Kamil i Rafał cierpią na wyrośla chrzęstno-kostne. "Słyszałam bardzo często: pani wymyśla im chorobę"

06
06
Renata Kijowska | Fakty TVN
Kamil i Rafał cierpią na wyrośla chrzęstno-kostne. "Słyszałam bardzo często: pani wymyśla im chorobę"Renata Kijowska | Fakty TVN

Ból, cierpienie i nieustające operacje - jedna po drugiej. Najważniejsza jest diagnoza. Im wcześniej lekarze stwierdzą, że pacjent choruje na mnogie wyrośla chrzęstno-kostne, tym łatwiej pacjenta leczyć i rehabilitować. To bardzo rzadka choroba genetyczna.

Bracia Rudniccy mają za sobą wiele operacji. Atakują ich wyrośla chrzęstno-kostne. - Słyszałam bardzo często "a, bo pani wymyśla im chorobę". Ja widziałam, że moje dzieci po prostu się psują, że wykręcają im się ręce, nogi - opowiada Joanna Biegun-Rudnicka, mama Kamila i Rafała, członkini Stowarzyszenia Pomocy Chorym z Zespołem Mnogich Wyrośli Chrzęstno-Kostnych.

Że to nieuleczalna, genetyczna choroba, zorientowali się, gdy miał się urodzić młodszy Kamil. Polega na tym, że na kości wyrasta inna kość. Guzy, czyli wyrośla chrzęstno-kostne, powodują ból, deformują ręce i nogi. Zagrażają życiu, gdy uciskają tętnice. Jedna Kamilowi naciskała na płuco. - Naprawdę mam dość już - zapewnia Kamil. - Są głupie, utrudniają życie - dodaje Rafał.

Jedyny ratunek jest w usuwaniu grożących życiu wyrośli. - Czasem nie widzę się z pacjentem przez dwa miesiące i są duże wyrośle wielkości pięści - opowiada doktor Artur Oberc, ortopeda.

Rafał ma osiem lat, Kamil ma sześć lat. Po 13. operacji pani Joanna przestała je liczyć. - Pocieszają się czasem tak: "nie przejmuj się, ja też będę miał za dwa tygodnie operację. Razem sobie będziemy leżeć" - mówi mama chłopców.

Mnogie wyrośla chrzęstno-kostne wyrastają u jednej na 50 tysięcy osób. Pacjentom pomaga Stowarzyszenie MHE, bo kompleksowej opieki dla nich nie ma. Z rehabilitacją też jest problem. - Jakby nie rehabilitacja prywatna, którą pokrywamy ze środków z półtora procent, to z tą nóżką mogłoby być bardzo źle - mówi pani Joanna.

Promyk nadziei

Pacjenci z wyroślą najczęściej słyszą, że to nowotwór. Zdarza się, że do doktora Oberca trafiają już dzieci z niepełnosprawnością, które były źle lub wcale nie były leczone. - To jest cierpienie pacjenta, ból niepotrzebny, którego nie powinno być. Bardzo duże ograniczenie ruchu, no i kalectwo tych pacjentów - mówi doktor Oberc.

Ortopeda chce w Krakowie utworzyć oddział chorób rzadkich, by leczyć także pacjentów z wyroślami. - Dysponujemy osobami kompetentnymi do leczenia, sprzętem. Pozostaje tylko kwestia znalezienia odpowiedniego lokalu - mówi.

- Myśmy z Kubą musieli skakać "tu rehabilitacja, tu lekarz", żeby utworzony był oddział chorób rzadkich, co jest bardzo ważna rzecz - twierdzi Dominika Kaleta.

Kuby, dzięki właściwemu leczeniu, nie zatrzymał żaden guz. - Moje akurat są w nodze. Sprawia czasem ból, lecz to według mnie siedzi tylko w głowie. Powinny przestać rosnąć i powinno być wszystko dobrze - mówi Jakub Kaleta, piłkarz Klubu Sportowego Bieżanowianka Kraków.

W tej chorobie jest nadzieja, że gdy przestaje się rosnąć, wyrośla też hamują. Do tego momentu Kamil i Rafał chcą dotrwać sprawni.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS