Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"

05.11.2017 | Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"
05.11.2017 | Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"
Paweł Płuska | Fakty TVN
05.11.2017 | Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"Paweł Płuska | Fakty TVN

Opozycja liczy na głos prezydenta i na głos rozsądku w sprawach polityki zagranicznej. Szef dyplomacji grozi Ukraińcom zakazami wjazdu, MON wzywa na dywanik attaché obrony niemieckiej ambasady. W tle jest rekonstrukcja rządu, związana z nią aktywność i zaostrzenie retoryki.

Witold Waszczykowski i Antoni Macierewicz to dwaj politycy, którzy w ostatnich dniach kreują polską politykę zagraniczna, zarówno wschodnią, jak i zachodnią. Politykę, która opozycji zdecydowanie się nie podoba.

- Oczekiwałbym od prezydenta Dudy, że będzie głosem rozsądku - oświadczył były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Problemy na wschodzie

Chodzi o Ukrainę i stosunki z wschodnimi sąsiadami. Jak informowały "Fakty", minister Waszczykowski planuje nie wpuścić do Polski między innymi ukraińskich urzędników po tym, jak tamtejszy IPN wstrzymał ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej.

Na cmentarzu Orląt Lwowskich Waszczykowski mówił w niedzielę, że czeka na gest pojednania ze strony Ukrainy, że Polska czci wszelkie miejsca pamięci, natomiast chce, by były one zorganizowane zgodnie z prawem polskim.

Ukraiński IPN wstrzymał ekshumacje po tym, jak w Polsce zdemontowano nielegalny pomnik UPA.

- Nacjonalizm polski i nacjonalizm ukraiński są na kursie zbieżnym i rząd nie pomaga rozwiązać tego problemu, ale wręcz przeciwnie, dosypuje bardzo dzielnie węgla do pieca - skomentował Sienkiewicz.

Rola prezydenta

Minister Waszczykowski zapowiedział, że być może będzie rekomendował prezydentowi odwołanie zaplanowanej na grudzień wizyty na Ukrainie.

- Ona jest planowana. Jeżeli byłyby jakieś inne decyzje w tej sprawie, to one też będą konsultowane na pewno z Ministerstwem Spraw Zagranicznych - poinformował Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Doradcy głowy państwa przypominają, że stosunki polsko-ukraińskie od początku transformacji były uznawane za strategiczne.

- Lech Kaczyński świadomie zaciskał zęby i rozmawiał z prezydentem Juszczenką, nie eksponując pamięci o rzezi wołyńskiej - przypomniał prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Bo polityka historyczna była ważna, ale jeszcze ważniejsza była wspólna przyszłość, dobre stosunki i świadomość, że Kijów ma wybór - Warszawa lub Moskwa.

Spór z Niemcami

Polska ma jeszcze Unię, ma Berlin, choć i tu stosunki są coraz gorsze.

- Nie dyplomaci, a histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym. W jednym momencie mamy dwa nowe konflikty - ocenił Robert Tyszkiewicz (PO).

Nowy spór wybuchł po słowach niemieckiej minister obrony narodowej Ursuli von der Leyen, która w talk-show mówiła o wspieraniu "zdrowego, demokratycznego oporu młodego pokolenia, również w Polsce". Przez polski rząd zostało to odebrane jako wspieranie opozycji w naszym kraju. Na poniedziałek do MON-u został wezwany attaché obrony niemieckiej ambasady.

- Tu należy porzucić kompleksy. Jak każdy kraj, Polska powinna zabiegać twardo o swoje interesy - stwierdził Michał Dworczyk, wiceszef MON.

Obrona przed dymisją?

Czy to zabieganie o Polskie interesy czy obrona przed dymisją z rządu? - Pan Waszczykowski porusza się troszeczkę jak słoń w składzie porcelany - ocenił Marek Jakubiak (Kukiz'15). - Wyjątkowo niezgrabnie porusza się w meandrach polityki zagranicznej, z gracją hipopotama - uznał Piotr Zgorzelski (PSL).

Od dawna pojawiają się sugestie, że rekonstrukcja rządu oznacza dymisję ministra Waszczykowskiego.

"Czy faktycznie jest o co się awanturować?"

Wideo z wypowiedziami niemieckiej minister Ursuli von der Leyen zostało przetłumaczone przez redakcję TVN24.

Dziennikarka telewizji ZDF zapytała minister, czy "wschodni Europejczycy pragną właściwie w ogóle jeszcze Europy, czy raczej są fanami NATO, ponieważ z NATO można wspólnie walczyć przeciw Putinowi?"

- Chciałabym wspólnie wziąć w obronę wschodnioeuropejskie kraje - oświadczyła von der Leyen na początku wypowiedzi. - Gdyż po pierwsze: gdy zastanowić się, czego podjęli się Bałtowie, żeby żyć w wolności, żeby być członkiem Unii Europejskiej, aby spełnić kryteria dla przyjęcia Euro, jakie wysiłki podejmowała Polska i jaką też pionierską rolę odgrywała Polska z Solidarnością, broniąc (ich - red.) chcę tylko powiedzieć, żebyśmy zbyt szybko nie dawali za wygraną - powiedziała.

Von der Leyen zwróciła także uwagę, że jeden z "fantastycznych instrumentów" to program wymiany studentów Erasmus.

- Dzięki temu, że dla studentek i studentów mam na przykład ten fantastyczny instrument studiowania w ramach programu Erasmus, moje dzieci studiowały w Polsce, gdy właśnie zaczynał się (rozpoczynał kadencję - red.) nowy rząd. Trzeba wspierać ten zdrowy demokratyczny opór młodego pokolenia, również tam, w Polsce - podkreśliła.

- Naszym zadaniem jest więc, że tak powiem, podtrzymywanie tego dyskursu, spieranie się także z Polską, także z Węgrami. To zawsze też było siłą Europy. I dlatego nie uważam, że powinniśmy iść do przodu w zbyt małych grupach, lecz ciągle powinniśmy próbować wspólnie zabierać za sobą tę Europę (we wspólną drogę - red.) - mówiła.

- I nie powinniśmy być może pozwalać na hamowanie nas w tych ważnych krokach do przodu. To spieranie się o wspólne wartości, żeby wszyscy mogli iść razem, a zatem również ci, którzy są innego zdania niż rządy w tych krajach, jest czymś bardzo bardzo cennym - oświadczyła niemiecka minister.

Fragmenty tej rozmowy przetłumaczył także Bartosz Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i zamieścił wideo z tłumaczeniem w mediach społecznościowych.

Halo @MSZ_RP, popatrzcie i posłuchajcie, tego, co Ursula #vonderLeyen powiedziała o Polsce Czy faktycznie jest o co się awanturować? pic.twitter.com/iPi8B2XgWp— Bartosz T. Wieliński (@Bart_Wielinski) 5 listopada 2017

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS