Hulajpołe. Połowa mieszkańców wyjechała, połowa została. "Nie mam gdzie uciec. Tu jest moje miejsce"

17.04.2022 | Hulajpołe. Połowa mieszkańców wyjechała, połowa została. "Nie mam gdzie uciec. Tu jest moje miejsce"
17.04.2022 | Hulajpołe. Połowa mieszkańców wyjechała, połowa została. "Nie mam gdzie uciec. Tu jest moje miejsce"
Paweł Szot | Fakty TVN
17.04.2022 | Hulajpołe. Połowa mieszkańców wyjechała, połowa została. "Nie mam gdzie uciec. Tu jest moje miejsce"Paweł Szot | Fakty TVN

Szkoła miała być wyremontowana na nowy rok szkolny, została zniszczona. Podobnie jak cerkiew i wiele domów. Reporter "Faktów" TVN Paweł Szot dotarł do miejscowości Hulajpołe w obwodzie zaporoskim, z którego połowa mieszkańców uciekła, a druga połowa mówi, że nie ma gdzie uciekać.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Kontrolowane przez Ukraińców Hulajpołe znajduje się w zasięgu rosyjskiej artylerii. Rosjanie przeprowadzili w miejscowości ostrzał, który zniszczył kilka domów. Nikogo nie było w środku. Jeden z ukraińskich żołnierzy podejrzewa, że celem był budynek policji.

- Ranny został jeden z mieszkańców domu obok, gdy wypadły okna i poraniło go szkło - opowiada płk Iwan Arewsiew z ukraińskiej armii.

W miejscowości Hulajpołe ludzie szybko przyzwyczaili się do wojny. - Jak mamy się bać? Nie mam gdzie uciec. Tu jest moje miejsce. Ja uciekać nie będę - mówi jedna z kobiet.

Szkoła podstawowa w Hulajpolu była remontowana i miała być gotowa na 1 września. Nie będzie. Miejscowi powinni teraz obsiewać pola - nie zrobią tego. Cerkiew moskiewskiego patriarchatu została zniszczona.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

Miasto widmo

Hulajpołe to miasto widmo. Mieszkańcy, którzy jeszcze nie uciekli, żyją w schronach. W jednym z nich - bez prądu - mieszka 27 osób. Jest ciemno i wilgotno, ale bezpiecznie. - Chata cała, ale żyjemy teraz tu. Chodzi o bezpieczeństwo - wyjaśnia jeden z mężczyzn. Ludzie ze schronów wychodzą tylko, by przygotować jedzenie. Bez wolontariuszy umarliby z głodu.

78-letnia Lidia Iwanowa do wojny się nie przyzwyczaiła. - Jak długo można tak żyć, jak ciągle strzelają i nas bombardują? - pyta. Kobieta twierdzi, że ma za dużo lat, by uciekać. - My żeśmy ich tu nie zapraszali. Żyliśmy spokojnie, pokojowo. Niczego nam nie brakowało. Żyliśmy normalnie. Po co tu przybywają? Żeby nas wyzwalać? - dodaje Lidia Iwanowa.

Na początku wojny kolumna rosyjskich czołgów wjechała do miasta, ale została z niego wyparta. Wojna zawitała do miejscowości Hulajpołe na początku marca 2022 roku. Najpierw wypadły szyby z okien, potem zabrakło prądu i gazu. Z miasta wyjechała ponad połowa mieszkańców, ale wciąż są tam ludzie, którzy nie zamierzają uciekać.

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS