Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na poniedziałek 15 sierpnia

W poniedziałek zachmurzenie zmienne z przelotnym deszczem oraz lokalnie, zwłaszcza w południowej części kraju, burze z opadem 10-20 mm i porywami wiatru o prędkości do 50-70 km/h. Temperatura maksymalna od 26 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie do 30 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Inicjator Akcji Czysta Odra: zanieczyszczenie Odry to problem Bałtyku, gospodarki i turystyki

Z Odry wyławiane są martwe dziesięcioletnie szczupaki czy piętnastoletnie sandacze. Odbudowa tego ekosystemu po katastrofie ekologicznej zajmie zatem co najmniej kilkanaście lat, jak twierdzi ekolog Dominiki Dobrowolski. Inicjator Akcji Czysta Odra zaznacza, że zatrucie rzeki to jednak nie tylko problem dla ryb, ale dla wszystkich zamieszkujących jej wody i brzegi zwierząt. To również wyzwanie dla mieszkańców wybrzeża, ponieważ trucizna trafi do Bałtyku i pozostanie w nim na długo.

Minister środowiska Niemiec z wizytą w Polsce. Oczekuje wyjaśnień od władz w sprawie Odry

Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke przyjechała w niedzielę z wizytą do Polski. Od polskich władz oczekuje wyjaśnień i odpowiedzi na pytanie, co i kto stoi za zatruciem Odry. Strona niemiecka zarzuca polskim władzom zwlekanie z powiadomieniem ich o zagrożeniu. Słychać też głosy o powołaniu międzynarodowej komisji śledczej do zbadania przyczyny skażenia rzeki. Krajowy Urząd Kryminalny w Brandenburgii już wszczął swoje śledztwo.

Mieszkańcy przerażeni sytuacją na Odrze. Jednak to nie rtęć zabija ryby

Polskie służby próbują ustalić, co doprowadziło do skażenia Odry. Jak poinformowała minister Anna Moskwa, pierwsze wyniki badań toksykologicznych wykluczyły rtęć jako powód śnięcia ryb. Mieszkańcy terenów położonych nad Odrą mówią o katastrofie ekologicznej i pytają, dlaczego władze nie zareagowały na zagrożenie, kiedy pojawiły się pierwsze informacje.

Śnięte ryby pojawiły się też w rzece Ner w centralnej Polsce

Śnięte ryby znaleziono także w rzece Ner, która płynie przez województwa łódzkie i wielkopolskie. W związku z sytuacją zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego. Zarekomendowano, by do końca sierpnia do rzeki nie wchodzić i w jej pobliżu nie wypasać bydła. Trwają badania próbek.

Co rządzący zrobili w sprawie Odry? Podsumowanie ostatnich trzech dni

Rządzący dopiero dwa tygodnie po pierwszych informacjach o potencjalnym zatruciu Odry zaczęli interesować się sprawą. Premier zdymisjonował szefa Wód Polskich i głównego inspektora ochrony środowiska. Rząd wciąż nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, jaka substancja doprowadziła do skażenia Odry.

Kontakt z wodą z Odry jest niebezpieczny dla ludzi i zwierząt

Ci, którzy na własną rękę zbierali śnięte ryby, dostali poparzeń. Dlatego Odrę należy omijać szerokim łukiem. Nadal nie wiadomo, co doprowadziło do katastrofy ekologicznej, dlatego nie da się ocenić jej wpływu na ludzkie zdrowie i życie. Badania wody wskazują na wysokie zasolenie.

Premier: chcemy znaleźć i ukarać sprawców ekologicznego przestępstwa na Odrze

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę zabrał głos w sprawie sytuacji na Odrze. Zapowiedział, że rząd chce jak najszybciej odnaleźć i ukarać winnych katastrofy ekologicznej. Zaapelował, żeby nie wchodzić do Odry i przyznał, że o sprawie dowiedział się za późno. Opozycja tymczasem grzmi o zaniedbaniach i braku reakcji osób odpowiedzialnych, a policja wyznacza nagrodę za namierzenie sprawcy katastrofy ekologicznej.

Premier zdymisjonował szefa Wód Polskich i głównego inspektora ochrony środowiska

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Ma to związek z sytuacją na Odrze. Organy państwa i urzędy ponad dwa tygodnie nie robiły niemal nic w sprawie katastrofy ekologicznej. Samorządowcy, lokalni działacze i posłowie alarmowali i prosili o interwencje. Bez skutku. Dopiero teraz władza próbuje reagować.