Miała świetne wyniki, znalazł się dawca. Choroba jednak wróciła. Drogi lek ostatnią nadzieją

12.06.2017 | Miała świetne wyniki, znalazł się dawca. Choroba jednak wróciła. Drogi lek ostatnią nadzieją
12.06.2017 | Miała świetne wyniki, znalazł się dawca. Choroba jednak wróciła. Drogi lek ostatnią nadzieją
Magda Łucyan | Fakty TVN
12.06.2017 | Miała świetne wyniki, znalazł się dawca. Choroba jednak wróciła. Drogi lek ostatnią nadziejąMagda Łucyan | Fakty TVN

Przeszczep szpiku miał być już na dniach. 13-letnia Martyna miała nadzieję na powrót do zdrowia. Niestety okazało się, że jest nawrót choroby. Komórki nowotworowe mnożą się szybko, a chemioterapia nie pomoże. Ratunkiem dla Martyny jest bardzo drogi i nierefundowany lek. Trwa wyścig z czasem.

- To był bardzo szczęśliwy dzień dla nas. W końcu się znalazła osoba. To szansa dla Martynki - wspomina Beata Kulig, mama Martyny. Szansa się pojawiła, bo znalazł się dawca. Przeszczep miał być za tydzień. - Ale nasza radość nie trwała długo - dodaje kobieta. Martyna ma 13 lat i jest chora na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Od tygodnia przygotowywała się do przeszczepu szpiku, miała dobre wyniki. Niestety niespodziewanie choroba uderzyła ze wzmożoną siłą. - Powiedziano nam, że komórki nowotworowe są bardzo oporne na leczenie, kolejna chemioterapia nie przyniesie oczekiwane rezultatu - mówi pani Beata.

Jest jednak lek, który Martyna musi wziąć jak najszybciej, by mieć szanse na przeszczep. Niestety nie jest on refundowany i jest bardzo drogi. Terapia kosztuje ponad 300 tysięcy złotych. A prawdopodobnie potrzebne będą dwie.

"To jest choroba, który cały czas rośnie"

- Białaczka nie jest chorobą statyczną. To jest choroba, która cały czas rośnie - tłumaczy prof. Wiesław Jędrzejczak z Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Rodzina Martyny pierwszą diagnozę usłyszała w 2015 roku. Gdy wydawało się, że choroba została pokonana, wróciła i zaatakowała węzły chłonne i jajnik. Od tamtej pory z niewielkimi przerwami Martyna cały czas jest w szpitalu.

Humor poprawiają jej psy, z którymi ma kontakt nawet będąc w szpitalu. Przez internet. - Czasem mogą więcej dać miłości niż ktokolwiek - wyjaśnia Martyna.

Rodzina Martyny na początku nie chciała prosić o pomoc - teraz nie ma wyjścia.

Martynie Kulig można pomóc wchodząc na stronę Fundacji Avalon [LINK].

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS