Czy Julia Przyłębska jest prezesem TK? "Jesteśmy w jakimś sporze licealistów"

31.01.2023 | Czy Julia Przyłębska jest prezesem TK? "Jesteśmy w jakimś sporze licealistów"
31.01.2023 | Czy Julia Przyłębska jest prezesem TK? "Jesteśmy w jakimś sporze licealistów"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
31.01.2023 | Czy Julia Przyłębska jest prezesem TK? "Jesteśmy w jakimś sporze licealistów"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej aż huczy od awantury. Sami sędziowie piszą otwarcie o "byłej już prezes TK". Julia Przyłębska wciąż uważa się za prezesa. Za jej urzędowania drastycznie spadła liczba wydawanych wyroków. Także dlatego, że sprawy trafiają coraz rzadziej do TK.

Co się naprawdę dzieje wewnątrz Trybunału Konstytucyjnego? Tego oficjalnie nie wie nikt. Prośby o wypowiedź lub komentarz pozostają bez odpowiedzi. Konflikt wśród sędziów narasta. - Trybunał Konstytucyjny jest w rozsypce i możemy śmiało powiedzieć, że Trybunału Konstytucyjnego dzisiaj nie ma - przekonuje profesor Andrzej Zoll, były prezes TK.

W Trybunale zasiadają już wyłącznie osoby wyznaczone przez PiS. Kłócą się ze sobą, czy Julia Przyłębska jest nadal prezesem TK. Kadencja prezesa - według ustawy uchwalonej przez posłów PiS - ma trwać 6 lat, ale Przyłębska twierdzi, że jej to nie dotyczy.

Co innego twierdzi szóstka sędziów, która zakwestionowała jej tytuł do dalszego pełnienia tej funkcji w oficjalnej korespondencji z prezydentem. Wśród nich jest Mariusz Muszyński - kiedyś najbardziej zaufany człowiek Przyłębskiej, który osobiście ją atakuje. "Sposób procedowania przez Prezes TK (obecnie byłą już Prezes TK) narusza zasady ekonomiki procesowej" - napisał Muszyński w zdaniu odrębnym do jednego z wyroków.

Muszyński jest tzw. sędzią dublerem. Z wyroku Trybunału z 2015 roku wynika, że Muszyński zajął miejsce obsadzone przez inną osobę. - To jest sytuacja, która byłaby nawet zabawna, gdyby nie to, że dotyczy jednego z najważniejszych organów państwowych - mówi profesor Stanisław Biernat, sędzia TK w stanie spoczynku i były wiceprezes Trybunału.

Muszyńskiemu postanowiła odpowiedzieć sama Przyłębska. "W nawiązaniu do pana licznych publicznych komentarzy dotyczących działalności Trybunału Konstytucyjnego apeluję, aby zaprzestał Pan tych działań i poświęcił swój wysiłek intelektualny pracy nad projektami orzeczeń w sprawach, w których jest pan sprawozdawcą" - napisała wciąż stojąca na czele TK Julia Przyłębska.

- To jest takie żenujące. Mamy wrażenie, że jesteśmy w jakimś sporze licealistów - zauważa doktor Bogna Baczyńska, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Konflikt frakcji?

W konflikt włączyła się Krystyna Pawłowicz, apelując do Muszyńskiego, że nie tędy droga. Politycy opozycji patrzą na ten konflikt i powtarzają, że Trybunału Konstytucyjnego już nie ma. - Pozostał budynek, w którym w każdym z pokoi okopały się jakieś grupy PiS-owskich neosędziów, i ci neosędziowie w tym budynku między sobą walczą - mówi Krzysztof Brejza, senator PO.

Konflikt w Trybunale wygląda jak odbicie konfliktu w Zjednoczonej Prawicy między PiS-em a Solidarną Polską. - Ten podział następuje według takich, nie chcę powiedzieć, afiliacji, ale pewnych zbliżeń do obozów politycznych. Jeśli tam jest pan Święczkowski, to wiemy, że to jest prawa ręka pana Ziobry. Na pewno on się szykuje do tego, żeby by następcą pani Julii - uważa Jerzy Stępień, były prezes TK.

Stanisław Karczewski, senator PiS, zapewnił, że prezesem TK jest Julia Przyłębska. To tyle, co PiS ma do powiedzenia o konflikcie w Trybunale, a co rzutuje też na problemy z orzecznictwem. W czasie urzędowania Julii Przyłębskiej nastąpił drastyczny spadek liczby wydawanych wyroków.

W 2010 roku, gdy prezesem był Andrzej Rzepliński, wydano 68 wyroków. W 2017 roku, za Julii Przyłębskiej, wyroków było 36. W 2022 roku było to już tylko 14 wyroków. - Niektórzy złośliwie nawet powiedzą, że to dobrze dla Polski, że jest mniej wyroków, bo te wyroki często budzą bardzo poważne wątpliwości - komentuje profesor Stanisław Biernat.

Upadek instytucji

Gdy prezydent mianował Przyłębską na prezesa, zażądał poprawy. Chciał, aby Trybunał zabrał się do "dynamicznej pracy". Przyłębska nie spełniła tych oczekiwań. - Coraz mniej podmiotów kieruje sprawy do Trybunału Konstytucyjnego. To znaczy, że utracił on swoje podstawy działania - tłumaczy Dariusz Klimczak, poseł PSL.

Sędziowie i politycy apelują do prezydenta, by wziął odpowiedzialność za rozpad jednej z najważniejszych instytucji państwa.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS