Najnowsze

Najnowsze

Lekarze muszą zwracać tysiące złotych za mleko dla chorych dzieci. "Absurd"

Pojawiają się kolejne przypadki lekarzy, którzy z NFZ-u dostali wezwania do zapłaty za mleko, które wypisali chorym dzieciom. To kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, a nawet więcej. Chodzi o to, że mleko refundowane wywołuje czasami reakcję alergiczną, więc lekarze przepisywali inne mleko, które jest refundowane tylko dla dzieci do 18. miesiąca życia. Sprawa jest absurdalna, bo oba mleka kosztują mniej więcej tyle samo.

Prognoza pogody na środę 1 lutego

W środę pochmurno z przejaśnieniami. Opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach o prędkości do 40-70 km/h, zachodni.

Ukraińcy weterani otrzymują protezy w USA

Okaleczeni weterani z Ukrainy właśnie dostali pierwsze protezy i niektórzy już mają za sobą pierwszy spacer w nich. W weekend odwiedzili studio TVN24. Polska była przystankiem w drodze do USA. Dwa dni później - już zza oceanu - przesłany został poruszający film.

W portfelach mamy coraz mniej. Za to opłaty wciąż rosną

Na Pomorzu Zachodnim w gminie Dobra o co najmniej 70 procent wzrosły opłaty za śmieci. Jeszcze większa podwyżka jest w podlaskim Zambrowie - w tym wypadku za ciepło. W tamtejszej spółdzielni to wzrost o 100 procent. Mieszkańcy nie kryją oburzenia, ale jest na to propozycja: jak kogoś nie stać, to może popracować na rzecz spółdzielni.

Senatorowie zajmą się ustawą o Sądzie Najwyższym. Stawką jest realizacja KPO

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym jest w Senacie. To między innymi od jej uchwalenia jest zależne wypłacenie pieniędzy na KPO. Stawką są miliardy euro dla Polski. Senackie komisje do projektu zgłosiły kilkanaście poprawek, by ustawa była konstytucyjna i osiągała tzw. kamienie milowe. Zdaniem rządu - wszystko jest dogadane z Brukselą, a niektóre poprawki są zbędne.

Pięcioletnie dzieci ważą mniej niż 10 kilogramów. "To coś więcej niż kryzys humanitarny. To ludobójstwo. To zbrodnia dokonana z premedytacją"

Gdy mówi się o Amazonii, to często się podkreśla, jak Płuca Ziemi są ważne dla planety. Jaką tragedią dla świata ludzi i zwierząt jest wycinanie tych terenów lub prowadzenie tam wydobycia. Są jednak ludzie, którzy żyją tam na miejscu i cierpią najbardziej. To lokalni, rdzenni mieszkańcy i ich dzieci, które masowo umierają, bo górnicy, którzy nielegalnie wydobywają tam złoto, utrudniają dostęp do żywności i zatruwają wodę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

GUS podał dane gospodarcze. Spada siła nabywcza Polaków

Polska gospodarka spowolniła. Produkt krajowy brutto (PKB) Polski w 2022 roku wzrósł o 4,9 procent, podczas gdy w 2021 roku było to 6,8 procent - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, o których poinformowano w poniedziałek. Są też prognozy. Na razie lepiej nie będzie.

Ruszył proces księdza z Zambrowa. Zarzuca mu się pedofilię

Rozpijanie i demoralizacja młodzieży to jedne z lżejszych zarzutów, jakie postawiono księdzu z Zambrowa. W sprawie ruszył proces. Po tym, jak duchowny miał dopuścić się pedofilskiego czynu, dostał zakaz pracy z dziećmi, ale ten zakaz zlekceważył. I blisko nieletnich trzymał się aż do aresztowania.

Ratownicy znów wchodzą do kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek ratownicy znowu schodzą pod ziemię. Po prawie 10 miesiącach od tragicznej eksplozji metanu. Nikt tam nie powinien zostać - mówią i dodają, że wszyscy powinni być pochowani. Pod ziemią wciąż są ciała ich siedmiu kolegów.

Prognoza pogody na wtorek 31 stycznia

We wtorek na południu i zachodzie Polski wystąpią opady śniegu - przechodzące stopniowo w deszcz ze śniegiem i na zachodzie w deszcz. Na drogach będzie ślisko. Na wschodzie kraju na ogół pochmurno z przejaśnieniami. Temperatura maksymalna wyniesie od 0 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 6 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr umiarkowany i dość silny, zachodni. Ciśnienie rośnie.

Ratownicy wznowią akcję w kopalni Pniówek

To długo wyczekiwana decyzja - przede wszystkim dla siedmiu górniczych rodzin, które chciałby pożegnać swoich najbliższych. Po dziewięciu miesiącach - ratownicy górniczy mają jeszcze raz spróbować dotrzeć do poszkodowanych w katastrofie w kopalni Pniówek. Czwartego lutego zostanie wznowa akcja ratownicza. Choć, jak zastrzegają władze spółki - ta będzie ekstremalnie trudna, niebezpieczna i może trwać nawet kolejnych sześć miesięcy.

Ruszył proces księdza oskarżanego o przestępstwa seksualne

Przed sądem w Wyszkowie ruszył proces księdza Łukasza R. oskarżonego o molestowanie seksualne i inne przestępstwa wobec małoletniego poniżej 15. roku życia. Wikary pełnił posługę kapłańską na terenie Mazowsza i Podlasia. Był też opiekunem harcerzy. Zarzuty usłyszał w sierpniu 2021 roku, kuria zakazała mu pracy duszpasterskiej z dziećmi, ale kapłan nic sobie z tego zakazu nie robił.

Biegli przeprowadzili oględziny na miejscu katastrofy w Katowicach

Katowicka prokuratura szuka odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wybuchu i zawalenia się kamienicy w Katowicach. Biegli przeprowadzili oględziny. Już wiadomo, że to, co zostało z budynku, trzeba będzie wyburzyć, a tym, którzy ocaleli - zapewnić lokale zastępcze. Cztery rodziny straciły praktycznie wszystko, co miały. Ranni są w szpitalach.

Oleśnica: interwencja policji skończyła się kradzieżą radiowozu

W tej historii z Oleśnicy jest kilka zaskakujących faktów i kilka pytań. Policjanci przyjechali z interwencją do jednego z hoteli do awanturującego się klienta. Przyjechali radiowozem, który uciekający przed mundurowymi podejrzany ukradł. Po prostu wsiadł i odjechał. Zatrzymały go wprawdzie inne patrole, czym policja się chwali. W sprawie jest jednak wiele pytań.