Głosy Polonii pójdą do kosza? Komisje nie mogą pracować szybciej

Głosy Polonii pójdą do kosza? Komisje nie mogą pracować szybciejtvn24

W nowym trybie liczenia głosów komisje wyborcze będą je liczyły znacznie wolniej, ale tylko te zagraniczne komisje obowiązuje limit 24 godzin na przesłanie protokołów. To pozwoli na przeliczenie około 2 tysięcy głosów. Eksperci się zgadzają, że limit trzeba zmienić, bo w zagranicznych obwodach często jest znacznie więcej głosujących.

Karty do głosowania wydrukowali sami i po całym dniu pracy, zupełnie jak przy wyborach, zabrali się za liczenie w myśl nowych zasad. - To, co odbezpieczyło ten granat w tym roku, to zmiana procedury liczenia. Komisja liczy jako całość, kolektywnie, co bardzo spowalnia liczenie głosów. Liczymy dużo, dużo wolniej. O ile wolniej, dowiemy się dzisiaj - mówi Kamil Arendt z organizacji "Polonia Express".

Komisje w kraju i za granicą nie mogą - jak wcześniej - pracować w grupach, żeby przyśpieszyć liczenie. Tylko komisje za granicą mają na przedstawienie protokołów z wynikami zaledwie 24 godziny - to akurat pozostałość z poprzednich wersji Kodeksu wyborczego. - Jeżeli ten termin 24 godzin zostanie zachowany, to wydaje mi się, że każda komisja, która będzie miała więcej niż 1500 wyborców, jest zagrożona niedotrzymaniem tego terminu - uważa Małgorzata Hallewell z organizacji "Polonia głosuje".

Sporo głosujących - spory problem

Głosujących za granicą od lat przybywa - jak przekonują działacze organizacji polonijnych. Komisje wyborcze za granicą mają do podliczenia średnio trzy razy tyle głosów, co w Polsce, choć w praktyce problemy mogą być nie tylko u rekordzistów na Wyspach, w Niemczech czy Ameryce, ale nawet na Islandii - mówi autor raportu profesor Bartłomiej Michalak.

- Albo traktujemy wszystkich obywateli, wszystkich uprawnionych, w ten sam albo możliwie zbliżony sposób, albo nie. Tworzymy różne kategorie głosujących, co narusza nie tylko równość, moim zdaniem, ale też może godzić w istotę zasady powszechności. Natomiast tutaj są pewne problemy obiektywne, które się nie zawsze da łatwo rozwiązać - wyjaśnia profesor Bartłomiej Michalak z Instytutu Nauk o Polityce na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Stworzenie takiej gęstej sieci lokali wyborczych jak w Polsce za granicą jest po prostu niemożliwe. Pomoc Polonii obiecuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Przepis należy jak najszybciej zmienić, jak najszybciej należy wprowadzić przynajmniej wydłużenie tego czasu dla zagranicznych komisji na przekazanie wyników wyborów - zapewnia Marcin Więcek. 24 godziny wystarczyłyby w obecnym trybie na przeliczenie około 2000 głosów.

By móc głosować za granicą, Polacy muszą się wcześniej zarejestrować i na własny koszt dotrzeć do urn wyborczych oddalonych czasami o steki kilometrów. Jeśli wydatki, czas i wysiłek poświęcone na skorzystanie ze swoich praw miałyby się okazać niebyłe - jak napisano w Kodeksie - to wiele osób zapewne z tego zrezygnuje.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podaną w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS