Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"

05.11.2017 | Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"
05.11.2017 | Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"
Paweł Płuska | Fakty TVN
05.11.2017 | Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"Paweł Płuska | Fakty TVN

Opozycja liczy na głos prezydenta i na głos rozsądku w sprawach polityki zagranicznej. Szef dyplomacji grozi Ukraińcom zakazami wjazdu, MON wzywa na dywanik attaché obrony niemieckiej ambasady. W tle jest rekonstrukcja rządu, związana z nią aktywność i zaostrzenie retoryki.

Witold Waszczykowski i Antoni Macierewicz to dwaj politycy, którzy w ostatnich dniach kreują polską politykę zagraniczna, zarówno wschodnią, jak i zachodnią. Politykę, która opozycji zdecydowanie się nie podoba.

- Oczekiwałbym od prezydenta Dudy, że będzie głosem rozsądku - oświadczył były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Problemy na wschodzie

Chodzi o Ukrainę i stosunki z wschodnimi sąsiadami. Jak informowały "Fakty", minister Waszczykowski planuje nie wpuścić do Polski między innymi ukraińskich urzędników po tym, jak tamtejszy IPN wstrzymał ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej.

Na cmentarzu Orląt Lwowskich Waszczykowski mówił w niedzielę, że czeka na gest pojednania ze strony Ukrainy, że Polska czci wszelkie miejsca pamięci, natomiast chce, by były one zorganizowane zgodnie z prawem polskim.

Ukraiński IPN wstrzymał ekshumacje po tym, jak w Polsce zdemontowano nielegalny pomnik UPA.

- Nacjonalizm polski i nacjonalizm ukraiński są na kursie zbieżnym i rząd nie pomaga rozwiązać tego problemu, ale wręcz przeciwnie, dosypuje bardzo dzielnie węgla do pieca - skomentował Sienkiewicz.

Rola prezydenta

Minister Waszczykowski zapowiedział, że być może będzie rekomendował prezydentowi odwołanie zaplanowanej na grudzień wizyty na Ukrainie.

- Ona jest planowana. Jeżeli byłyby jakieś inne decyzje w tej sprawie, to one też będą konsultowane na pewno z Ministerstwem Spraw Zagranicznych - poinformował Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Doradcy głowy państwa przypominają, że stosunki polsko-ukraińskie od początku transformacji były uznawane za strategiczne.

- Lech Kaczyński świadomie zaciskał zęby i rozmawiał z prezydentem Juszczenką, nie eksponując pamięci o rzezi wołyńskiej - przypomniał prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Bo polityka historyczna była ważna, ale jeszcze ważniejsza była wspólna przyszłość, dobre stosunki i świadomość, że Kijów ma wybór - Warszawa lub Moskwa.

Spór z Niemcami

Polska ma jeszcze Unię, ma Berlin, choć i tu stosunki są coraz gorsze.

- Nie dyplomaci, a histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym. W jednym momencie mamy dwa nowe konflikty - ocenił Robert Tyszkiewicz (PO).

Nowy spór wybuchł po słowach niemieckiej minister obrony narodowej Ursuli von der Leyen, która w talk-show mówiła o wspieraniu "zdrowego, demokratycznego oporu młodego pokolenia, również w Polsce". Przez polski rząd zostało to odebrane jako wspieranie opozycji w naszym kraju. Na poniedziałek do MON-u został wezwany attaché obrony niemieckiej ambasady.

- Tu należy porzucić kompleksy. Jak każdy kraj, Polska powinna zabiegać twardo o swoje interesy - stwierdził Michał Dworczyk, wiceszef MON.

Obrona przed dymisją?

Czy to zabieganie o Polskie interesy czy obrona przed dymisją z rządu? - Pan Waszczykowski porusza się troszeczkę jak słoń w składzie porcelany - ocenił Marek Jakubiak (Kukiz'15). - Wyjątkowo niezgrabnie porusza się w meandrach polityki zagranicznej, z gracją hipopotama - uznał Piotr Zgorzelski (PSL).

Od dawna pojawiają się sugestie, że rekonstrukcja rządu oznacza dymisję ministra Waszczykowskiego.

"Czy faktycznie jest o co się awanturować?"

Wideo z wypowiedziami niemieckiej minister Ursuli von der Leyen zostało przetłumaczone przez redakcję TVN24.

Dziennikarka telewizji ZDF zapytała minister, czy "wschodni Europejczycy pragną właściwie w ogóle jeszcze Europy, czy raczej są fanami NATO, ponieważ z NATO można wspólnie walczyć przeciw Putinowi?"

- Chciałabym wspólnie wziąć w obronę wschodnioeuropejskie kraje - oświadczyła von der Leyen na początku wypowiedzi. - Gdyż po pierwsze: gdy zastanowić się, czego podjęli się Bałtowie, żeby żyć w wolności, żeby być członkiem Unii Europejskiej, aby spełnić kryteria dla przyjęcia Euro, jakie wysiłki podejmowała Polska i jaką też pionierską rolę odgrywała Polska z Solidarnością, broniąc (ich - red.) chcę tylko powiedzieć, żebyśmy zbyt szybko nie dawali za wygraną - powiedziała.

Von der Leyen zwróciła także uwagę, że jeden z "fantastycznych instrumentów" to program wymiany studentów Erasmus.

- Dzięki temu, że dla studentek i studentów mam na przykład ten fantastyczny instrument studiowania w ramach programu Erasmus, moje dzieci studiowały w Polsce, gdy właśnie zaczynał się (rozpoczynał kadencję - red.) nowy rząd. Trzeba wspierać ten zdrowy demokratyczny opór młodego pokolenia, również tam, w Polsce - podkreśliła.

- Naszym zadaniem jest więc, że tak powiem, podtrzymywanie tego dyskursu, spieranie się także z Polską, także z Węgrami. To zawsze też było siłą Europy. I dlatego nie uważam, że powinniśmy iść do przodu w zbyt małych grupach, lecz ciągle powinniśmy próbować wspólnie zabierać za sobą tę Europę (we wspólną drogę - red.) - mówiła.

- I nie powinniśmy być może pozwalać na hamowanie nas w tych ważnych krokach do przodu. To spieranie się o wspólne wartości, żeby wszyscy mogli iść razem, a zatem również ci, którzy są innego zdania niż rządy w tych krajach, jest czymś bardzo bardzo cennym - oświadczyła niemiecka minister.

Fragmenty tej rozmowy przetłumaczył także Bartosz Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i zamieścił wideo z tłumaczeniem w mediach społecznościowych.

Halo @MSZ_RP, popatrzcie i posłuchajcie, tego, co Ursula #vonderLeyen powiedziała o Polsce Czy faktycznie jest o co się awanturować? pic.twitter.com/iPi8B2XgWp— Bartosz T. Wieliński (@Bart_Wielinski) 5 listopada 2017

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Już od kwietnia w Niemczech będzie można uprawiać i posiadać marihuanę na własny użytek. Dotyczy to tylko osób dorosłych. Zmiany w prawie przyjął Bundestag. W Polsce o legalizacji marihuany mówią politycy Konfederacji i Razem.

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Źródło:
Fakty TVN

Pan Przemek z Leszna za pomocą filmików, które udostępniał na TikToku, chciał zwrócić uwagę na fatalny stan dróg w mieście. Mężczyzna wykazał się kreatywnością, a jego nagrania stały się hitem w sieci.

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Źródło:
Fakty TVN

Trzy ministerstwa łączą siły, by pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. To wszystko w ramach kończącego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji. Ważne są też inicjatywy oddolne. W Gdańsku radni zdecydowali o wsparciu finansowym dla Fundacji FOSA, która prowadzi Forum Młodzieży Niebieskie Trampki.

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jarosław Kaczyński chce nadal być szefem Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej mówił, że prezesura do 2025 roku wystarczy. Teraz okazuje się, że nie wystarczy, bo partia - jak mówi Kaczyński - potrzebuje szybkiego przejścia do ofensywy. Premier Donald Tusk decyzję Kaczyńskiego skwitował krótko: "dobra wiadomość". Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, też uważa, że to dobra rzecz dla jego ugrupowania.

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielu obserwatorów działalności PiS-u zwracało uwagę, że dla Jarosława Kaczyńskiego partia jest wszystkim, jego światem. A więc z całą pewnością nie było realne to, że tę partię odda - stwierdził w "Faktach po Faktach" doktor habilitowany Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL, komentując zapowiedź Kaczyńskiego o kandydowaniu na fotel prezesa partii w 2025 roku. - Fantastyczną rzeczą była ta przemiana, że jesteśmy na "tak", kiedy cały czas byliśmy na "nie" - mówiła Małgorzata Niezabitowska, była rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi Kaczyńskiego na konwencji PiS. - My już wiemy, że to jest tylko wilk, który się ubrał w owczą skórę - dodała.

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

Źródło:
TVN24

Widać symptomatycznie, że Jarosław Kaczyński na gwałt szuka sojuszników. On wie, że przegrał te wybory, bo Polacy mają dosyć Jacków Kurskich, Danieli Obajtków - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej i były prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Senator niezależny Wadim Tyszkiewicz mówił, że "dzisiaj często wielu polityków PiS-u przefarbowuje się i startuje pod szyldami bezpartyjnych komitetów, żeby trochę oszukać swoich wyborców".

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Źródło:
TVN24

Niezależni dziennikarze i aktywiści dobrze znają ten mechanizm, kiedy nagłaśniając nieprawidłowości, do których dochodzi na szczeblach władzy lub w biznesie, muszą liczyć się z obroną przez atak. Ich redakcje dostają pisma od wielkich kancelarii, które grożą kosztownymi procesami i karami. To może wystarczyć, by uciszyć niewygodną krytykę. Nie tak to powinno działać w demokracji, dlatego Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która takie procedery ma demaskować i chronić ich ofiary.

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Akt musi zostać jeszcze przyjęty przez Radę Europejską, zanim stanie się prawem. W ostatniej chwili Europejska Partia Ludowa opowiedziała się przeciwko rozporządzeniu. Rolnicy protestujący przeciwko Zielonemu Ładowi obawiają się utraty obszarów rolnych.

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To sukces obrońców Donalda Trumpa. Udało im się przekonać Sąd Najwyższy do rozpatrzenia sprawy immunitetu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nastąpi to pod koniec kwietnia. To oznacza, że do tego czasu najcięższa gatunkowo sprawa, w której Trump oskarżony jest o podżeganie do insurekcji, zostaje zamrożona.

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS