Medyczna marihuana zalegalizowana, ale faktycznie nie da się jej kupić. Dlaczego?

03.11.2017 | Medyczna marihuana zalegalizowana, ale faktycznie nie da się jej kupić. Dlaczego?
03.11.2017 | Medyczna marihuana zalegalizowana, ale faktycznie nie da się jej kupić. Dlaczego?
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
03.11.2017 | Medyczna marihuana zalegalizowana, ale faktycznie nie da się jej kupić. Dlaczego?Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Już może i powinna być w aptekach, ale nie ma i jeszcze długo nie będzie. W kwestii medycznej marihuany teoria rozmija się z praktyką. 300 tysięcy pacjentów czeka na ulgę w cierpieniu. Nic z tego, bo nie ma między innymi odpowiedniego rozporządzenia.

Anna Mazur, chorująca na lekooporną padaczkę, już nie jest kryminalistką. Ale to wszystko. - To jest dla mnie ostatnia deska ratunku, żeby móc się leczyć. Ale jak się leczyć, jak tego nie ma - mówi.

Od listopada medyczna marihuana jest w Polsce legalnie dostępna. W teorii. W praktyce, około 300 tysięcy pacjentów, takich jak Anna, którym marihuana bardzo ulżyłaby w cierpieniu, w aptece jej nie znajdzie.

Marihuany faktycznie nie ma

Według pacjentów ustawa, która właśnie weszła w życie, to martwe prawo.

- Nie ma żadnych przepisów wykonawczych w tej chwili. Niestety, urzędnicy najwyższego szczebla się nie popisali, a z kolei ci, którzy by chcieli pomóc, nie mają po prostu wytycznych - mówi Dorota Gudaniec z fundacji "Krok po kroku", matka dziecka leczonego medyczną marihuaną.

Nie ma wytycznych, a przede wszystkim - nie ma co sprzedawać. - Nie mamy na chwilę obecną zarejestrowanego żadnego produktu - mówi aptekarz Karol Monieta.

Zielone światło musi dać Ministerstwo Zdrowia, które zapewnia, że aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem określającym dokumenty niezbędne do rozpoczęcia procedury dopuszczenia do obrotu. Ale to dopiero początek długiego procesu.

- 210 dni - tyle właśnie ma Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych na dopuszczenie tego surowca do obrotu - informuje Tomasz Leleno z Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Mają zarobić Holendrzy

Lecznicza marihuana powinna trafić do kraju z Holandii, bo Sejm nie zgodził się, by konopie uprawiać w Polsce. Polscy pacjenci dadzą więc zarobić firmom zagranicznym. Ale znów - tylko teoretycznie.

- Tamtejsi producenci podkreślają, że nie mają tego aż tyle, żeby nam nie wiadomo ile tej substancji sprzedawać - ostrzega Anna Kalita, żona Tomasza Kality, współautora ustawy o medycznej marihuanie.

- Powinna być dostępna w najbliższym czasie, przynajmniej tak to sobie wyobrażam - mówi Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia (PiS).

Wiele niewiadomych

Pomysłodawcy ustawy już teraz wyobrażają sobie nowelizację. - Papierek lakmusowy tego, czy faktycznie walczyli o to, żeby ulżyć w cierpieniu ludziom chorym, czy tylko po to, żeby zbić kapitał polityczny - mówi poseł Piotr Liroy-Marzec.

Pierwszym krokiem do ulżenia w cierpieniu jest recepta. Pytanie, czy lekarze będą chcieli ją wypisać.

- Nawet jakby mi ją wypisał, to jak pójdę do apteki, gdzie to będzie kosztować strasznie dużo, to mnie nie będzie stać, by się leczyć - martwi się Anna Mazur.

Miesięcznie może to kosztować nawet dwa tysiące złotych. Medyczna marihuana nie jest refundowana. To jedyne, co wiadomo na pewno.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS