Szef ukraińskiego IPN dla "Faktów": słowa Waszczykowskiego to szantaż i zastraszanie

04.11.2017 | Szef ukraińskiego IPN dla "Faktów": słowa Waszczykowskiego to szantaż i zastraszanie
04.11.2017 | Szef ukraińskiego IPN dla "Faktów": słowa Waszczykowskiego to szantaż i zastraszanie
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.11.2017 | Szef ukraińskiego IPN dla "Faktów": słowa Waszczykowskiego to szantaż i zastraszanieKatarzyna Górniak | Fakty TVN

To jest szantaż i zastraszanie - szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej ostro odpowiada polskiemu szefowi dyplomacji. Witold Waszczykowski zapowiedział zakaz wjazdu do Polski dla osób o skrajnie antypolskim stanowisku. W tle jest konflikt o historię, upamiętnienie UPA i ofiar rzezi wołyńskiej.

- Nasi polscy koledzy uważają, że mogą lekceważyć ukraińskie prawo i mogą zachowywać się na Ukrainie tak, jakby ukraińskie państwo nie istniało - skarży się Wołodymyr Wjatrowycz, dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Wjatrowycz stał się twarzą najnowszej odsłony polsko-ukraińskiego sporu o historię.

Wjatrowycz jest też adresatem czwartkowych słów ministra Waszczykowskiego, który w sobotę odwiedził Ukrainę. - Uruchamiamy w tej chwili procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski - oświadczył Witold Waszczykowski.

- Mamy prawo oczekiwać korekty w polityce historycznej Ukrainy. Póki jej nie ma, takie ruchy są niestety konieczne ze strony państwa polskiego - dodaje Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

Pod koniec października fiaskiem zakończyła się wizyta ministra kultury Piotra Glińskiego na Ukrainie. Tematem był właśnie Wjatrowycz, który w kwietniu wstrzymał polskim historykom pozwolenie na ekshumacje na Ukrainie między innymi ofiar zbrodni wołyńskiej. Zrobił to w rewanżu za zdemontowanie w kwietniu - nielegalnego według polskich władz - pomnika UPA w Polsce.

- Oświadczenie pana Waszczykowskiego to szantaż i zastraszanie. Strona polska poucza nas i uważa, że może nam wskazywać, kto na Ukrainie może być bohaterem, a kto nie, które okresy historyczne powinny być dla Ukraińców ważne, a które nie. Polska uderza w imperialne nuty - ocenia Wjatrowycz.

Brak porozumienia

Zarówno Polska, jak i Ukraina w ostatnim czasie obrały kurs na politykę historyczną. Kurs - w tym przypadku - mocno kolizyjny. Obie strony odmawiają przyznania, że własny bohater może być równocześnie czyimś katem.

- Sytuacji, w których tworzy się jakąś symetrię między dorobkiem historycznym Armii Krajowej i Ukraińskiej Powstańczej Armii, tolerować nie możemy - mówi wiceminister Sellin.

I choć polski rząd przyznaje, że Ukraina jest nam bliska i potrzebna, to w stylu, który Ukraińcom nie kojarzy się zbyt dobrze.

- Polska, niestety, zaczyna korzystać z tych mechanizmów, z których wcześniej korzystała Rosja, czyli narzucania pewnej swojej narracji - komentuje Olga Popowicz, analityk ukraińskiej fundacji "Nasz wybór".

Narracji, która się zaostrza - Witold Waszczykowski chce, by prezydent Andrzej Duda odwołał planowaną na grudzień wizytę na Ukrainie.

Stan relacji

- Rząd zabrnął w ślepą uliczkę w polityce ukraińskiej, stawiając sprawę pamięci na pierwszym miejscu, a nie sprawy o wiele bardziej praktyczne, aktualne - ocenia prof. Tomasz Stryjek z Collegium Civitas.

Dla polskiej opozycji to oznacza oddalanie się Ukrainy od Europy i satysfakcję dla Kremla. Dlatego zażąda informacji rządu o stosunkach polsko-ukraińskich.

- Pomagaliśmy Ukraińcom przez lata, wcale nie rezygnując z podkreślania naszych wartości, naszej historii. Dzisiaj wszystko jest absolutnie dewastowane - mówi Sławomir Nitras (PO).

W piątek wieczorem ukraiński MSZ zapewnił, że na Ukrainie nie ma nastrojów antypolskich, a wyjaśniać spory historyczne należałoby "zgodnie z chrześcijańską zasadą: wybaczamy i prosimy o wybaczenie".

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN

Był czas, że TVN potrzebował wsparcia i zawsze będziemy wdzięczni, że mogliśmy na nie liczyć ze strony widzów i innych mediów, czasem tych wielkich, a czasem tych mniejszych. I zwłaszcza ze strony lokalnych mediów wymagało to wielkiej odwagi. Dziś to oni, choć już z innych powodów, potrzebują pomocy.

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińskie miasto Wowczańsk ginie. Rosjanie posuwają się w nim krok po kroku i zostawiają za sobą tylko zgliszcza. Atakują też Charków. Ukraińcy odpowiadają natomiast atakiem na rosyjską flotę na Morzu Czarnym, gdzie mają coraz większe sukcesy. Mija pięć lat kadencji prezydenta Zełenskiego. W kraju pogrążonym w wojnie nie ma jednak jak zorganizować wyborów.

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

W dniach 6-9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Mogą się okazać jednymi z najważniejszych w historii. To od ich wyników zależy, czy najsilniejszy głos w Europie będzie należeć do partii demokratycznych, czy do skrajnie prawicowych. Te ostatnie, zwłaszcza we Francji, zaczynają bardzo zyskiwać w sondażach, a ich liderzy już stoją na czele rządów we Włoszech czy na Węgrzech.

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN