Najnowsze

Najnowsze

Zapadł wyrok po fali śmiertelnych zatruć dopalaczami. Czterech mężczyzn skazanych

W środę Sąd Okręgowy w Łodzi na kary więzienia od pięciu do ponad sześciu lat skazał czterech młodych mężczyzn za wprowadzenie do obrotu dopalaczy. Ta kara ma odstraszać - mówił prokurator. Blisko trzy lata temu, tylko w jeden wakacyjny tydzień, zmarło po zażyciu dopalaczy aż 10 osób. Do zdarzeń dochodziło w dwóch miastach - Łodzi i Bełchatowie.

Prognoza pogody na czwartek 13 maja

W czwartek na Mazowszu, Warmii, Mazurach, Pomorzu Gdańskim, Kujawach i w Wielkopolsce będzie na ogół słonecznie. Poza tym pochmurno z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 23 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w północnej części kraju ze wschodu, w południowej z zachodu.

Terlecki krytykuje, Ziobro odpowiada

Kolejne napięcia w rządzącej koalicji. Tym razem poszło o zmiany w sądownictwie. Wicemarszałek Terlecki je krytycznie ocenił. Minister Ziobro odpowiedział i uderzył w premiera.

Trwają poszukiwania dwóch nastolatków z Ledna

Trwają poszukiwania dwóch chłopców z Ledna w gminie Trzebiechów. 13-letni Filip i 15-letni Marek wyszli z domu w poniedziałek popołudniu i od tego czasu wszelki ślad po nich zaginął. Policja bierze pod uwagę różne scenariusze. Pomóc może nawet drobny szczegół.

"Sytuacja pielęgniarek polskich jest katastrofalna"

Pandemia spotęgowała problemy pielęgniarek i pielęgniarzy. Tak jak wszystkich zawodów medycznych. Przepracowanie, zmęczenie, stan zagrożenia - to rzeczywistość, z którą musza mierzyć się medycy. Do tego niskie zarobki i brak młodych kadr. Dlatego 12 maja, chodź to dzień ich święta, w mało odświętnych nastrojach pielęgniarki i pielęgniarze wyszli na stołeczne ulice, by przypomnieć, o co walczą.

Szczepienia także do osób powyżej 16. roku życia

Rząd poinformował o planach szczepienia 16-latków i 17-latków. W przypadku tych grup wiekowych konieczna będzie zgoda rodziców bądź opiekunów. Na razie nie wiadomo jeszcze co ze szczepieniami grupy w wieku 12 plus. W ich przypadku najpierw konieczna jest rekomendacja Europejskiej Agencji Leków.

Luzowanie obostrzeń przyspiesza. Premier zapowiedział zmiany

Rząd przyspiesza majowe luzowanie obostrzeń. W przypadku instytucji kultury jest to przyspieszenie znaczące. 21 maja - wciąż w reżimie sanitarnym - można będzie pójść do kina czy teatru. Restauracje także szybciej otworzą się na klientów. W tym przypadku to różnica zaledwie jednego dnia, bo ich otwarcie ma nastąpić 28 maja, a nie jak pierwotnie planowano - 29.

Zbigniew Jagiełło zrezygnował z funkcji prezesa PKO BP

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło zrezygnował z pełnionej funkcji. Powodów takiej decyzji nie podano. Największym polskim bankiem kierował od 2009 roku. Powołany zostawał na kolejne kadencje w 2011, 2014, 2017 i 2020 roku. We wtorek Sąd Najwyższy miał się zająć sytuacją frankowiczów, ale alarm bombowy wymusił ewakuację budynku.

"Czas jest nam na to potrzebny, żeby wybrzmiały wszystkie głosy samorządowców"

Liderzy opozycji uzgodnili, że w najbliższym tygodniu nie uda im się zakończyć prac w Senacie nad ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację funduszu odbudowy. Powodem jest to, że senatorowie i senaccy prawnicy potrzebują więcej czasu na konsultacje. Problemu w wydłużaniu prac i dyskusji na temat funduszu nie widzą też niektórzy senatorowie ze Zjednoczonej Prawicy. Oznacza to, że w obozie władzy pojawia się kolejna sporna kwestia.

Prognoza pogody na środę 12 maja

W środę na zachodzie i południu Polski wystąpi zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu, a po południu miejscami burze z opadami. Na pozostałym obszarze kraju będzie pogodnie. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Ziemi Gorzowskiej do 27 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr południowo-wschodni, tylko na zachodzie z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Obok Pustelni Św. Jana z Dukli od wojny był ukryty dzwon. Aż do teraz

Poszukiwacze ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" i Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych odnaleźli dzwon, który został ukryty około 80 lat temu w okolicy Pustelni Świętego Jana z Dukli w Trzcianie w Beskidzie Niskim. Skarb znajdował się pod ziemią, w odległości około jedenastu metrów od kaplicy.

Miał symulować podcięcie gardła kukle przedstawiającej arcybiskupa. Ruszył proces drag queen

Przed sądem w Poznaniu we wtorek ruszył proces Marka M., znanego również jako drag queen Mariolkaa Rebell. Performer podczas występu miał symulować podcięcie gardła kukle przedstawiającej arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Prokuratura oskarża go między innymi o publiczne nawoływanie do popełnienia zbrodni, nawoływanie do nienawiści na tle różnic wyznaniowych i znieważenie ze względu na przynależność religijną. Mężczyźnie grozi do trzech lat pozbawienia wolności. On sam do winy się nie przyznaje - wyjaśnia, że jego występ było odpowiedzią na słowa duchownego o tęczowej zarazie.

"40 policjantów, zamiast pilnować bezpieczeństwa Polaków, pilnuje bezpieczeństwa Kaczyńskiego"

Nawet 40 policjantów, na kilku zmianach, i prywatna firma strzegą okolic i domu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Ustalili to i zbadali dziennikarze "Czarno na białym" TVN24. Przez ponad miesiąc obserwowali działania tej służby. Pojawiają się więc pytania, dlaczego za ochronę wicepremiera odpowiadają policjanci i prywatni ochroniarze, a nie tylko agenci Służby Ochrony Państwa. Efekt jest taki, że za bezpieczeństwo wicepremiera i prezesa PiS podatnik płaci potrójnie.

Życzą sobie satysfakcji z pracy i wytrwałości. W środę pielęgniarki i położne obchodzą swoje święto

Pandemia pokazała, jak ważną grupą zawodową są pielęgniarki. Opiekują się pacjentami, walczą o ich zdrowie i życie. Zawsze na pierwszym froncie, zawsze blisko chorych, jednak nie zawsze doceniane. W środę 12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. W przededniu ich święta życzą sobie nawzajem spokojnych dyżurów, satysfakcji z pracy oraz wytrwałości.

"Szczepionek mamy bardzo dużo, a chętnych coraz mniej"

Rząd skraca czas pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionek przeciwko COVID-19. W przypadku Moderny i Pfizera skrócono ten czas z 42 dni do 35 dni, a w przypadku AstraZeneki - z 84 dni do 35 dni. Celem ma być szybsze pełne zaszczepienie jak największej liczby Polaków. Tymczasem w Białymstoku jednemu z punktów szczepień powszechnych grozi zamknięcie, bo nie ma chętnych, a szczepić się można tam od ręki.