Znana działaczka środowiska LGBT wzięła udział w reklamie, musiała uciekać z kraju


Jedna reklama kosztowała utratę domu i oszczędności. Rosyjska para kobiet wystąpiła w reklamie telewizyjnej supermarketu. Niedługo potem partnerki zaczęły otrzymywać groźby śmierci. Kobiety musiały uciec z Rosji, a supermarket przeprosił - nie bohaterki reklamy, lecz swoich klientów za pokazanie osób LGBT. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Niewinna reklama odmieniła ich życie. To przez nią Yuma i jej dwie dorosłe córki - Mila i Alina - oraz 8-letnia wnuczka musiały uciec z Rosji. Schronienie znalazły w Hiszpanii.

- Ta reklama, nawet jeśli przysporzyła nam wielu kłopotów, jest ogromnym sukcesem. Teraz we wszystkich gazetach jest rodzina LGBT, o której wcześniej nigdy nie było mowy - uważa Mila, córka Yumy.

Yuma jest psychologiem i znaną działaczką środowiska LGBT w Moskwie. Wraz z rodziną zdecydowała się wziąć udział w kampanii reklamowej ekskluzywnych produktów spożywczych. Nie było w niej mowy o seksualności kobiet, ale środowiska neonazistowskie rozpoczęły w internecie "śledztwo" na temat ich życia prywatnego. Od tego zaczęła się nagonka.

- Dostawałyśmy wiadomości od członków grup neonazistowskich. Grożono nam i dziecku siostry. Część z tych wiadomości to były po prostu brzydkie słowa, ale niektóre były przerażające. W jednej było zdjęcie splamionej krwią siekiery. Były wiadomości, że nas zabiją, zgwałcą. Adres naszego domu został opublikowany w internecie. Policja w Rosji nam nie pomagała - opowiada Mila.

Policja nie pomagała, a mogłaby nawet zaszkodzić. Od 2013 roku w Rosji, podobnie jak od niedawna na Węgrzech, funkcjonuje prawo "zakazujące promowania nietradycyjnych stosunków seksualnych wśród nieletnich". Istniała więc obawa, że 8-latka zostanie odebrana matce przez opiekę społeczną.

- Myślimy o szkole dla dziecka mojej siostry. Chcemy znaleźć szkołę, gdzie - mówię to i pęka mi serce - gdzie może mówić o swojej rodzinie, a nie kłamać. Mam nadzieję znaleźć tutaj akceptację, mam nadzieję żyć tutaj w bezpiecznym otoczeniu - przekonuje Mila.

"Nadal będziemy walczyć o Rosję"

Kobiety mieszkają obecnie pod Barceloną. Ktoś bezinteresownie wynajął im mieszkanie. Na razie na miesiąc.

W planach mają staranie się o status uchodźców, bo - jak twierdzą - powrót do kraju pochodzenia zagraża ich życiu. Mimo tego niczego nie żałują i zamierzają nadal wspierać społeczność LGBT w Rosji.

- Sądząc po tym, co ludzie do mnie piszą lub mówią, obraz naszej rodziny, który widzieli, dawał im nadzieję. A nadzieja w naszej sytuacji jest bardzo ważna - zapewnia Yuma.

- Nadal będziemy walczyć o Rosję, nie zatrzymamy się, będziemy walczyć o społeczność LGBT w Rosji nawet tutaj. I będziemy próbować pomagać ludziom - zapowiada Mila.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS