Ruszają kolejne szpitale tymczasowe. "Trzy tysiące łóżek zajmiemy w ciągu 10 dni. Nie tędy droga"

14.11.2021 | Ruszają kolejne szpitale tymczasowe. "Trzy tysiące łóżek zajmiemy w ciągu 10 dni. Nie tędy droga"
14.11.2021 | Ruszają kolejne szpitale tymczasowe. "Trzy tysiące łóżek zajmiemy w ciągu 10 dni. Nie tędy droga"
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
14.11.2021 | Ruszają kolejne szpitale tymczasowe. "Trzy tysiące łóżek zajmiemy w ciągu 10 dni. Nie tędy droga"Maria Mikołajewska | Fakty TVN

Minionej doby potwierdzono ponad 14 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Wzrost liczby osób chorych na COVID-19 zauważalny jest nie tylko po statystykach, ale też na szpitalnych oddziałach. W niektórych placówkach trwa uruchamianie kolejnych miejsc covidowych, a w kolejnych miastach - szpitali tymczasowych.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu zajętych jest już większość z 142 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Jednak nie one są tam największym problemem - w placówce brakuje przede wszystkim rąk do pracy: anestezjologów, pielęgniarek, ratowników i opiekunów medycznych.

- Mimo szeroko zakrojonej kampanii szczepień, obecnie trafiają osoby w wieku około 30 lat, które - niestety - przyznają się do tego, że się nie zaszczepiły - zwraca uwagę Adriana Mazurkiewicz-Fornalik, pomocnik dyrektora ds. praw pacjenta w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

Niepokoją również dane Ministerstwa Zdrowia. W niedzielę resort poinformował o o 14 442 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci kolejnych 46 osób chorych na COVID-19.

Ponadto z raportu resortu zdrowia wynika, że z ponad 19 tysięcy łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, zajętych jest już 13,5 tysiąca. W jedną dobę w szpitalach przybyło 452 pacjentów, a pod respiratorami - 49 pacjentów. Dlatego kolejne szpitale decydują się na zwiększenie bazy łóżkowej.

- Podjęta została decyzja o zwiększeniu o 260 łóżek drugiego poziomu, ale one będą sukcesywnie wdrażane w ciągu tygodnia. Dlatego też odnotowujemy okresowe braki miejsc w szpitalach - przekazał Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Według przedstawicieli Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego tamtejsze szpitale drugiego poziomu dziennie przyjmują około 20-30 chorych na COVID-19.

Uruchamiane są kolejne szpitale tymczasowe

W całej Polsce działa już 20 szpitali tymczasowych. W poniedziałek wystartuje placówka w Płocku, w środę we Wrocławiu. Niedługo też szpitalem stanie się ponownie Stadion Narodowy w Warszawie.

- Otwieranie szpitali tymczasowych jest efektem słabego wyszczepienia społeczeństwa, bo co nam da 1000 łóżek w szpitalach tymczasowych, które zajmiemy w ciągu trzech dni. Trzy tysiące zajmiemy w ciągu 10 dni. To nie tędy droga - ocenia dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Lekarz, którzy jest także ekspertem Rady Medycznej przy premierze, apeluje o większą kontrolę przestrzegania obowiązujących obostrzeń oraz o wprowadzenie obowiązku okazywania paszportów covidowych przy wejściu do kina czy restauracji. Ministerstwo Zdrowia na razie nie widzi takiej potrzeby.

- Zdania są podzielone, czy efektu nie będzie innego - mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. - Na razie przyglądamy się temu, zawsze mamy w odwodzie taką broń - dodaje.

Kolejną bronią, z której Polacy nie skorzystali w pełni, są szczepionki. Przez 10 miesięcy w pełni zaszczepiło się niewiele ponad 50 procent obywateli.

Przypominającą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 - którą powinni zaszczepić się przede wszystkim seniorzy - przyjęły trzy procent Polaków.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS