Życie z niepełnosprawnym dorosłym dzieckiem. "Syn jest przerażony, co to będzie, gdy nas zabraknie"

24.04.2018 | Życie z niepełnosprawnym dorosłym dzieckiem. "Syn jest przerażony, co to będzie, gdy nas zabraknie"
24.04.2018 | Życie z niepełnosprawnym dorosłym dzieckiem. "Syn jest przerażony, co to będzie, gdy nas zabraknie"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
24.04.2018 | Życie z niepełnosprawnym dorosłym dzieckiem. "Syn jest przerażony, co to będzie, gdy nas zabraknie"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Samo życie z niepełnosprawnością, z daleka od Sejmu, protestu i politycznych gier. Kiedy dziecko jest dorosłe, ale nie w pełni zdrowe i sprawne, kiedy na koncie jest niecałe 1500 złotych, to naprawdę trzeba pełni sił. Dla Moniki i Mariusza - mama i tata są wszystkim. Jaką płacą za to cenę?

Bycie rodzicem nigdy nie jest ponad siły, nawet gdy sił do dźwigania już brak. I tak już od 28 lat. Bo Mariusz to dorosły, bardzo inteligentny i świetnie wykształcony człowiek. Niepełnosprawny. - Jesteśmy niewolnikami w swoim ciele - mówi.

A rodzice Mariusza są jego "niewolnikami". Bo Mariusz cierpi na dystrofię, czyli postępujący zanik mięśni. Rodzice byli z nim od zawsze, gdy jeszcze biegał i tańczył, zanim w wieku siedmiu lat choroba nieodwracalnie przykuła go do wózka.

Mama pchała ten wózek do szkoły, podczas lekcji czekała na korytarzu. To samo na uniwersytecie, gdzie skończył administrację. Mama jest też dziś, non stop, na pełen etat za 1400 złotych świadczenia pielęgnacyjnego. Niezastąpiona.

- Jeżeli jeszcze się okazuje, że wchodzi w rachubę dźwiganie, to każdy mówi, że ja nie będę pracować za 15-20 złotych na godzinę - mówi Jolanta Stępień.

Nie stać ich na opiekuna, który zająłby się czasami Mariuszem, pomógł, czy po prostu odciążył. Są więc sami - na dobre i na złe.

Problemy finansowe

Monika ma 24 lata i właśnie załapała się na rehabilitację, ale limit na zabiegi szybko się wyczerpie, limit szczęścia - też. Bo kończy właśnie szkołę, ale po szkole nie ma dla niej miejsca w domu opieki dziennej. Jedyna opiekunka - bez pieniędzy i często już bez sił - to mama.

- Trzeba pożyczać: po rodzinie, po znajomych, bo nie starcza - mówi Małgorzata Grabowska, matka niepełnosprawnej Moniki.

Gdy już więcej pożyczyć nie mogą, kończy się realna pomoc dla niepełnosprawnego dziecka. A zaczyna wegetacja.

- Już zrezygnowaliśmy z turnusów rehabilitacyjnych, bo nas po prostu nie stać. Taki najtańszy turnus dla Ady to jest rzędu 5-6 tysięcy złotych - mówi Adam Dunst, ojciec niepełnosprawnej Adrianny.

Problemy rodziców

Jaką cenę sami płacą za bycie rodzicem dorosłego niepełnosprawnego, nie liczą. I o tym myśleć nie chcą.

- Problemy kręgosłupa od dźwigania, problemy ze stawami, nerwice, depresja i właściwie to są osoby same pozostawione sobie - wymienia Jolanta Banach ze Stowarzyszenia "Lepszy Gdańsk", pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych w latach 2001-2004.

Kiedyś przyjdzie jednak starość i państwo uzna, że nawet opiekun niepełnosprawnego dorosłego powinien odpocząć.

- Jak mi wyliczyli emeryturę, to jakieś 80 złotych dostanę - informuje Małgorzata Grabowska, matka niepełnosprawnej Moniki.

Jej córka nie zdaje sobie z tego sprawy, ale Mariusz pyta - co dalej. - Jest przerażony, co to będzie, gdy nas zabraknie - przyznaje jego mama.

- Rodzice teraz są, ale nie wiadomo, jak długo zdrowie pozwoli - mówi Mariusz.

Nawet rodzice tutaj są bezsilni.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN