Tak Kreml przejął największą niezależną telewizję w Rosji

21.12.2021 | Tak Kreml przejął największą niezależną telewizję w Rosji
21.12.2021 | Tak Kreml przejął największą niezależną telewizję w Rosji
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
21.12.2021 | Tak Kreml przejął największą niezależną telewizję w RosjiAndrzej Zaucha | Fakty TVN

Biznesmen Władimir Gusinski założył NTW w 1993 roku. Rosyjska telewizja stała się niezwykle popularna. Nie szła ramię w ramię z władzą, której patrzyła na ręce i którą krytykowała. Po latach nie spodobało się to Władimirowi Putinowi, który atakiem na NTW rozpoczął niszczenie wolnych mediów w Rosji.

Wielkie demonstracje w obronie niezależnej telewizji i wolnych mediów wstrząsnęły Rosją 21 lat temu. Tysiące ludzi domagały się od Kremla, by przestał atakować prywatną telewizję NTW.

W latach 90., gdy prezydentem był Borys Jelcyn, media często, bardzo ostro krytykowały władzę. Gdy w 2000 roku prezydentem został Władimir Putin, wszystko się zmieniło.

- Doskonale to pamiętam. Pierwszy roboczy dzień w Rosji po zaprzysiężeniu Putina zaczął się od tego, że putinowski specnaz zupełnie nieoczekiwanie napadł na główną siedzibę koncernu medialnego pana Gusińskiego, do którego należało wtedy NTW - opowiada Jewgienij Kisielow, były redaktor naczelny telewizji NTW.

Najpierw były rewizje w biurach, potem oskarżenia o oszustwa finansowe i żądanie, żeby telewizja obciążona kredytami została przejęta przez Gazprom, państwowy koncern gazowy. Putina w NTW irytował zwłaszcza satyryczny program "Kukły".

- Chodzi o to, żeby właściciel NTW został zmieniony, i żeby ten nowy właściciel zmusił dziennikarzy do opowiadania o wielkości naszego prezydenta, by opowiadali o tym, jakich wielkich przemian ma zamiar dokonać w Rosji i o tym, że w Rosji nigdy nie było łamane prawo - mówił w 2001 roku Władimir Gusinski, rosyjski biznesmen, założyciel holdingu Media-Most.

Potężny instrument wyborczy

Biznesmen Władimir Gusinski założył NTW w 1993 roku. Kanał szybko stał się jedną z trzech najważniejszych rosyjskich telewizji, obok dwóch państwowych. Był źródłem niezależnej i obiektywnej informacji. Pokazywał prawdę o wojnie w Czeczenii i korupcji urzędników państwowych. Jewgienij Kisielow, który pod koniec lat 90. był szefem NTW i jednym z najbardziej znanych i wpływowych rosyjskich dziennikarzy telewizyjnych, mówi o jeszcze jednej kluczowej dla Putina sprawie.

- Media w Rosji są niezwykle potężnym instrumentem wyborczym, przy pomocy którego konia można wprowadzić do Senatu i zrobić senatorem. Tak samo każdego można zrobić prezydentem. Dzięki potędze wszystkich mediów prezydentem został Władimir Władimirowicz Putin, nikomu nieznany urzędnik z Petersburga - mówi Jewgienij Kisielow.

To znaczyło, że niezależna telewizja jest dla Putina niebezpieczna. Kreml nie przebierał w środkach. Gusinski został nawet aresztowany i zmuszony do podpisania zgody na oddanie NTW. Telewizja została przejęta przez specjalnie powołaną spółkę Gazprom-Media. Dzisiaj wolnych mediów w Rosji praktycznie nie ma. Telewizje i gazety są podporządkowane Kremlowi, który teraz niszczy już także niezależne portale internetowe.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN