Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 27 listopada

W sobotę będzie pochmurno z rozpogodzeniami. Jednak na północnym-wschodzie kraju zachmurzenie będzie duże, wystąpią przelotne opady śniegu do trzech centymetrów. Pod wieczór pojawią się opady śniegu z deszczem w Małopolsce i na Górnym Śląsku. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 2 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 6 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowy i zachodni będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

Jawność majątków rodzin polityków. Komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny w czwartek orzekł, że przepisy ustawy o jawności majątków rodzin polityków nie są zgodne z konstytucją. Wyrok dotyczył ustawy z września 2019 roku, która została uchwalona po tym, gdy "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że premier Mateusz Morawiecki kupił działki od Kościoła i przepisał je na żonę. Decyzja TK wywołała komentarze wśród polityków.

Blisko 27 tysięcy nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 26735 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Lekarze cały czas mówią, że sytuacja wielu pacjentów - z których zdecydowana większość się nie szczepiła - bywa dramatyczna, a łóżka dla pacjentów zakażonych koronawirusem zapełniają się błyskawicznie. Najnowsze dane dobowe mówią o 421 zgonach z powodu COVID-19. W piątek odbyło się spotkanie wiceministra zdrowia Waldemara Kraski z przedstawicielami opozycji w sprawie dodatkowych obostrzeń.

Tarcza antyinflacyjna. Rząd chce walczyć z inflacją, obniżając podatki i dosypując pieniądze

Rząd w czwartek ogłosił tarczę antyinflacyjną. Jej szczegóły przedstawił premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Główne założenia to tymczasowe obniżenie akcyz na paliwa oraz podatku VAT na prąd i gaz, a także dopłaty dla najbiedniejszych gospodarstw domowych. Rząd szacuje, że tarcza antyinflacyjna będzie kosztować budżet 10 miliardów złotych.

Znaleziona przy granicy Irakijka poroniła. Jej mąż trafił z dziećmi do placówki opiekuńczej w Białymstoku

Kurdyjskie małżeństwo wraz z piątką dzieci postanowiło nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusią. Kobieta była w 24. tygodniu ciąży. W czasie forsowania granicy opadła z sił i trafiła do szpitala. Kobieta poroniła, wciąż przebywa w szpitalu, a jej stan jest ciężki. Mężczyzna trafił z dziećmi do placówki opiekuńczej w Białymstoku. Twierdzi, że postanowił zostać w Polsce "do końca życia", ale to zależy od tego, czy otrzyma azyl.

Sędzia Piotr Gąciarek zawieszony. "To jest pokazanie gestu Lichockiej Europie"

Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską w czwartek uznał, że przepisy ustawy, która miała wprowadzić jawność majątków rodzin polityków, są niezgodne z konstytucją. W środę Izba Dyscyplinarna SN zawiesiła sędziego Piotra Gąciarka. TSUE nakazał zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, ale władza nic sobie z tego nie robi. - To jest pokazanie gestu Lichockiej Europie - uważa Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Mama 6-letniej Poli kpi z oświadczenia wiceministra Mejzy. "Turystyka za milion dwieście tysięcy"

Firma Łukasza Mejzy, obecnego wiceministra sportu i turystyki, miała oferować leczenie umierającym na raka i stwardnienie rozsiane, chorym na choroby Alzheimera i Parkinsona oraz na inne nieuleczalne przypadłości. Proceder opisali dziennikarze Wirtualnej Polski, a sam wiceminister w internetowym oświadczeniu napisał, że spółka Vinci NeoClinic sp. z o.o. miała prowadzić biuro turystyki medycznej. - Pan Mejza twierdzi, że prowadził turystykę, za milion dwieście tysięcy - skomentowała oświadczenie matka dziewczynki chorej na mukowiscydozę, której ludzie Łukasza Mejzy proponowali terapię córki w takiej cenie.

Prognoza pogody na piątek 26 listopada

W piątek zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami. Na Pomorzu deszcz. W województwach południowo-wschodnich opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu - miejscami opady dość intensywne: deszczu do 10-15 mm, śniegu do 3 cm. Temperatura maksymalna od 2 stopni na Suwalszczyźnie do 6 stopni na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami na północy silniejszy, przeważnie południowo-zachodni.

Procesy rozwodowe będą dłuższe? Resort Ziobry pracuje nad zmianami w prawie

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a w nim zmiany dotyczące rozwodów. Cała procedura może potrwać dłużej - nawet o kilka miesięcy. Wśród proponowanych zmian czytamy, że gdy chcący się rozstać małżonkowie mają dzieci, to przed rozwodem będą musieli uczestniczyć w tak zwanym rodzinnym postępowaniu informacyjnym, a nie tylko zadeklarować, że próbowali polubownie dojść do porozumienia.

Komentarze po wyroku TK. Budka: jak Ziobro i spółka będą sądzeni, ich procesy będą zgodne z normami

Trybunał Konstytucyjny w środę orzekł, że zaskarżony przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę przepis Europejskiej konwencji praw człowieka w zakresie, w jakim obejmuje Trybunał Konstytucyjny pojęciem sądu, jest niezgodny z konstytucją. TK uznał też za niekonstytucyjne takie rozumienie tego samego przepisu ETPC, które przyznaje Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kompetencje do oceny legalności wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wiceprzewodniczący PO Borys Budka uznał, że Zbigniew Ziobro jeszcze będzie się cieszył, że Polska jest stroną konwencji - wtedy, kiedy lider Solidarnej Polski stanie przed sądem.

Łukasz Mejza miał obiecywać terapię nieuleczalnie chorym. Posłowie Lewicy zawiadamiają prokuraturę

Z ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że firma obecnego wiceministra sportu i turystyki Łukasza Mejzy obiecywała leczenie chorych na raka i stwardnienie rozsiane, alzheimera, parkinsona oraz inne choroby. Mejza osobiście miał przekonywać do terapii, której cena zaczynała się od 80 tysięcy dolarów. Sama terapia to oszustwo. Po publikacji Wirtualnej Polski posłowie Lewicy zawiadomili prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez wiceministra sportu Łukasza Mejzę.

Sędzia Piotr Gąciarek zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek został zawieszony w czynnościach służbowych przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Izba zdecydowała także o obniżeniu o 40 procent jego uposażenia. Piotr Gąciarek we wrześniu odmówił orzekania w jednym składzie z sędzią powołanym na wniosek tzw. "nowej" Krajowej Rady Sądownictwa.

497 zgonów z powodu COVID-19 w ciągu doby. "Można by ogłaszać żałobę narodową każdego dnia"

28 128 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia, a także 497 zgonów z powodu COVID-19. Wciąż przybywa chorych w szpitalach i to przede wszystkim niezaszczepieni, dlatego lekarze cały czas przypominają o szczepieniach. Ponadto Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę firmy Pfizer dla dzieci od 5. roku życia. Teraz potrzebna jest jeszcze zgoda Komisji Europejskiej.

Fałszywe certyfikaty covidowe w klinice w Zabierzowie. Sprawą zajmie się prokuratura

Prokuratura zbada sprawę fałszywych certyfikatów covidowych, które miały być wystawiane w Centrum Medycznym MASMED w Zabierzowie. Za kilkaset złotych podkrakowska klinika miała wystawiać certyfikaty bez podania szczepionki przeciwko COVID-19. Proceder ujawnili i pokazali reporterzy "Faktów" TVN i TVN24, którzy przeprowadzili prowokację dziennikarską w punkcie szczepień.

Czwarta fala paraliżuje system ochrony zdrowia. W wielu szpitalach brakuje respiratorów

W środę Ministerstwo Zdrowia podało informację o ponad 28 tysiącach nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby 460 osób. Średnia nowych zakażeń z ostatnich siedmiu dni to ponad 21 tysięcy i to najgorsze dane od początku kwietnia. W wielu szpitalach brakuje już respiratorów i jest coraz mniej wolnych łóżek. Do tego w czwartej fali jest coraz więcej chorych dzieci.

Trybunał Konstytucyjny zdecydował w sprawie Europejskiej konwencji praw człowieka

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że zaskarżony przez Zbigniewa Ziobrę przepis Europejskiej konwencji praw człowieka w zakresie, w jakim obejmuje Trybunał Konstytucyjny pojęciem sądu, jest niezgodny z konstytucją. Chodzi o wniosek, który w lipcu skierował do TK minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. We wniosku przywołał między innymi wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z maja tego roku w sprawie firmy Xero Flor. Trybunał uznał wtedy, że Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu. W składzie Trybunału Konstytucyjnego zasiadał sędzia wybrany na miejsce już wcześniej obsadzone.

"Nie ginekolodzy będą w Polsce prowadzić ciąże, ale prokuratorzy Ziobry"

Od ponad roku aborcja w Polsce jest niemal całkowicie zakazana. W Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem, który zakazywałby jej nawet jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu. Jedną z kar za nią miałoby być dożywocie. Teraz rząd chce, by od połowy przyszłego roku wszystkie ciąże raportowane były w Systemie Informacji Medycznej. Dlaczego i co to oznacza dla każdej kobiety w ciąży?

Prognoza pogody na czwartek 25 listopada

W czwartek zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami na północy wystąpi słaby deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 stopni Celsjusza do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Miał zabić swojego ojczyma i opisać to w pamiętniku. Ruszył proces

Przed sądem w Poznaniu ruszył proces 43-letniego Grzegorza L.. Prokuratura twierdzi, że mężczyzna zabił swojego ojczyma, a później kulisy zbrodni opisał w pamiętniku. Ciało jego ojczyma wyłowiono z jeziora Lusowskiego w 2015 roku. Nad sprawą pracowali policjanci z Archiwum X, którzy po sześciu latach od zbrodni powiązali utonięcie starszego mężczyzny z jego adoptowanym synem.

Małopolska kurator oświaty "odradza" młodzieży oglądania spektaklu "Dziady"

Małopolska kurator oświaty zaleca szkołom, by uczniowie nie oglądali spektaklu "Dziady" w krakowskim Teatrze Słowackiego. Twierdzi, że inscenizacja jest sprzeczna z celami systemu oświaty i służy politycznej walce z rządem. Artyści są zaszokowani tą interpretacją. Nasuwają się skojarzenia historyczne. Ostatni raz "Dziady" wywołały interwencję władz w czasach PRL-u w roku 1968 roku.