Sukces Solidarnej Paczki. Uchodźcy z Ukrainy otrzymali nie tylko doraźną pomoc

25.06.2022 | Sukces Solidarnej Paczki. Uchodźcy z Ukrainy otrzymali nie tylko doraźną pomoc
25.06.2022 | Sukces Solidarnej Paczki. Uchodźcy z Ukrainy otrzymali nie tylko doraźną pomoc
Renata Kijowska | Fakty TVN
25.06.2022 | Sukces Solidarnej Paczki. Uchodźcy z Ukrainy otrzymali nie tylko doraźną pomocRenata Kijowska | Fakty TVN

Ponad 1000 rodzin uchodźców z Ukrainy otrzymało paczki z darami. Znaleźli w nich przemyślane podarunki, jak lekcje języka polskiego, sandały dla dzieci, komputery i torebki. Udało się znaleźć darczyńców dla wszystkich potrzebujących rodzin.

Ludzie obładowani paczkami wchodzą do mieszkań i wnoszą ogrom radości. Zwykle akcja Szlachetnej Paczki odbywa się zimą, ale w tym roku wystartowała specjalna edycja - Solidarna Paczka. W ten weekend 1119 ukraińskich rodzin poczuło, że komuś na nich zależy.

- Trzy paczki przyjechały. Po prostu brak słów. Nie wiem, jak podziękować - mówi Olena Khandii.

- Paczki różnią się od grudniowych tym, że w tych paczkach czasem jest przedszkole dla dziecka, czasem jest kurs języka polskiego, czyli taka pomoc, która jest długofalowa - wyjaśnia Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje akcję Szlachetna Paczka.

W paczkach od darczyńców znajduje się też to, co potrzebne tu i teraz. Zwłaszcza dla uchodźców, którzy uciekali zimą, i którzy myśleli, że zaraz wrócą do swojego kraju. Dzieciom teraz przydadzą się sandałki lub piłka, a pani Tatianie wizyta u okulisty, bo w zbombardowanym domu w Charkowie zostały okulary.

Radość rodzin

Pani Oksana Szewczuk uciekła z synami z Żytomierza. Mąż kobiety został, żeby walczyć z Rosjanami. - Zabrałam dzieci i wyjechałam w nieznane. (Dzieciom - przyp. red.) bardzo się tu podoba, ale chcą do do taty - mówi Ukrainka.

Paczki nie sprawią, że dzieci będą tęsknić mniej, ale dają ulgę lub namiastkę normalności.

Tatiana i Lubova to córka i matka. Znalazły pracę, opiekują się seniorami, ale teraz też ktoś zaopiekował się nimi, wkładając do ich paczek torebki. - Pójdziemy eleganckie na kawkę - mówi z radością pani Tatiana.

Z kolei pani Olena dziękuje, że jej dzieci znów się uśmiechają. Kobieta w paczkach znalazła między innymi komputer, dzięki temu perspektywa pracy jest bliższa. Darczyńcy pomyśleli nawet o tym, że pani Oksanie, która jest dermatologiem, przyda się książka z tej dziedziny medycyny.

- Brakuje mi słów właśnie z medycznej terminologii. Żeby coś napisać, jeszcze nie daję rady - mówi Ukrainka.

Obawy wolontariuszy nie spełniły się

Twórcy i wolontariusze Solidarnej Paczki - ci sami, którzy organizują co roku, przed świętami, Szlachetną Paczkę - obawiali się, że zmęczeni pomaganiem Polacy nie podołają. Jednak się udało.

- Paczki przygotowywało często dużo więcej osób niż paczkę zimową, ponieważ za te same pieniądze można kupić mniej rzeczy - podkreśla Joanna Sadzik.

- My robiliśmy tę zbiórkę całą firmą. Wybraliśmy najpierw trzy rodziny i później zobaczyliśmy, że mamy tylu chętnych do pomocy, że dobraliśmy jeszcze czwartą rodzinę - mówi Anastazja, darczyńca Solidarnej Paczki.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki już szukają kolejnych, by "weekend cudów" powtórzył się zimą.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS