Ruszają kolejne szpitale tymczasowe. "Trzy tysiące łóżek zajmiemy w ciągu 10 dni. Nie tędy droga"

14.11.2021 | Ruszają kolejne szpitale tymczasowe. "Trzy tysiące łóżek zajmiemy w ciągu 10 dni. Nie tędy droga"
14.11.2021 | Ruszają kolejne szpitale tymczasowe. "Trzy tysiące łóżek zajmiemy w ciągu 10 dni. Nie tędy droga"
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
14.11.2021 | Ruszają kolejne szpitale tymczasowe. "Trzy tysiące łóżek zajmiemy w ciągu 10 dni. Nie tędy droga"Maria Mikołajewska | Fakty TVN

Minionej doby potwierdzono ponad 14 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Wzrost liczby osób chorych na COVID-19 zauważalny jest nie tylko po statystykach, ale też na szpitalnych oddziałach. W niektórych placówkach trwa uruchamianie kolejnych miejsc covidowych, a w kolejnych miastach - szpitali tymczasowych.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu zajętych jest już większość z 142 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Jednak nie one są tam największym problemem - w placówce brakuje przede wszystkim rąk do pracy: anestezjologów, pielęgniarek, ratowników i opiekunów medycznych.

- Mimo szeroko zakrojonej kampanii szczepień, obecnie trafiają osoby w wieku około 30 lat, które - niestety - przyznają się do tego, że się nie zaszczepiły - zwraca uwagę Adriana Mazurkiewicz-Fornalik, pomocnik dyrektora ds. praw pacjenta w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

Niepokoją również dane Ministerstwa Zdrowia. W niedzielę resort poinformował o o 14 442 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci kolejnych 46 osób chorych na COVID-19.

Ponadto z raportu resortu zdrowia wynika, że z ponad 19 tysięcy łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, zajętych jest już 13,5 tysiąca. W jedną dobę w szpitalach przybyło 452 pacjentów, a pod respiratorami - 49 pacjentów. Dlatego kolejne szpitale decydują się na zwiększenie bazy łóżkowej.

- Podjęta została decyzja o zwiększeniu o 260 łóżek drugiego poziomu, ale one będą sukcesywnie wdrażane w ciągu tygodnia. Dlatego też odnotowujemy okresowe braki miejsc w szpitalach - przekazał Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Według przedstawicieli Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego tamtejsze szpitale drugiego poziomu dziennie przyjmują około 20-30 chorych na COVID-19.

Uruchamiane są kolejne szpitale tymczasowe

W całej Polsce działa już 20 szpitali tymczasowych. W poniedziałek wystartuje placówka w Płocku, w środę we Wrocławiu. Niedługo też szpitalem stanie się ponownie Stadion Narodowy w Warszawie.

- Otwieranie szpitali tymczasowych jest efektem słabego wyszczepienia społeczeństwa, bo co nam da 1000 łóżek w szpitalach tymczasowych, które zajmiemy w ciągu trzech dni. Trzy tysiące zajmiemy w ciągu 10 dni. To nie tędy droga - ocenia dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Lekarz, którzy jest także ekspertem Rady Medycznej przy premierze, apeluje o większą kontrolę przestrzegania obowiązujących obostrzeń oraz o wprowadzenie obowiązku okazywania paszportów covidowych przy wejściu do kina czy restauracji. Ministerstwo Zdrowia na razie nie widzi takiej potrzeby.

- Zdania są podzielone, czy efektu nie będzie innego - mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. - Na razie przyglądamy się temu, zawsze mamy w odwodzie taką broń - dodaje.

Kolejną bronią, z której Polacy nie skorzystali w pełni, są szczepionki. Przez 10 miesięcy w pełni zaszczepiło się niewiele ponad 50 procent obywateli.

Przypominającą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 - którą powinni zaszczepić się przede wszystkim seniorzy - przyjęły trzy procent Polaków.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael, po tym jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komunikat władz Izraela w odpowiedzi jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS