Skandaliczne wydarzenia podczas marszu w Kaliszu. "Prokuratura ma wytyczne: nie reagować"

13.11.2021 | Skandaliczne wydarzenia podczas marszu w Kaliszu. "Prokuratura ma wytyczne: nie reagować"
13.11.2021 | Skandaliczne wydarzenia podczas marszu w Kaliszu. "Prokuratura ma wytyczne: nie reagować"
Jacek Tacik | Fakty TVN
13.11.2021 | Skandaliczne wydarzenia podczas marszu w Kaliszu. "Prokuratura ma wytyczne: nie reagować"Jacek Tacik | Fakty TVN

W Kaliszu podczas zgromadzenia w Święto Niepodległości padły antysemickie, ksenofobiczne i wykluczające hasła. Spalono też kopię Statutu Kaliskiego. Zgromadzenie nie zostało przerwane, a policja ukarała tylko mandatami dwie osoby - jedną z nich był Piotr Rybak.

"LGBT, pederaści, syjoniści - to są wrogowie Polski. Nie będziemy udawać, że tak nie jest. Won z naszego kraju" - to fragment przemówienia wygłoszonego w Kaliszu podczas marszu w Święto Niepodległości.

Zgromadzenie, w trakcie którego padły pełne nienawiści, antysemickie hasła nie zostało rozwiązane. - My się nie zdecydowaliśmy z policją rozwiązać tego marszu, gdyż było zagrożenie, że mieszkańcy Kalisza mogliby ucierpieć - wyjaśnia Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Podczas zgromadzenia spalono też kopię Statutu Kaliskiego. Policja chciała zatrzymać jednego z organizatorów, ale nie było zgody prokuratury. Skończyło się na dwóch mandatach po 100 złotych.

- Policjanci legitymowali wszystkie osoby, które naszym zdaniem mogły zachowywać się w sposób kontrowersyjny bądź też w sposób łamiący prawo. Wszystkie te materiały trafiły już na biurko kaliskich prokuratorów - przekazał mł. insp. Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.

Prokuratura, mimo naszych próśb o komentarz, postanowiła milczeć. Przynajmniej na razie. Sprawę komentują za to politycy.

- PiS to partia, która chce mieć na krótkiej smyczy nacjonalistów, dlatego prokuratura ma wytyczne: nie reagować w sytuacjach takich, jak w Kalisz - uważa Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

Sprawa Piotra Rybaka

Jednym z ukaranych stu złotowym mandatem podczas zgromadzenia w Kaliszu został Piotr Rybak, który - za spalenie kukły żyda w 2015 roku - został skazany na 10 miesięcy więzienia. Od wyroku, który miał być za surowy, odwołała się oskarżająca go prokuratura, którą rządził już Zbigniew Ziobro. Karę Rybaka zmniejszono do trzech miesięcy.

- Ziobro staje się symbolem parasola ochronnego nad środowiskami skrajnymi, antysemickimi, nad ulicznymi bandytami. Miejsce Rybaka jest w więzieniu - ocenia Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej.

Co na to rząd?

- Nie znam dokładnego przebiegu wydarzeń w Kaliszu w związku z tym trudno mi się odnieść - skomentował Piotr Müller, rzecznik rządu.

Zawiadomienie do prokuratury

W sprawie zachowań i słów, które padły w czwartek w Kliszu i samego prokuratora, który miał okazać się bierny, Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył dwa zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

- Prokuratura, nawet jeśli będzie chciała to umorzyć, to nie pójdzie jej to tak łatwo. Zrobimy wszystko, żeby doprowadzić tę sprawę do sądu - zaznacza Konrad Dulkowski z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Tego samego teraz chce także prezydent miasta, w którym przez cztery godziny padały słowa pełne nienawiści.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS