Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"

05.11.2017 | Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"
05.11.2017 | Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"
Paweł Płuska | Fakty TVN
05.11.2017 | Trudne stosunki z Ukrainą i Niemcami. "Histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym"Paweł Płuska | Fakty TVN

Opozycja liczy na głos prezydenta i na głos rozsądku w sprawach polityki zagranicznej. Szef dyplomacji grozi Ukraińcom zakazami wjazdu, MON wzywa na dywanik attaché obrony niemieckiej ambasady. W tle jest rekonstrukcja rządu, związana z nią aktywność i zaostrzenie retoryki.

Witold Waszczykowski i Antoni Macierewicz to dwaj politycy, którzy w ostatnich dniach kreują polską politykę zagraniczna, zarówno wschodnią, jak i zachodnią. Politykę, która opozycji zdecydowanie się nie podoba.

- Oczekiwałbym od prezydenta Dudy, że będzie głosem rozsądku - oświadczył były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Problemy na wschodzie

Chodzi o Ukrainę i stosunki z wschodnimi sąsiadami. Jak informowały "Fakty", minister Waszczykowski planuje nie wpuścić do Polski między innymi ukraińskich urzędników po tym, jak tamtejszy IPN wstrzymał ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej.

Na cmentarzu Orląt Lwowskich Waszczykowski mówił w niedzielę, że czeka na gest pojednania ze strony Ukrainy, że Polska czci wszelkie miejsca pamięci, natomiast chce, by były one zorganizowane zgodnie z prawem polskim.

Ukraiński IPN wstrzymał ekshumacje po tym, jak w Polsce zdemontowano nielegalny pomnik UPA.

- Nacjonalizm polski i nacjonalizm ukraiński są na kursie zbieżnym i rząd nie pomaga rozwiązać tego problemu, ale wręcz przeciwnie, dosypuje bardzo dzielnie węgla do pieca - skomentował Sienkiewicz.

Rola prezydenta

Minister Waszczykowski zapowiedział, że być może będzie rekomendował prezydentowi odwołanie zaplanowanej na grudzień wizyty na Ukrainie.

- Ona jest planowana. Jeżeli byłyby jakieś inne decyzje w tej sprawie, to one też będą konsultowane na pewno z Ministerstwem Spraw Zagranicznych - poinformował Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Doradcy głowy państwa przypominają, że stosunki polsko-ukraińskie od początku transformacji były uznawane za strategiczne.

- Lech Kaczyński świadomie zaciskał zęby i rozmawiał z prezydentem Juszczenką, nie eksponując pamięci o rzezi wołyńskiej - przypomniał prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Bo polityka historyczna była ważna, ale jeszcze ważniejsza była wspólna przyszłość, dobre stosunki i świadomość, że Kijów ma wybór - Warszawa lub Moskwa.

Spór z Niemcami

Polska ma jeszcze Unię, ma Berlin, choć i tu stosunki są coraz gorsze.

- Nie dyplomaci, a histerycy nadają dziś ton naszym relacjom międzynarodowym. W jednym momencie mamy dwa nowe konflikty - ocenił Robert Tyszkiewicz (PO).

Nowy spór wybuchł po słowach niemieckiej minister obrony narodowej Ursuli von der Leyen, która w talk-show mówiła o wspieraniu "zdrowego, demokratycznego oporu młodego pokolenia, również w Polsce". Przez polski rząd zostało to odebrane jako wspieranie opozycji w naszym kraju. Na poniedziałek do MON-u został wezwany attaché obrony niemieckiej ambasady.

- Tu należy porzucić kompleksy. Jak każdy kraj, Polska powinna zabiegać twardo o swoje interesy - stwierdził Michał Dworczyk, wiceszef MON.

Obrona przed dymisją?

Czy to zabieganie o Polskie interesy czy obrona przed dymisją z rządu? - Pan Waszczykowski porusza się troszeczkę jak słoń w składzie porcelany - ocenił Marek Jakubiak (Kukiz'15). - Wyjątkowo niezgrabnie porusza się w meandrach polityki zagranicznej, z gracją hipopotama - uznał Piotr Zgorzelski (PSL).

Od dawna pojawiają się sugestie, że rekonstrukcja rządu oznacza dymisję ministra Waszczykowskiego.

"Czy faktycznie jest o co się awanturować?"

Wideo z wypowiedziami niemieckiej minister Ursuli von der Leyen zostało przetłumaczone przez redakcję TVN24.

Dziennikarka telewizji ZDF zapytała minister, czy "wschodni Europejczycy pragną właściwie w ogóle jeszcze Europy, czy raczej są fanami NATO, ponieważ z NATO można wspólnie walczyć przeciw Putinowi?"

- Chciałabym wspólnie wziąć w obronę wschodnioeuropejskie kraje - oświadczyła von der Leyen na początku wypowiedzi. - Gdyż po pierwsze: gdy zastanowić się, czego podjęli się Bałtowie, żeby żyć w wolności, żeby być członkiem Unii Europejskiej, aby spełnić kryteria dla przyjęcia Euro, jakie wysiłki podejmowała Polska i jaką też pionierską rolę odgrywała Polska z Solidarnością, broniąc (ich - red.) chcę tylko powiedzieć, żebyśmy zbyt szybko nie dawali za wygraną - powiedziała.

Von der Leyen zwróciła także uwagę, że jeden z "fantastycznych instrumentów" to program wymiany studentów Erasmus.

- Dzięki temu, że dla studentek i studentów mam na przykład ten fantastyczny instrument studiowania w ramach programu Erasmus, moje dzieci studiowały w Polsce, gdy właśnie zaczynał się (rozpoczynał kadencję - red.) nowy rząd. Trzeba wspierać ten zdrowy demokratyczny opór młodego pokolenia, również tam, w Polsce - podkreśliła.

- Naszym zadaniem jest więc, że tak powiem, podtrzymywanie tego dyskursu, spieranie się także z Polską, także z Węgrami. To zawsze też było siłą Europy. I dlatego nie uważam, że powinniśmy iść do przodu w zbyt małych grupach, lecz ciągle powinniśmy próbować wspólnie zabierać za sobą tę Europę (we wspólną drogę - red.) - mówiła.

- I nie powinniśmy być może pozwalać na hamowanie nas w tych ważnych krokach do przodu. To spieranie się o wspólne wartości, żeby wszyscy mogli iść razem, a zatem również ci, którzy są innego zdania niż rządy w tych krajach, jest czymś bardzo bardzo cennym - oświadczyła niemiecka minister.

Fragmenty tej rozmowy przetłumaczył także Bartosz Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i zamieścił wideo z tłumaczeniem w mediach społecznościowych.

Halo @MSZ_RP, popatrzcie i posłuchajcie, tego, co Ursula #vonderLeyen powiedziała o Polsce Czy faktycznie jest o co się awanturować? pic.twitter.com/iPi8B2XgWp— Bartosz T. Wieliński (@Bart_Wielinski) 5 listopada 2017

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS