Prezes PiS skupia się w pełni na partii. "Działacze myślą o pomnażaniu majątków"

21.06.2022 | Prezes PiS skupia się w pełni na partii. "Działacze myślą o pomnażaniu majątków"
21.06.2022 | Prezes PiS skupia się w pełni na partii. "Działacze myślą o pomnażaniu majątków"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
21.06.2022 | Prezes PiS skupia się w pełni na partii. "Działacze myślą o pomnażaniu majątków"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Nowym wicepremierem będzie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a Jarosław Kaczyński skupi się na partii. Prezes PiS odchodzi z rządu, bo przed kampanią wyborczą ma sporo pracy. Polacy za to mają sporo problemów, a w portfelach mało pieniędzy. PiS ma odzyskać "werwę", żeby na te problemy umieć odpowiedzieć.

Jarosław Kaczyński, który był wicepremierem ds. bezpieczeństwa narodowego, jest już poza rządem. "Wniosek o odwołanie już złożyłem do premiera i został on przyjęty. O ile mi wiadomo, to prezydent też go podpisał" - przekazał polityk Polskiej Agencji Prasowej i jednocześnie zdradził, że to szef MON Mariusz Błaszczak będzie nowym wicepremierem.

Prezes PiS nie czekał na formalną decyzję prezydenta i to on, a nie premier, ogłosił nazwisko nowego wicepremiera.

- To nie jest odwołanie, dymisja ogłaszana przez premiera, tak jak w przypadku dymisji innych członków Rady Ministrów, tylko to jest rezygnacja. Dobrowolna rezygnacja - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

- Prezes od dawna zapowiadał, że okres przygotowań do wyborów wymaga jego obecności w strukturach partii - oświadczył wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki.

Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu, by na stałe wrócić do siedziby partii. Decyzja prezesa PiS to jasny sygnał wysłany do ludzi władzy. W partii rozpoczyna się kampania i czas walki o miejsca na listach. Kaczyński będzie jeździł po kraju, zbierał informacje o sytuacji w regionach i o konkretnych ludziach - ich zaangażowaniu, aktywności i działalności na rzecz partii.

- Chce ratować partię, która jest w stanie takim, jakim jest. Przede wszystkim nastąpiła tak głęboka ekonomizacja partii. Tylu działaczy myśli o pomnażaniu swoich majątków osobistych, a nie o działalności ideowej czy politycznej - uważa Jan Maria Jackowski, senator niezrzeszony, wcześniej członek Klubu Parlamentarnego PiS.

Przygotowania do wyborów

Wśród części polityków PiS-u panuje przekonanie, że ministrowie, posłowie i działacze przez ostatnie lata rozsiedli się w fotelach zapewnionych im przez władzę i państwowe spółki i że tak kampanii nie da się prowadzić. Dlatego Jarosław Kaczyński do partii wraca, by zmobilizować działaczy do pracy i przygotować nowy program PiS na najważniejsze wyzwania najbliższych miesięcy.

"To nie tak, że przeceniam swoją rolę, chodzi po prostu o to, że partia musi odzyskać werwę, bo zbliża się ten czas, który dla każdej partii politycznej na świecie jest najważniejszy" - podkreślił Kaczyński.

- W mojej ocenie nie będzie tematów innych niż pieniądze, drożyzna, bieda, wykluczenie, zimno w domu. To już dzisiaj zaczyna dotykać wielu wyborców Prawa i Sprawiedliwości - ocenia Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

We władzach partii nikt nie ma wątpliwości, że to wzrost cen podstawowych produktów - w tym spożywczych i paliwa - jest dziś najważniejszym problemem, który zajmuje wyborców. Wielu uważa, że zadaniem partii Kaczyńskiego jest dziś znalezienie rozwiązań na rosnące koszty utrzymania mieszkania - w tym kredytów, energii i węgla - bo to o tym dziś i w kolejnych miesiącach będą rozmawiać Polacy.

- Kogo Polacy będą obciążać za pogarszający się standard życia? Od tego będzie zależało, kto wygra następne wybory - wskazuje Jan Maria Jackowski.

Mobilizacja premiera i prezesa PiS

Od kilku tygodni premier i prezes PiS-u, jeżdżąc po Polsce, próbują przekonywać, że to wojna, Putin pandemia i wzrost cen surowców przyczyniły się do tak gigantycznej podwyżki cen, o swojej odpowiedzialności już nie wspominając.

- PiS próbuje wszystkimi siłami zrzucać to na sytuację zewnętrzną, tylko że drożyzna w Polsce zaczęła się wcześniej, jeszcze zanim zaczęła się wojna w Ukrainie. Już w styczniu mieliśmy bardzo wysoką inflację - zwraca uwagę Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

- Rząd utracił swoją zdolność do pójścia do przodu i to jest przestrzeń dla opozycji. My musimy mieć plan, co zrobimy w pierwszych 100 dniach, 20 ustaw, które przedstawimy, które zmienią Polskę po wygranych wyborach - zaznacza Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

PiS swój kongres programowy planuje na pierwszą połowę przyszłego roku.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS