołali na własną rękę ewakuować rodziny. Tak zrobił Hamidullah Ehsan - tłumacz amerykańskiej armii. Część bliskich wywiózł do Tadżykistanu.

- Dwa tygodnie przed tym, jak Kabul wpadł w ręce talibów, ewakuowałem mamę, jednego z moich braci i jedną z moich sióstr do sąsiedniego kraju, więc mam nadzieję, że są tam bezpieczni - mówi tłumacz amerykańskiej armii.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS