Niemcy winni całego zła w przemówieniach Kaczyńskiego. Także wojny w Ukrainie

26.07.2022 | Niemcy winni całego zła w przemówieniach Kaczyńskiego. Także wojnie w Ukrainie
26.07.2022 | Niemcy winni całego zła w przemówieniach Kaczyńskiego. Także wojnie w Ukrainie
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
26.07.2022 | Niemcy winni całego zła w przemówieniach Kaczyńskiego. Także wojnie w UkrainieJakub Sobieniowski | Fakty TVN

PiS słabnie w sondażach a Jarosław Kaczyński wraca do ostrej antyniemieckiej retoryki. Opowiada, że to Niemcy rządzą Unią Europejską i nas terroryzują, bo niewiele się nauczyli z klęski w drugiej wojnie światowej. Wraca temat reparacji wojennych, ale jest też nowość: obwinianie Niemców za wojnę w Ukrainie. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego winny jest Willy Brandt, kanclerz Niemiec w latach 1969-1974.

W swoim przemówieniu Jarosław Kaczyński w niespełna trzydzieści sekund powiedział, że unijnych pieniędzy dla Polski z funduszu odbudowy może nie być, ale to wina Unii Europejskiej, a tak naprawdę Niemców.

- To nie jest tak, że nas się da sterroryzować. Jeśli chcemy być poważnym państwem, to musimy wiedzieć, że za to też czasem się płaci. Wiadomo, że w Unii w tej chwili decydują Niemcy. Oni, niestety, tak naprawdę niewiele się nauczyli z tego, co przyniosła im druga wojna światowa, w sensie potwornej klęski militarnej, zostali rozbici, okupowani, zbombardowani, obrabowani, pogwałceni - mówił prezes PiS w Koninie.

Antyniemiecka wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego spotkała się z dużą krytyką wśród opozycji. - Narracja utwierdzająca własny elektorat: zobaczcie, jaki jestem silny - powiedział Włodzimierz Czarzasty, jeden z liderów Nowej Lewicy. - Nie rządzi PiS: Prawo i Sprawiedliwość, tylko FSP: frustracje starszego pana - skomentował Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Reparacje wojenne

Z zapowiedziami PiS-u o reparacjach od Niemiec jest jak z kolejnymi odsłonami raportów smoleńskich Antoniego Macierewicza - trwa to już kilkanaście lat. Pierwszą wycenę PiS albo rząd wystawią 1 września, ale to będzie tom pierwszy. Z kolei tom drugi ma być przed wyborami za rok.

- Ci z Unii, a szczególnie ci z Niemiec, liczą na tych słabych, na tych miękkich, wystraszonych, którzy się boją własnej polskości - przekonywał na spotkaniu w Gnieźnie Kaczyński. Z kolei w Koninie prezes PiS zauważył, że w czasie wojny "Niemcy też grabili, wycinali Puszczę Białowieską".

Podczas przemówień polityka nie zabrakło też krytyki lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. - On jest nadzieją polskiej niewoli i polskiego podporządkowania pod niemieckim butem - mówił prezes PiS.

- Kiedy Brandt (kanclerz Niemiec w latach 1969-1974) rozpoczął swoją politykę wschodnią, to zaczął drogę do wojny na Ukrainie - powiedział w Koninie lider Zjednoczonej Prawicy. Nie wspomniał, że ta sama polityka wiązała się z uznaniem polskiej granicy zachodniej na Odrze i Nysie Łużyckiej.

Trudne do zrozumienia jest to, że ta retoryka wymierzona jest w naszego sojusznika w NATO, kiedy prawdziwy wróg, Rosja toczy wojnę w Ukrainie.

- To, że wróg jest, jest jasne, ale po drugiej stronie mamy sojusznika, z którego chcemy zrobić wroga, bo tak pasuje Jarosławowi Kaczyńskiemu do jego politycznej układanki - ocenił dr hab. Piotr Osęka, historyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS