"Ziobro jak diabeł święconej wody boi się rozliczeń"

05.04.2023 | "Ziobro jak diabeł święconej wody boi się rozliczeń"
05.04.2023 | "Ziobro jak diabeł święconej wody boi się rozliczeń"
Paweł Płuska | Fakty TVN
05.04 | "Ziobro jak diabeł święconej wody boi się rozliczeń"Paweł Płuska | Fakty TVN

Jest projekt, który dużą część władzy nad prokuraturą odbiera prokuratorowi generalnemu i przekazuje prokuratorowi krajowemu. Zdaniem polityków opozycji i środowisk prawniczych to wygląda na przygotowanie do oddania władzy po wyborczej porażce.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro chce przekazać część swoich kompetencji prokuratorowi krajowemu. Chodzi o sprawy dotyczące budżetu, awansów i decyzji merytorycznych - poinformowała w środę gazeta "Dziennik Gazeta Prawna".

"Projekt zmieniający m.in. prawo o prokuraturze, który w poniedziałek ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji, przekazuje praktycznie wszystkie istotne uprawnienia prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w ręce jego pierwszego zastępcy - prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że chodzi tylko o "doprecyzowanie przepisów" oraz usankcjonowanie praktyki polegającej na tym, że prokurator krajowy realizuje zadania prokuratora generalnego na podstawie wydanego mu zarządzenia. W rzeczywistości jest to fundamentalne przeorganizowanie modelu nadzoru nad prokuraturą" - możemy przeczytać.

Jak słyszymy od prokurator Ewy Wrzosek, która w środę stawiła się na swoją kolejną rozprawę przed sądem dyscyplinarnym, nie wolno zapominać, kto jest kim w prokuraturze i jakie mogą być skutki przekazania wielu kompetencji prokuratora generalnego prokuratorowi krajowemu.

- Jest na przykład zapis, że prokurator krajowy może odmówić wykonania polecenia prokuratora generalnego w szczególnie uzasadnionych okolicznościach - wskazuje prokurator Ewa Wrzosek.

Opozycja sugeruje, że Ziobro boi się rozliczeń, a Ewa Wrzosek przypomina, że prokurator krajowy jest dobrym znajomym prokuratora generalnego.

- Ziobro jak diabeł święconej wody boi się rozliczeń, boi się tego, że odpowie za te osiem lat, że jego ludzie odpowiedzą, dlatego będzie robił wszystko, by w prokuraturze zacementować ten beton, który tam wsadził - uważa Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej.

O tym, że w zmianach, które opisali dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej", a do których niełatwo dotrzeć, bo zostały zapisane głęboko w starym projekcie nowelizacji ustawy, możemy przeczytać, że już nie prokurator generalny, a krajowy będzie miał wpływ na powoływanie i odwoływanie szefów prokuratur, rzeczników dyscyplinarnych, na delegowanie śledczych i będzie dysponentem budżetu. Nowelizacja przewiduje też, że prokurator krajowy bez zgody prezydenta jest nie do odwołania.

- Nie mam najmniejszych wątpliwości, że tego typu rozwiązanie jest niekonstytucyjne, dlatego, że nie może być tak, że przełożony prokuratora krajowego, którym jest prokurator generalny, ma mniejszą władzę od swojego zastępcy - mówi prof. Zbigniew Ćwiąkalski, adwokat, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Ziobryści bronią projektu

- Projekt ustawy czyni zadość temu co wy cały czas mówiliście: zwiększenie niezależności prokuratury, przeniesienie kompetencji z prokuratora generalnego na krajowego, który nie jest politykiem - odpiera zarzuty opozycji Jan Kanthak, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski.

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba choć projektu broni, to - jak przyznaje - nie widział go. Inni widzieli i pytają o intencje, a zwłaszcza o to, dlaczego przez lata zmieniając tak wiele, te zmiany Ziobro zostawił na koniec.

- To jest tak jakby złodziej wszedł do domu zadomowił się w nim i mówił: chrońmy mieszkańców domów - wskazuje prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

- Przekazuje wszystkie kompetencje władcze odnoszące się do zarządzania prokuraturą swojej grupie, która w moim przekonaniu stworzy taką silną, wewnętrzną kastę, która będzie dbać o określone interesy w prokuratorze - ocenia Jarosław Onyszczuk ze Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.

Zabezpiecza do tego stopnia, że w projekcie ustawy zapisano nawet, gdzie konkretnie ma się mieścić Prokuratura Krajowa.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS