Czy Julia Przyłębska jest prezesem TK? "Jesteśmy w jakimś sporze licealistów"

31.01.2023 | Czy Julia Przyłębska jest prezesem TK? "Jesteśmy w jakimś sporze licealistów"
31.01.2023 | Czy Julia Przyłębska jest prezesem TK? "Jesteśmy w jakimś sporze licealistów"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
31.01.2023 | Czy Julia Przyłębska jest prezesem TK? "Jesteśmy w jakimś sporze licealistów"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej aż huczy od awantury. Sami sędziowie piszą otwarcie o "byłej już prezes TK". Julia Przyłębska wciąż uważa się za prezesa. Za jej urzędowania drastycznie spadła liczba wydawanych wyroków. Także dlatego, że sprawy trafiają coraz rzadziej do TK.

Co się naprawdę dzieje wewnątrz Trybunału Konstytucyjnego? Tego oficjalnie nie wie nikt. Prośby o wypowiedź lub komentarz pozostają bez odpowiedzi. Konflikt wśród sędziów narasta. - Trybunał Konstytucyjny jest w rozsypce i możemy śmiało powiedzieć, że Trybunału Konstytucyjnego dzisiaj nie ma - przekonuje profesor Andrzej Zoll, były prezes TK.

W Trybunale zasiadają już wyłącznie osoby wyznaczone przez PiS. Kłócą się ze sobą, czy Julia Przyłębska jest nadal prezesem TK. Kadencja prezesa - według ustawy uchwalonej przez posłów PiS - ma trwać 6 lat, ale Przyłębska twierdzi, że jej to nie dotyczy.

Co innego twierdzi szóstka sędziów, która zakwestionowała jej tytuł do dalszego pełnienia tej funkcji w oficjalnej korespondencji z prezydentem. Wśród nich jest Mariusz Muszyński - kiedyś najbardziej zaufany człowiek Przyłębskiej, który osobiście ją atakuje. "Sposób procedowania przez Prezes TK (obecnie byłą już Prezes TK) narusza zasady ekonomiki procesowej" - napisał Muszyński w zdaniu odrębnym do jednego z wyroków.

Muszyński jest tzw. sędzią dublerem. Z wyroku Trybunału z 2015 roku wynika, że Muszyński zajął miejsce obsadzone przez inną osobę. - To jest sytuacja, która byłaby nawet zabawna, gdyby nie to, że dotyczy jednego z najważniejszych organów państwowych - mówi profesor Stanisław Biernat, sędzia TK w stanie spoczynku i były wiceprezes Trybunału.

Muszyńskiemu postanowiła odpowiedzieć sama Przyłębska. "W nawiązaniu do pana licznych publicznych komentarzy dotyczących działalności Trybunału Konstytucyjnego apeluję, aby zaprzestał Pan tych działań i poświęcił swój wysiłek intelektualny pracy nad projektami orzeczeń w sprawach, w których jest pan sprawozdawcą" - napisała wciąż stojąca na czele TK Julia Przyłębska.

- To jest takie żenujące. Mamy wrażenie, że jesteśmy w jakimś sporze licealistów - zauważa doktor Bogna Baczyńska, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Konflikt frakcji?

W konflikt włączyła się Krystyna Pawłowicz, apelując do Muszyńskiego, że nie tędy droga. Politycy opozycji patrzą na ten konflikt i powtarzają, że Trybunału Konstytucyjnego już nie ma. - Pozostał budynek, w którym w każdym z pokoi okopały się jakieś grupy PiS-owskich neosędziów, i ci neosędziowie w tym budynku między sobą walczą - mówi Krzysztof Brejza, senator PO.

Konflikt w Trybunale wygląda jak odbicie konfliktu w Zjednoczonej Prawicy między PiS-em a Solidarną Polską. - Ten podział następuje według takich, nie chcę powiedzieć, afiliacji, ale pewnych zbliżeń do obozów politycznych. Jeśli tam jest pan Święczkowski, to wiemy, że to jest prawa ręka pana Ziobry. Na pewno on się szykuje do tego, żeby by następcą pani Julii - uważa Jerzy Stępień, były prezes TK.

Stanisław Karczewski, senator PiS, zapewnił, że prezesem TK jest Julia Przyłębska. To tyle, co PiS ma do powiedzenia o konflikcie w Trybunale, a co rzutuje też na problemy z orzecznictwem. W czasie urzędowania Julii Przyłębskiej nastąpił drastyczny spadek liczby wydawanych wyroków.

W 2010 roku, gdy prezesem był Andrzej Rzepliński, wydano 68 wyroków. W 2017 roku, za Julii Przyłębskiej, wyroków było 36. W 2022 roku było to już tylko 14 wyroków. - Niektórzy złośliwie nawet powiedzą, że to dobrze dla Polski, że jest mniej wyroków, bo te wyroki często budzą bardzo poważne wątpliwości - komentuje profesor Stanisław Biernat.

Upadek instytucji

Gdy prezydent mianował Przyłębską na prezesa, zażądał poprawy. Chciał, aby Trybunał zabrał się do "dynamicznej pracy". Przyłębska nie spełniła tych oczekiwań. - Coraz mniej podmiotów kieruje sprawy do Trybunału Konstytucyjnego. To znaczy, że utracił on swoje podstawy działania - tłumaczy Dariusz Klimczak, poseł PSL.

Sędziowie i politycy apelują do prezydenta, by wziął odpowiedzialność za rozpad jednej z najważniejszych instytucji państwa.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS