Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"

05.11.2017 | Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"
05.11.2017 | Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"
Paweł Płuska | Fakty TVN
05.11.2017 | Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"Paweł Płuska | Fakty TVN

Opozycja liczy na głos prezydenta i na głos rozsądku w sprawach polityki zagranicznej. Szef dyplomacji grozi Ukraińcom zakazami wjazdu, MON wzywa na dywanik attaché obrony niemieckiej ambasady. W tle jest rekonstrukcja rządu, związana z nią aktywność i zaostrzenie retoryki.

Witold Waszczykowski i Antoni Macierewicz to dwaj politycy, którzy w ostatnich dniach kreują polską politykę zagraniczna, zarówno wschodnią, jak i zachodnią. Politykę, która opozycji zdecydowanie się nie podoba.

- Oczekiwałbym od prezydenta Dudy, że będzie głosem rozsądku - oświadczył były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Problemy na wschodzie

Chodzi o Ukrainę i stosunki z wschodnimi sąsiadami. Jak informowały "Fakty", minister Waszczykowski planuje nie wpuścić do Polski między innymi ukraińskich urzędników po tym, jak tamtejszy IPN wstrzymał ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej.

Na cmentarzu Orląt Lwowskich Waszczykowski mówił w niedzielę, że czeka na gest pojednania ze strony Ukrainy, że Polska czci wszelkie miejsca pamięci, natomiast chce, by były one zorganizowane zgodnie z prawem polskim.

Ukraiński IPN wstrzymał ekshumacje po tym, jak w Polsce zdemontowano nielegalny pomnik UPA.

- Nacjonalizm polski i nacjonalizm ukraiński są na kursie zbieżnym i rząd nie pomaga rozwiązać tego problemu, ale wręcz przeciwnie, dosypuje bardzo dzielnie węgla do pieca - skomentował Sienkiewicz.

Rola prezydenta

Minister Waszczykowski zapowiedział, że być może będzie rekomendował prezydentowi odwołanie zaplanowanej na grudzień wizyty na Ukrainie.

- Ona jest planowana. Jeżeli byłyby jakieś inne decyzje w tej sprawie, to one też będą konsultowane na pewno z Ministerstwem Spraw Zagranicznych - poinformował Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Doradcy głowy państwa przypominają, że stosunki polsko-ukraińskie od początku transformacji były uznawane za strategiczne.

- Lech Kaczyński świadomie zaciskał zęby i rozmawiał z prezydentem Juszczenką, nie eksponując pamięci o rzezi wołyńskiej - przypomniał prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Bo polityka historyczna była ważna, ale jeszcze ważniejsza była wspólna przyszłość, dobre stosunki i świadomość, że Kijów ma wybór - Warszawa lub Moskwa.

Spór z Niemcami

Polska ma jeszcze Unię, ma Berlin, choć i tu stosunki są coraz gorsze.

- Nie dyplomaci, a histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym. W jednym momencie mamy dwa nowe konflikty - ocenił Robert Tyszkiewicz (PO).

Nowy spór wybuchł po słowach niemieckiej minister obrony narodowej Ursuli von der Leyen, która w talk-show mówiła o wspieraniu "zdrowego, demokratycznego oporu młodego pokolenia, również w Polsce". Przez polski rząd zostało to odebrane jako wspieranie opozycji w naszym kraju. Na poniedziałek do MON-u został wezwany attaché obrony niemieckiej ambasady.

- Tu należy porzucić kompleksy. Jak każdy kraj, Polska powinna zabiegać twardo o swoje interesy - stwierdził Michał Dworczyk, wiceszef MON.

Obrona przed dymisją?

Czy to zabieganie o Polskie interesy czy obrona przed dymisją z rządu? - Pan Waszczykowski porusza się troszeczkę jak słoń w składzie porcelany - ocenił Marek Jakubiak (Kukiz'15). - Wyjątkowo niezgrabnie porusza się w meandrach polityki zagranicznej, z gracją hipopotama - uznał Piotr Zgorzelski (PSL).

Od dawna pojawiają się sugestie, że rekonstrukcja rządu oznacza dymisję ministra Waszczykowskiego.

"Czy faktycznie jest o co się awanturować?"

Wideo z wypowiedziami niemieckiej minister Ursuli von der Leyen zostało przetłumaczone przez redakcję TVN24.

Dziennikarka telewizji ZDF zapytała minister, czy "wschodni Europejczycy pragną właściwie w ogóle jeszcze Europy, czy raczej są fanami NATO, ponieważ z NATO można wspólnie walczyć przeciw Putinowi?"

- Chciałabym wspólnie wziąć w obronę wschodnioeuropejskie kraje - oświadczyła von der Leyen na początku wypowiedzi. - Gdyż po pierwsze: gdy zastanowić się, czego podjęli się Bałtowie, żeby żyć w wolności, żeby być członkiem Unii Europejskiej, aby spełnić kryteria dla przyjęcia Euro, jakie wysiłki podejmowała Polska i jaką też pionierską rolę odgrywała Polska z Solidarnością, broniąc (ich - red.) chcę tylko powiedzieć, żebyśmy zbyt szybko nie dawali za wygraną - powiedziała.

Von der Leyen zwróciła także uwagę, że jeden z "fantastycznych instrumentów" to program wymiany studentów Erasmus.

- Dzięki temu, że dla studentek i studentów mam na przykład ten fantastyczny instrument studiowania w ramach programu Erasmus, moje dzieci studiowały w Polsce, gdy właśnie zaczynał się (rozpoczynał kadencję - red.) nowy rząd. Trzeba wspierać ten zdrowy demokratyczny opór młodego pokolenia, również tam, w Polsce - podkreśliła.

- Naszym zadaniem jest więc, że tak powiem, podtrzymywanie tego dyskursu, spieranie się także z Polską, także z Węgrami. To zawsze też było siłą Europy. I dlatego nie uważam, że powinniśmy iść do przodu w zbyt małych grupach, lecz ciągle powinniśmy próbować wspólnie zabierać za sobą tę Europę (we wspólną drogę - red.) - mówiła.

- I nie powinniśmy być może pozwalać na hamowanie nas w tych ważnych krokach do przodu. To spieranie się o wspólne wartości, żeby wszyscy mogli iść razem, a zatem również ci, którzy są innego zdania niż rządy w tych krajach, jest czymś bardzo bardzo cennym - oświadczyła niemiecka minister.

Fragmenty tej rozmowy przetłumaczył także Bartosz Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i zamieścił wideo z tłumaczeniem w mediach społecznościowych.

Halo @MSZ_RP, popatrzcie i posłuchajcie, tego, co Ursula #vonderLeyen powiedziała o Polsce Czy faktycznie jest o co się awanturować? pic.twitter.com/iPi8B2XgWp— Bartosz T. Wieliński (@Bart_Wielinski) 5 listopada 2017

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Jest nowy raport przygotowany przez Amerykanów, a w nim szokujące historie. "Do przewożenia dzieci wykorzystywano samoloty kancelarii prezydenta" - to ma być dowód na to, że Putin wiedział, co robi, że to on stoi za porwaniami dzieci z Ukrainy.

Kreml bezpośrednio uczestniczył w uprowadzaniu dzieci z Ukrainy do Rosji. Badacze z Yale przedstawili raport

Kreml bezpośrednio uczestniczył w uprowadzaniu dzieci z Ukrainy do Rosji. Badacze z Yale przedstawili raport

Źródło:
Fakty TVN

Godziny szczytu, a na ulicy siedzi Ostatnie Pokolenie. 4 grudnia w okolicach godziny 18 w Warszawie znów auta stanęły w korkach - nie tylko z powodu pory dnia, także z powodu blokady. Policjanci w kilkanaście minut usunęli protestujących z drogi. Te blokady mają zwrócić uwagę na kwestię ochrony klimatu. Tyle że uderzają w zwykłych ludzi, a nie w polityków, i wygląda na to, że mogą mieć odwrotny skutek.

"Musimy protestować w taki sposób". Demonstracje Ostatniego Pokolenia budzą kontrowersje

"Musimy protestować w taki sposób". Demonstracje Ostatniego Pokolenia budzą kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXEDPL oraz Uber Polska. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXEDPL rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXEDPL rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wstyd dla Jarosława Kaczyńskiego. Powinien zrzec się tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł KO Krzysztof Brejza. - Za twarzą miłego starszego pana kryje się tak naprawdę pogarda dla człowieka, pogarda dla prawa i agresja - stwierdził. - Nie powinno być wątpliwości, że pan Jarosław Kaczyński winien się przed sądem z tej sprawy wytłumaczyć - powiedziała posłanka PSL Urszula Pasławska.

"Za twarzą miłego starszego pana kryje się pogarda i agresja"

"Za twarzą miłego starszego pana kryje się pogarda i agresja"

Źródło:
TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

O Putinie, Trumpie, kryzysie migracyjnym - Angela Merkel udzieliła obszernego wywiadu telewizji CNN. Była kanclerz Niemiec jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie promuje swoją autobiografię "Wolność" - a pomaga jej w tym między innymi Barack Obama.

Angela Merkel wychodzi z cienia. Uważa, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do decyzji Putina o inwazji

Angela Merkel wychodzi z cienia. Uważa, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do decyzji Putina o inwazji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS