Przerażające dane dotyczące prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. "2031 trudnych pytań, trudnych sytuacji"

30.01.2023 | Przerażające dane dotyczące prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. "2031 trudnych pytań, trudnych sytuacji"
30.01.2023 | Przerażające dane dotyczące prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. "2031 trudnych pytań, trudnych sytuacji"
Adrianna Otręba | Fakty TVN
30.01.2023 | Przerażające dane dotyczące prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. "2031 trudnych pytań, trudnych sytuacji"Adrianna Otręba | Fakty TVN

Te liczby są przerażające, a każda z nich to młody człowiek, który nie chciał dłużej żyć i próbował to życie zakończyć. W 2022 roku zdarzyło się tak aż ponad 2000 razy. To o wiele więcej niż w poprzednich latach.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Tak niepojących statystyk jeszcze nie było. - Zanotowaliśmy 2031 prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Z czego niestety 150 zakończyło się zgonem - przekazuje Dominik Kuc z Fundacji "GrowSpace". To dane z szesnastu komend wojewódzkich i Komendy Stołecznej Policji, o które poprosiła Fundacja "GrowSpace", zajmująca się wspieraniem zdrowia psychicznego w miejscu pracy i nauki.

- Zastanówmy się, co się takiego dzieje, że pomimo wydawania tych miliardów - co roku coraz więcej - obserwujemy, że to coraz mniej przynosi efekt - apeluje doktor Tomasz Rowiński, dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Wiele historii

Wprowadzana jest reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a Ministerstwo Edukacji i Nauki zapewnia między innymi o "zwiększonej dostępności do pomocy psychologiczno-pedagogicznej". Jeszcze w 2020 roku prób samobójczych dzieci i młodzieży było prawie 850. Rok później - blisko 1500. Teraz to ponad 2000. - 2031 trudnych pytań, trudnych sytuacji w szkołach, 2031 złamanych serc rodziców - wylicza Dominik Kuc.

Za każdą próbą samobójczą stoi inna historia i powody. - Kwestie związane z izolacją wynikającą z pandemii - mówi doktor Mariusz Kaszubowski, dyrektor naczelny Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku. - Przemoc, zarówno ta w domu, jak i przemoc rówieśnicza. Na pewno dyskryminowanie i stygmatyzowanie niektórych grup - dodaje Renata Szredzińska z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Możliwość pomocy

Zawsze pozostaje też pytanie, czy można było temu zapobiec. - Pierwszą myślą, którą mamy my, jako rodzice, to jest obwinianie się - zauważa Rafał Szymański, aktywista społeczny.

Pan Rafał jest ojcem czworga dzieci. Jedno zmaga się z problemami psychicznymi i ma za sobą próbę samobójczą. - Myśleliśmy, że to po prostu działanie nastolatki. Zmiana sposobu ubierania, odcięcie się od grupy rówieśniczej - wyjaśnia pan Rafał.

Dziś dziecko jest już starsze. Ma dobrze dobrane leki i wsparcie psychiatry. - Pierwszym krokiem do naprawy jakiegokolwiek problemu jest rozmowa o tym - mówi Rafał Szymański.

Każda młoda osoba w kryzysie psychicznym powinna wiedzieć, że nie jest sama, że są specjaliści, którzy wyciągają do niej pomocną dłoń. Wystarczy zadzwonić na przykład pod numer 116 111 lub 800 12 12 12. Aktywiści przygotowali petycję do Ministerstwa Edukacji i Nauki i do Ministerstwa Zdrowia. Apelują o psychoedukację, dostępność do psychologa w każdej szkole, a także o szkolenie kadr pedagogicznych i rodziców.

Autor: Adrianna Otręba / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS