Drożyzna ważniejszym tematem dla Polaków od bezpieczeństwa militarnego

24.06.2022 | Drożyzna ważniejszym tematem dla Polaków od bezpieczeństwa militarnego
24.06.2022 | Drożyzna ważniejszym tematem dla Polaków od bezpieczeństwa militarnego
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
24.06.2022 | Drożyzna ważniejszym tematem dla Polaków od bezpieczeństwa militarnegoJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Drożyzna to dla Polaków temat ważniejszy niż polityka społeczna, bezpieczeństwo militarne czy aborcja. To walką z drożyzną Polacy będą się kierować, wybierając partię, na którą zagłosują w wyborach. Tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

Kilka tygodni temu naczelniczka poczty w Pacanowie poskarżyła się byłemu ministrowi Michałowi Cieślakowi na drożyznę. Groziło jej za to zwolnienie, ale gdy sprawę opisały media, stanowisko - zamiast naczelniczki - stracił minister.

- Jeżeli w takim miejscu Polski następuje taka skarga, to jest to bardzo wyraźny sygnał. Reakcja Kaczyńskiego nie nastąpiła zaraz po tej wypowiedzi, tylko ona nastąpiła w dopiero w poniedziałek, czyli po sondażach wewnętrznych - zwraca uwagę dr Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Drożyzna to jednak zdecydowanie najważniejsza sprawa, którą Polacy będą się kierowali w wyborach. Drożyzna jest w tej chwili ważniejsza dla Polaków niż bezpieczeństwo militarne, ważniejsza od polityki społecznej czy aborcji.

W sondażu telefonicznym przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar w dniach 22-23 czerwca ankietowanym zadano następujące pytanie: "Jaka jest najważniejsza sprawa, którą będzie się Pan(i) kierował(a), wybierając ugrupowanie, na które będzie Pan(i) głosował w wyborach"?.

Na odpowiedź "walka z drożyzną" wskazało 43 procent ankietowanych, a 22 procent wybrało odpowiedź "bezpieczeństwo militarne Polski".

9 procent badanych stwierdziło, że kwestia aborcji jest najważniejszą sprawą, którą będą się kierować, wybierając ugrupowanie w wyborach.

Odpowiedzi "polityka społeczna (np. Program 500+)" udzieliło 14 procent respondentów. 7 procent badanych uznało, że będzie kierować się innymi sprawami.

Ponadto, jak wynika z innego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, niemal siedmiu na dziesięciu Polaków uważa, że rząd Mateusza Morawieckiego robi za mało w walce z drożyzną. Tylko dwóch na dziesięciu sądzi, że robi dużo.

Zobacz więcej: Jak rząd walczy z drożyzną? Sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24

Polacy ograniczają wydatki przez rosnące ceny

Sonda uliczna wiele mówi o nastrojach społecznych i opinii publicznej o rządzie.

- To jest tak, jak ktoś z rządu powiedział, żebyśmy żyli za miskę ryżu. Miskę mam, na ryż mnie już nie stać - powiedział mężczyzna, który wziął udział w sondzie ulicznej.

Kolejny sondaż dla "Faktów" TVN i TVN 24 jest reprezentatywny i absolutnie jednoznaczny. Jak wynika z sondażu, prawie trzy czwarte Polaków musiało ograniczyć wydatki w związku z rosnącymi cenami.

Zobacz więcej: Jak Polacy oceniają swój poziom życia w roku rekordowej inflacji? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Ograniczanie wydatków na jedzenie to fatalny sygnał, a żywność drożeje, chociaż Jarosław Kaczyński przekonuje, że za inflację nie odpowiada rząd czy Narodowy Bank Polski, tylko Rosja.

"Inflacja nie jest wynikiem działań rządu i Narodowego Banku Polskiego, lecz Rosji, która wywołała wojnę" - stwierdził Kaczyński w wywiadzie dla dziennika "Polska The Times".

- To są działania skierowane przede wszystkim, aby Polska intensywnie i dynamicznie się rozwijała - ocenia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

- Co po takich pustych frazesach, że gospodarka jest rozkręcona, skoro Polacy biednieją? - pyta Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Za inflację winna Rosja?

Jeszcze przed wojną inflacja w Polsce była wysoka, a premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński upierali się przy Polskim Ładzie, który skończył się podatkowym i finansowym chaosem - co nawet przyznają rząd i PiS.

Jednak Jarosław Kaczyński przekonuje, że to wina Jarosława Gowina, że to jego ulga dla klasy średniej uczyniła Polski Ład fatalnym.

"Plan Polskiego Ładu był nie najgorzej skonstruowany, ale potem dodano do niego ulgę dla klasy średniej. A to był pomysł Jarosława Gowina, który skomplikował ten system i uczynił go fatalnym. Gdzie dziś jest Gowin, to państwo wiecie" - ocenił prezes PiS w wywiadzie dla dziennika "Polska The Times".

- Nie zdziwię się, jeżeli wieczorem dowiem się z telewizji rządowej, że Polski Ład wymyśliliśmy z Donaldem Tuskiem na kolacji u Angeli Merkel - mówił lider Porozumienia Jarosław Gowin, komentując słowa Kaczyńskiego.

Drożyzna także zadziałała na sondaż poparcia dla partii politycznych przygotowany na zlecenie "Faktów" TVN i TVN przez Kantar. Wynika z niego, że PiS cieszy się największym poparciem (31 procent), ale Koalicja Obywatelska ma tylko pięć punktów procentowych straty (26 procent), a z ugrupowaniem Szymona Hołowni (10 procent) i Lewicą (8 procent) ma dużo więcej niż PiS.

Obóz rządzący czasy koniunktury uznawał tylko za swoją zasługę, a kłopotów z inflacją nie uznaje za swoją winę - chociaż rządzi od siedmiu lat.

Zobacz więcej: Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

- Jeśli PiS wytworzył u ludzi w miarę skutecznie przekonanie, że kontrolujemy wszystko i wszystko od nas zależy, no to idzie na korzyść PiS-u, ale jeżeli w kieszeni jest mniej pieniędzy, to to zaczyna uderzać w PiS - uważa prof. Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS