Medyczna marihuana zalegalizowana, ale faktycznie nie da się jej kupić. Dlaczego?

03.11.2017 | Medyczna marihuana zalegalizowana, ale faktycznie nie da się jej kupić. Dlaczego?
03.11.2017 | Medyczna marihuana zalegalizowana, ale faktycznie nie da się jej kupić. Dlaczego?
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
03.11.2017 | Medyczna marihuana zalegalizowana, ale faktycznie nie da się jej kupić. Dlaczego?Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Już może i powinna być w aptekach, ale nie ma i jeszcze długo nie będzie. W kwestii medycznej marihuany teoria rozmija się z praktyką. 300 tysięcy pacjentów czeka na ulgę w cierpieniu. Nic z tego, bo nie ma między innymi odpowiedniego rozporządzenia.

Anna Mazur, chorująca na lekooporną padaczkę, już nie jest kryminalistką. Ale to wszystko. - To jest dla mnie ostatnia deska ratunku, żeby móc się leczyć. Ale jak się leczyć, jak tego nie ma - mówi.

Od listopada medyczna marihuana jest w Polsce legalnie dostępna. W teorii. W praktyce, około 300 tysięcy pacjentów, takich jak Anna, którym marihuana bardzo ulżyłaby w cierpieniu, w aptece jej nie znajdzie.

Marihuany faktycznie nie ma

Według pacjentów ustawa, która właśnie weszła w życie, to martwe prawo.

- Nie ma żadnych przepisów wykonawczych w tej chwili. Niestety, urzędnicy najwyższego szczebla się nie popisali, a z kolei ci, którzy by chcieli pomóc, nie mają po prostu wytycznych - mówi Dorota Gudaniec z fundacji "Krok po kroku", matka dziecka leczonego medyczną marihuaną.

Nie ma wytycznych, a przede wszystkim - nie ma co sprzedawać. - Nie mamy na chwilę obecną zarejestrowanego żadnego produktu - mówi aptekarz Karol Monieta.

Zielone światło musi dać Ministerstwo Zdrowia, które zapewnia, że aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem określającym dokumenty niezbędne do rozpoczęcia procedury dopuszczenia do obrotu. Ale to dopiero początek długiego procesu.

- 210 dni - tyle właśnie ma Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych na dopuszczenie tego surowca do obrotu - informuje Tomasz Leleno z Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Mają zarobić Holendrzy

Lecznicza marihuana powinna trafić do kraju z Holandii, bo Sejm nie zgodził się, by konopie uprawiać w Polsce. Polscy pacjenci dadzą więc zarobić firmom zagranicznym. Ale znów - tylko teoretycznie.

- Tamtejsi producenci podkreślają, że nie mają tego aż tyle, żeby nam nie wiadomo ile tej substancji sprzedawać - ostrzega Anna Kalita, żona Tomasza Kality, współautora ustawy o medycznej marihuanie.

- Powinna być dostępna w najbliższym czasie, przynajmniej tak to sobie wyobrażam - mówi Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia (PiS).

Wiele niewiadomych

Pomysłodawcy ustawy już teraz wyobrażają sobie nowelizację. - Papierek lakmusowy tego, czy faktycznie walczyli o to, żeby ulżyć w cierpieniu ludziom chorym, czy tylko po to, żeby zbić kapitał polityczny - mówi poseł Piotr Liroy-Marzec.

Pierwszym krokiem do ulżenia w cierpieniu jest recepta. Pytanie, czy lekarze będą chcieli ją wypisać.

- Nawet jakby mi ją wypisał, to jak pójdę do apteki, gdzie to będzie kosztować strasznie dużo, to mnie nie będzie stać, by się leczyć - martwi się Anna Mazur.

Miesięcznie może to kosztować nawet dwa tysiące złotych. Medyczna marihuana nie jest refundowana. To jedyne, co wiadomo na pewno.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS