Ruszają kolejne szpitale tymczasowe. "Trzy tysiące łóżek zajmiemy w ciągu 10 dni. Nie tędy droga"

14.11.2021 | Ruszają kolejne szpitale tymczasowe. "Trzy tysiące łóżek zajmiemy w ciągu 10 dni. Nie tędy droga"
14.11.2021 | Ruszają kolejne szpitale tymczasowe. "Trzy tysiące łóżek zajmiemy w ciągu 10 dni. Nie tędy droga"
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
14.11.2021 | Ruszają kolejne szpitale tymczasowe. "Trzy tysiące łóżek zajmiemy w ciągu 10 dni. Nie tędy droga"Maria Mikołajewska | Fakty TVN

Minionej doby potwierdzono ponad 14 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Wzrost liczby osób chorych na COVID-19 zauważalny jest nie tylko po statystykach, ale też na szpitalnych oddziałach. W niektórych placówkach trwa uruchamianie kolejnych miejsc covidowych, a w kolejnych miastach - szpitali tymczasowych.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu zajętych jest już większość z 142 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Jednak nie one są tam największym problemem - w placówce brakuje przede wszystkim rąk do pracy: anestezjologów, pielęgniarek, ratowników i opiekunów medycznych.

- Mimo szeroko zakrojonej kampanii szczepień, obecnie trafiają osoby w wieku około 30 lat, które - niestety - przyznają się do tego, że się nie zaszczepiły - zwraca uwagę Adriana Mazurkiewicz-Fornalik, pomocnik dyrektora ds. praw pacjenta w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

Niepokoją również dane Ministerstwa Zdrowia. W niedzielę resort poinformował o o 14 442 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci kolejnych 46 osób chorych na COVID-19.

Ponadto z raportu resortu zdrowia wynika, że z ponad 19 tysięcy łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, zajętych jest już 13,5 tysiąca. W jedną dobę w szpitalach przybyło 452 pacjentów, a pod respiratorami - 49 pacjentów. Dlatego kolejne szpitale decydują się na zwiększenie bazy łóżkowej.

- Podjęta została decyzja o zwiększeniu o 260 łóżek drugiego poziomu, ale one będą sukcesywnie wdrażane w ciągu tygodnia. Dlatego też odnotowujemy okresowe braki miejsc w szpitalach - przekazał Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Według przedstawicieli Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego tamtejsze szpitale drugiego poziomu dziennie przyjmują około 20-30 chorych na COVID-19.

Uruchamiane są kolejne szpitale tymczasowe

W całej Polsce działa już 20 szpitali tymczasowych. W poniedziałek wystartuje placówka w Płocku, w środę we Wrocławiu. Niedługo też szpitalem stanie się ponownie Stadion Narodowy w Warszawie.

- Otwieranie szpitali tymczasowych jest efektem słabego wyszczepienia społeczeństwa, bo co nam da 1000 łóżek w szpitalach tymczasowych, które zajmiemy w ciągu trzech dni. Trzy tysiące zajmiemy w ciągu 10 dni. To nie tędy droga - ocenia dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Lekarz, którzy jest także ekspertem Rady Medycznej przy premierze, apeluje o większą kontrolę przestrzegania obowiązujących obostrzeń oraz o wprowadzenie obowiązku okazywania paszportów covidowych przy wejściu do kina czy restauracji. Ministerstwo Zdrowia na razie nie widzi takiej potrzeby.

- Zdania są podzielone, czy efektu nie będzie innego - mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. - Na razie przyglądamy się temu, zawsze mamy w odwodzie taką broń - dodaje.

Kolejną bronią, z której Polacy nie skorzystali w pełni, są szczepionki. Przez 10 miesięcy w pełni zaszczepiło się niewiele ponad 50 procent obywateli.

Przypominającą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 - którą powinni zaszczepić się przede wszystkim seniorzy - przyjęły trzy procent Polaków.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Uwaga na mistrzów wymuszanych stłuczek. Tak oczywiste jest to, co robią, że na filmach z monitoringu widać to czarno na białym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazuje, jak wygląda polowanie oszustów na kierowców, których można wrobić w kolizję.

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Źródło:
Fakty TVN

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20 w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

Brytyjska para królewska odbyła państwową wizytę we Włoszech, a przy okazji świętowała 20. rocznicę ślubu. Karola i Kamilę z tej okazji przyjął papież Franciszek, który wraca do zdrowia po ostrym kryzysie związanym z zapaleniem płuc. Sam król Karol także jeszcze kilkanaście dni temu był w szpitalu, gdzie przechodził terapię nowotworową.

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała we Włoszech

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała we Włoszech

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS